Що не так з новим Бюро економічної безпеки - розбір юриста

Що не так з новим Бюро економічної безпеки - розбір юриста
Олег Шрам
Блог
Блог
Олег Шрам
Адвокат, екс-радник директора ГБР
Читать на русском

Керівництво нового відомства неодноразово порушувало законодавство.

Нове Бюро економічної безпеки, яке покликане замінити стару "податкову міліцію", офіційно почало виконувати свої повноваження з протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави. Нове відомство має стати якісно новим органом із професійними кадрами – проте почалася історія нового органу не надто райдужно.

Як усе було задумано

Почнемо з того, що очолив нове відомство Вадим Мельник, який до цього керував Державною фіскальною службою – тією самою податковою міліцією. Також у БЕБ з'явилося чимало інших колишніх працівників ДФС.

І це було б правильно – розкидатися професійними кадрами неправильно та недозволено. А у ДФС справді було чимало спеціалістів, які могли б претендувати на роботу в Бюро. Ось тільки для цього потрібно пройти сито відкритого та прозорого конкурсу – як і передбачено Законом.

Так, згідно з частиною 1 статті 19 Закону "Про БЕБ" у Бюро є три категорії працівників:

 • особи, які є гласними і негласними штатними працівниками, у складі осіб, мають спеціальні звання (далі - начальний склад, гласні штатні співробітники);
 • державні службовці;
 • особи, які уклали трудовий договір з Бюро.

Окремо у тій же статті 19 (частина 3) встановлюється, що приймати громадян України на службу без проведення конкурсу забороняється. Ця заборона стосується посад начальницького складу та держслужбовців.

Співробітники за трудовим договором можуть прийматись на роботі без конкурсу. Але вони й не мають повноважень, які безпосередньо пов'язані з виконанням завдань та функцій Бюро. Тобто такі працівники можуть виконувати лише обслуговуючі функції (секретарі, інспектори, стенографісти, ремонтники, прибиральниці, водії та не тільки).

Що українці отримали насправді

Почнемо з того, що з 20 серпня і до сьогодні в БЕБ провели один конкурс на 26 посад держслужби категорії "В" (головні фахівці). При цьому частина 2 статті 21 Закону "Про держслужбу", а також абзац 4 частини 23 статті 19 Закону "Про БЕБ" прямо кажуть, що прийняття громадян України на посади державної служби без проведення конкурсу перебуває під забороною. Єдиними винятками можуть бути переклад на рівнозначну або нижчу посаду, а також реорганізація державного органу.

З огляду на все це викликає подив, що в офіційній відповіді БЕБ від 2 грудня №449 зазначено, що зараз у Бюро працюють 46 головних фахівців, а не 26. Виходить, що ще 20 посад було призначено директором Бюро без конкурсу, що є порушенням прямої заборони , прописаного в абзаці 4 частини 4 статті 19 Закону України "Про БЕБ". А таке порушення є злочином.

Ще цікавіша картина склалася з посадами начальницького складу. Так, у наказі директора Бюро від 28.10.21 №23-к було оголошено конкурс на 76 таких посад. За підсумками цього конкурсу у новому органі мали з'явитися:

 • 24 старші аналітика;
 • 9 аналітиків;
 • 20 старших детективів;
 • 9 детективів;
 • 4 ст. про/в ОВС, ст. про/в, про/в;
 • 10 ст. інспекторів з особливих доручень, ст. інспекторів, інспекторів.

При цьому ще до затвердження штатного розкладу з такими посадами, і як наслідок - до оголошення цього конкурсу, ціла низка органів повинна була прийняти такі нормативно-правові акти:

 1. Кабмін - Положення про порядок проходження служби особами, які мають спеціальне звання (частина 5 статті 19 Закону) та Співвідношення між рангами державних службовців та спеціальними званнями співробітників БЕБ (ПКМУ від 20.04.2016 № 306).
 2. Директор Бюро - Перелік посад, що підлягають заміщенню особами, які мають спеціальні звання та граничні звання на цих посадах (пункт 14 частини 1 статті 17 та пункт 9 частини 1 статті 17 Закону) та Порядок присвоєння та позбавлення спеціальних звань (частина 2 статті 26 Закону)

Чи варто говорити, що таких нормативно-правових актів немає досі. А без них директор Бюро просто не мав права оголошувати навіть конкурси на такі посади. Йдемо далі - проводити конкурси на такі посади потрібно на підставі двох нормативно-правових актів: Положення про конкурсні комісії та Регламенту їх роботи.

