Що робити, якщо ваш автомобіль пошкодив евакуатор: роз’яснення автоюриста

Що робити, якщо ваш автомобіль пошкодив евакуатор: роз’яснення автоюриста
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews з'ясовувала, коли евакуатор не має права забирати авто на штрафмайданчик і що робити, якщо ТЗ пошкодили при транспортуванні.

У Києві щодня щонайменше 50 автомобілів забирає евакуатор, інколи – абсолютно безпідставно. Більше того, повертається машина до власника не завжди цілою.

В яких випадках евакуатор не має права забирати авто на штрафмайданчик і що робити, якщо ТЗ пошкодили при транспортуванні – з'ясовувала редакція APnews спільно з автоюристом Богданом Глядиком.

Одразу зазначимо, що інспектори не можуть просто так забрати авто і відвезти його у невідомому напрямку. Вони зобов’язані зателефонувати власнику та зафіксувати процес евакуації на відео чи фото.

"Перш за все – для того, щоб евакуатор мав право здійснювати свою діяльність, евакуацію автомобілів за порушення правил дорожнього руху, обов'язковою вимогою є наявність полісу обов'язкового страхування за завдану шкоду саме цього суб'єкту підприємницької діяльності", - пояснив автоюрист.

Водночас, як наголосив страховий брокер Денис Гороховський, навіть якщо евакуатор був застрахований, це жодним чином не впливає на компенсацію збитків власникові евакуйованого автомобіля.

"Навіть якщо евакуатор був застрахований, то це ніяк не впливає на виплату збитку власнику евакуйованого авто, оскільки збиток, нанесений не в результаті ДТП, а в результаті навантаження або ж перевезення авто.

Кожна компанія, яка займається такого роду діяльністю, повинна кожне перевезення евакуйованих авто страхувати як перевезення вантажів, тоді як раз можна було б вимагати компенсації. А так жодна страхова ніколи в рамках "автоцивілки" не визнаватиме страховим випадком псування перевезеного авто", - пояснив Денис Гороховський.

Коли можуть евакуювати ТЗ?

Евакуювати автомобіль можуть лише у випадках, якщо автомобіль:

  • порушив ПДР, утворюючи при цьому небезпеку або перешкоду для руху
  • стоїть на проїжджій частині в другому ряду
  • стоїть на тротуарі
  • стоїть на залізничних переїздах
  • стоїть на трамвайних коліях
  • стоїть на мосту
  • стоїть на пішохідному переході (і ближче 10 метрів від нього)
  • стоїть на газоні
  • стоїть в смузі громадського транспорту
  • стоїть на виїзді з прилеглих територій

За словами Глядика, якщо автомобіль просто стоїть припаркований під відповідним знаком і при цьому не створює жодної перешкоди і небезпеки для руху, то цей ТЗ не можна евакуювати.

Якщо мій автомобіль пошкодив евакуатор…

"Коли інспектор з паркування або патрульний поліцейський виявляє відповідне порушення, то він ініціює виклик евакуатора. Коли здійснюється евакуація автомобіля, обов'язково має складатися акт огляду транспортного засобу. В цьому акті мають фіксуватися всі пошкодження ТЗ. Також мають робитися фотографії цього автомобіля", - наголосив автоюрист.

Варто зазначити, що водій евакуатора чи хтось інший не має права вимагати від вас гроші за вивантаження авто, в сума штрафу за одне із вищезазначених порушень коливається від 255 до 2550 гривень.

"Коли власник приїде забирати свій автомобіль і помітить, що на ньому є якісь пошкодження, необхідно звіритися з цим актом, фотографіями. Коли виявиться, що це страховий випадок, тоді можна ставити претензії до перевізника і до страхової компанії.

З'ясовувати, на якій підставі евакуйовують автомобіль, що не був причиною порушень, необхідно безпосередньо у перевізника евакуатора, вимагати документи", - констатував експерт.

Чи можна вимагати дані страхової?

"У випадку, якщо авто пошкоджено внаслідок евакуації ТЗ за порушення правил зупинки і стоянки, тоді варто звернутися до органу місцевого самоврядування і з'ясувати, чи такий суб'єкт господарювання мав право здійснювати таку діяльність, і, відповідно, у них також є страховий поліс. В органах місцевого самоврядування мають надати таку інформацію", - пояснив Богдан Глядик.

Хто має здійснювати акт огляду?

Акт огляду, як правило, проводить інспектор з паркування чи патрульний поліцейський, який має право штрафувати за такі порушення.

Якщо автомобіль пошкодили при транспортуванні, ви маєте право домогтися компенсації збитків у судовому порядку.

Як повідомляв APnews, у Києві евакуатор незаконно забрав машину зі стоянки і розтрощив її.

Перед матчем з Польщею Шевченко "викликав" в збірну боксера Олександра Усика
В "Динамо" залишилося п'ять захисників - Попов захворів на коронавірус

Новини партнерів