РНБО бідкається, в СБУ розводять руками: чому в Україні не блокують сайт "Миротворець"

РНБО бідкається, в СБУ розводять руками: чому в Україні не блокують сайт "Миротворець"
Ексклюзив
Олег Шрам
Блог
Блог
Олег Шрам
Адвокат, екс-радник директора ГБР
Читать на русском

Кожен правоохоронний орган, до якого ми звертались, каже, що заблокувати цей веб-сайт або не в його компетенції, або "ніхто не звертався"

"Миротворець" - сайт, який роками публікує особисті дані сотень українців, а дії його адміністрації розпалюють міжнаціональну ворожнечу і породжують хвилі хейту.

Незважаючи на те, що подібне «розвішування ярликів» радикальній частині суспільства подобається - такі дії все одно залишаються прямим порушенням українського законодавства.

Як нам пояснив адвокат і екс-радник директора ДБР Олег Шрам, вони підпадають (як мінімум) під статтю 182 Кримінального кодексу України - порушення недоторканності приватного життя, адже на цьому ресурсі публікуються персональні дані людей, в тому числі українців.

Ми вирішили розібратись, в чиїй компетенції взагалі заблокувати чи бодай перевірити законність діяльності даного веб-ресурсу. Проте, як воно завжди буває - відповідь, коли її не хочу давати, отримати досить складно.

Ми звернулись до СБУ, РНБО, Офісу генпрокурора та Нацполіції з низкою питань. Зокрема, чи були звернення до правоохоронців щодо діяльності “Миротворця” та публікації там персональної інформації, чи досліджували вони законність його діяльності та у чиїх повноваженнях його, у разі виявлення порушень, заблокувати.

Розповідаємо, що нам вдалось дізнатись.

Що кажуть в РНБО?

ДО РНБО ми звернулись в першу чергу, адже на основі її рішення минулого разу були введені, а згодом продовжені заборони на російські соцмережі "Вконтакте" і "Одноклассники".

Проте щодо “Миротворця” нам заявили, що питання блокування інтернет-ресурсів не належить до повноважень РНБО, визначених Законом України про РНБО, і вони займаються лише санкціями.

Тут варто зауважити, що дійсно, блокування того ж “Вконтакте” відбулось на основі санкцій, які були введені по відношенню до низки громадян РФ. Також в РНБО наголосили, що й санкції вводять не за власним бажанням, а виключно на підставі пропозицій ВР, Президента України, Кабміну, Нацбанку чи СБУ.

Тобто орган фактично відхрестився від відповідальності та пояснив свою бездіяльність по відношенню до “Миротворця” тим, що до них ніхто не звертався з цього питання, в тому числі президент.

"Станом на сьогодні рішень РНБО щодо застосування санкцій до зазначеного інтернет-ресурсу не ухвалювалися", - відповіли нам.

РНБО бідкається, в СБУ розводять руками: чому в Україні не блокують сайт "Миротворець"

Що кажуть в СБУ?

Оскільки РНБО може заблокувати певний ресурс на основі подання СБУ, ми звернулись і до неї.

Проте там нам відповіли, що "інформація з порушених питань відсутня" і перерахували список своїх повноважень.

"Служба безпеки діє відповідно до визначених законодавством повноважень, а саме - захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спецслужб, посягань з боку окремих організацій, груп чи осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці", - сказали в Службі безпеки.

Та резюмували, що не в їх компетенції розглядати питання щодо порушення законодавства про захист персональних даних чи поширення недостовірної інформації про особу. І це правда, але є але.

В компетенції СБУ також постійно моніторити інформаційний простір на предмет загроз національній безпеці і супутнього розпалювання різноманітних форм ворожнечі і дискримінації. Але з відповіді допускаємо, що "розпалювання ворожнечі" на "Миротворці" ніхто не вбачає. Але ж люди скаржаться... Чи ні?

РНБО бідкається, в СБУ розводять руками: чому в Україні не блокують сайт "Миротворець"

Нацполіція та Офіс Генпрокурора

Що ж, йдемо далі й за направленням СБУ до тих, хто безпосередньо займається питанням порушення законодавства про захист персональних даних - до поліції.

Там, очікувано, сказали, що статистики по зверненням конкретно щодо "Миротворця" не ведуть, тому даних немає.

РНБО бідкається, в СБУ розводять руками: чому в Україні не блокують сайт "Миротворець"

Але Офіс генпрокурора веде загальний облік кримінальних проваджень, відкритих за статтею 182 ККУ.

У відповідь на наш запит в ОГП надали цю статистику. І в ній ми звернули увагу на те, що цьогоріч кількість таких справ, доведених до суду збільшилась в 7-10 разів у порівнянні з минулими роками.

Дивіться, якщо ще рік-два тому до суду доходило тільки 16-24 справ за статтею 182 ККУ, то вже за півроку 2021 - до суду дійшли аж 169 відповідних справ. Тобто робота у цій сфері ведеться досить активно.

Так, у 2019 році, наприклад, було зареєстровано 384 провадження за статтею порушення недоторканності приватного життя. Закрили при цьому 138 з них, довели до суду 24, а повідомили про підозру 26 громадянам.

Вже у 2020 було зареєстровано 635 таких проваджень, 325 з них закрили, 16 довели до суду та 17 громадянам повідомили про підозру.

При цьому за січень-липень цього року зареєстрували 545 проваджень за статтею 182 ККУ, 205 з них закрили, 169 довели до суду та 169 особам вручили повідомлення про підозру у вчиненні цього злочину.

РНБО бідкається, в СБУ розводять руками: чому в Україні не блокують сайт "Миротворець"

В ОГП також заявили, що не можуть надати інформації щодо того, скільки з цих справ стосувались "Миротворця", бо виокремлення таких даних не передбачено.

Проте ми впевнені, що відповідні звернення були, адже за всі роки діяльності цього веб-ресурсу, він неодноразово піддавався критиці.

Редакція APnews й надалі досліджуватиме тему існування "Миротворця". Ми маємо у планах з’ясувати, хто за ним стоїть та чому ніхто не несе відповідальності за публікацію на ньому персональних даних громадян, що є кримінальним порушенням та має каратись по закону. Як бачимо, позитивна динаміка по таким справам наразі є.

Читайте також:

Новини партнерів

Військові хором знову обматюкали Путіна на репетиції параду у Києві, - відео
МОЗ оголосило конкурс для шкіл за масову вакцинацію педагогів: обіцяють комп'ютери і роутери