Регламент, який директор Бюро затвердив наказом від 23.10.2021 № 6, зареєстрували в Мін'юсті 28 жовтня і офіційно опублікували 29 жовтня. Положення про конкурсні комісії немає до сьогодні.

Нагадаємо, що конкурс на ці посади директор БЕБ оголосив наказом від 28.10.21, конкурсну комісію створили наказом того ж дня, а правовою підставою для цих двох наказів був зазначений Регламент роботи конкурсної комісії, який офіційно опублікували в Офіційному віснику України 29 жовтня.

Таким чином, директор Бюро очевидно застосував нормативно-правовий акт, що не набув чинності. Як наслідок, видані на підставі такого акту накази є протиправними. На цьому фоні можливий рекорд із недопуску кандидатів до конкурсу в історії України – 567 осіб (або 60% претендентів) – вже не здається важливим.

Причини недопуску більшості випадків надумані (нібито неправильно складена претендентом заява про згоду на проведення спецперевірки, хоча згідно із Законом "Про протидію корупції" підставою для цієї перевірки є подана переможцем заява протягом трьох днів з моменту оголошення результатів конкурсу, а не подана для участі в ньому).

Набагато важливішим є те, що тестування кандидатів на посади начальницького складу на знання законодавства (детективів, аналітиків, оперуповноважених, інспекторів) проводили за тестами для держслужбовців. Ці тести включали в себе всього близько 590 питань:

 • на знання Конституції – 178 питань,
 • Закону "Про держслужбу" - 126 питань,
 • Закону "Про протидію корупції" - 106 питань,
 • інше – 182 питання.

Зауважте, кандидатів на посади детективів БЕБ, які мають проводити досудові розслідування та здійснювати оперативно-розшукову діяльність, навіть не перевіряли на знання Кримінального процесуального кодексу та Закону "Про ОРД". Навіть не говоритимемо про інше спеціальне законодавство, підзаконні нормативно-правові акти, практику ЄСПЛ тощо.

Аналогічна проблема склалася і з аналітиками. Про що говорити, якщо на тестах для цієї категорії працівників, як і для держслужбовців, не було питань навіть щодо Закону "Про БЕБ". Чи варто дивуватися, що й самі співбесіди перетворилися на фарс, коли за день конкурсна комісія встигала поспілкуватися зі 120 кандидатами.

В офіційній відповіді БЕБ від 2 грудня №449 на посади начальницького складу в БЕБ призначено:

 • ст. аналітики – 36 (за результатами конкурсу – 24, без конкурсу – 12);
 • аналітики - 18 (за результатами конкурсу - 9, без конкурсу - 9);
 • ст. детективи – 62 (за результатами конкурсу – 20, без конкурсу – 42);
 • детективи – 19 (за результатами конкурсу – 9, без конкурсу – 10);
 • старші о/у в ОВС – 3 (за результатами конкурсу – 3);
 • про/в – 1 (переможця конкурсу не визначено, без конкурсу – 1);
 • ст. інспектори – 3 (за результатами конкурсу 2, без конкурсу – 1);
 • інспектори – 3 (за результатами конкурсу – 3);
 • ст. інспектори з особливих доручень – 6 (за результатами конкурсу 4, без конкурсу – 2).

Усього станом на 25 жовтня був призначений 151 голосний штатний співробітник, з них за результатами конкурсу 74, без конкурсу - 77. перевірку, як це встановлено у Законі "Про протидію корупції".

У ході цієї перевірки, зокрема, перевіряється наявність судимостей, вчинення пов'язаних з корупцією адмінправопорушень, достовірність відомостей у декларації, про освіту тощо. У разі негативного результату такої перевірки особа не може бути призначена на посаду.

Вишенькою ж на торті є те, що практично всі призначені на посади гласних штатних співробітників БЕБ, як за результатами "конкурсу", так і поза ним – це колишні і нещодавно підлеглі Вадима Мельника, коли він керував ДФС.

Підсумки першого етапу існування БЕБ

На даний момент згідно з буквою закону (все-таки 100 співбесід на день - це фарс, який не заборонено законом) до Бюро призначили 26 державних службовців, що становить 12% від загальної кількості призначених.

Також законно призначено 20 працівників за трудовим договором, які призначаються без конкурсу та в силу Закону не мають та не можуть мати повноважень, безпосередньо пов'язаних із виконанням завдань та функцій Бюро (9% від загальної кількості призначених).

А ось конкурс на 74 посади штатних гласних співробітників проведено з грубим порушенням чинного законодавства та за відсутності основоположних нормативно-правових актів, що встановлюють та визначають статус цих посад та таких співробітників у БЕБ (34% від загальної кількості призначених).

Нарешті, всупереч прямим заборонам, встановленим у Законах "Про БЕБ" та "Про Держслужбу", без конкурсу в БЕБ призначено 77 гласних штатних співробітників та 20 держслужбовців, всього 97 (45% від загальної кількості призначених).

І все це відбувалося під прикриттям та за участю обраних для цього шляхом "накрутки" голосів Ради громадського контролю при Бюро та його представників у конкурсних комісіях. Роль прикриття виконують якісно, ​​останнє свідчення того їх засідання 2 грудня. Все це дозволяє говорити, що навколо БЕБ склалася критична ситуація, яку потрібно якнайшвидше виправляти.

По-перше, директор БЕБ Вадим Мельник повною мірою виявив свою нездатність діяти в межах чинного законодавства. Він його або не знає і не розуміє, або ж норми Закону для нього порожнє місце. По-друге, своїми діями директор БЕБ уже заклав бомбу в основу Бюро. Вся основа Бюро - це суцільна юридична бомба. Його діям та рішенням має бути дана кримінально-правова оцінка.

По-третє, і головне: жоден співробітник Бюро з числа держслужбовців та гласних штатних співробітників у результаті вищезгаданих грубих та очевидних порушень законодавства не має навіть мінімального ступеня легітимності. Але саме ці співробітники будуть надалі безпосередньо будувати та розвивати Бюро:

 • вони вже призначені в.о. начальників департаментів, управлінь, відділів;
 • вони вже включені і будуть включені до складу всіх конкурсних комісій, саме вони будуть проводити конкурси на інші посади в центральному апараті Бюро, його територіальних управліннях;
 • ці працівники, у тому числі і в статусі в.о., розроблятимуть усі нормативно-правові та інші нормативні акти Бюро: положення, інструкції, правила, порядки тощо. Під усіма цими актами перед їх затвердженням директором стоятимуть саме їхній підпис;
 • всі ці співробітники отримують доступ до інформації з обмеженим доступом, службової інформації, таємниці досудових розслідувань;
 • такі працівники у статусі детективів вже наділені всіма повноваженнями розпочинати та проводити досудові розслідування, здійснювати оперативно-розшукову діяльність;
 • в найближчому майбутньому ці співробітники, насамперед детективи, отримають доступ до державної таємниці, матеріалів НСРД, самі ініціюватимуть їх проведення і так далі.

Зазначимо, що все це – не новини, адже APnews писав про кожен із аспектів провального та незаконного запуску Бюро економічної безпеки. Так, лише за добу до офіційного запуску БЕБ ми писали, що виконувати завдання Бюро можуть лише 99 працівників, а приміщення у БЕБ так і не з'явилося.

Новини партнерів

Канада відмовляється збільшувати чисельність своїх військових в Україні: може загострити ситуацію
Особистий лікар Саакашвілі заявив, що політика намагалися накачати нейролептиками: це фармакологічні тортури