РФ і ЄС торгують Білоруссю. Політологи розкрили три сценарії долі Лукашенка

РФ і ЄС торгують Білоруссю. Політологи розкрили три сценарії долі Лукашенка
Ексклюзив
Читать на русском

Олександр Лукашенко має втратити президентські повноваження 5 листопада, що передбачено Конституцією Білорусі. Чи станеться так? З’ясовувала редакція APnews.

У Білорусі є лише один ключовий сценарій розвитку подій на політичній арені – керівництво країни проведе Конституційну реформу, завдяки чому Олександр Лукашенко залишиться при владі. При цьому, не можна виключати можливість того, що Лукашенко зазнає політичного тиску, невизнання і санкцій з боку тих, хто не визнає його легітимність.

Такий прогноз редакції APnews озвучили політологи Олексій Якубін і Антон Кучухідзе.

Одразу зазначимо, що 5 листопада поточного року, згідно з поки що чинною Конституцією Білорусі, Олександр Лукашенко має втратити президентські повноваження, адже новообраний президент повинен складати присягу не пізніше двох місяців з дня обрання.

Наразі риторика Лукашенка зрозуміла – він не збирається віддавати владу, незважаючи на те, що і держави Європи, і Україна офіційно визнали президентські вибори в Білорусі нелегітимними.

За словами політолога Олексія Якубіна, Конституційна реформа, за яку вже "взялася" влада Білорусі і яка може тривати роками, дозволить сформувати своєрідний "транзит" влади.

"Насправді, рішення Верховної Ради – це політичне рішення. Зовнішня політика є все ж таки прерогативою президента України і ми бачимо, що і на минулих президентських виборах в Білорусі, і в європейських країнах, і в США не визнавали їх (ред. - вибори) демократичними, але водночас, де-факто, вони продовжували контакти з урядом і владою (ред. - Былорусі), які є.

Визнання або невизнання іншими країнами виборів в якійсь державі – це велика дискусія. Ключова легітимність формується підтримкою людей, в даному випадку білорусами.

Якщо говорити про саму Білорусь, то там наразі є ключовий сценарій, пов’язаний з тим, що діюче білоруське керівництво, Лукашенко, будуть готувати щось на кшталт Конституційної реформи, яка далі має формувати своєрідний "транзит" влади. Скільки буде ця Конституційна реформа тривати? Це відкрите питання. Може рік, може два.

Я думаю, що насправді більшість європейських країн, де-факто, будуть працювати з тією владою, яка є в Білорусі", - пояснив він.

На думку Якубіна, Лукашенка більше не бентежать протести, які виникли після його, вже шостого, переобрання на пост президента. Більше того, зараз масові мітинги знаходяться "під контролем".

"З приводу протестів, то так, ми бачимо, що вони відбуваються вже н-ний тиждень, але з іншого боку, складається враження, що цей порядок денний формує Лукашенко. Якщо подивитися глобально, то не лише в Білорусі такі протести відбуваються. У Франції теж проти Макрона виходять "жовті жилети", в Німеччині так само, в США нещодавно були протести Black lives matter, тому ця вся історія за кілька тижнів показала, що Лукашенко контролює силову вертикаль, вона його теж підтримує", - зазначив він.

Водночас, політолог Антон Кучухідзе розділяє думку, що Лукашенко нізащо не складе свої повноваження.

"Очевидно, що Лукашенко владу віддавати не збирається. Очевидно, що у нього є велика підтримка серед населення. Нехай це не активні учасники протесту, але американська служба проводила дослідження в кінці 2019 року, згідно з яким 49-51% підтримки у нього є.

Я думаю, що станеться Конституційна реформа, певний діалог з обраними групами протестувальників і, з огляду на те, що він вчора їздив до президента Путіна і там отримав повну підтримку і зобов'язання виконання всіх військових домовленостей, то, я думаю, що Лукашенко на це робитиме ставку.

Вибори також можуть бути, але поки вони під питанням. Конституційну реформу сам Лукашенко розглядає. Була створена Конституційна рада на чолі з головою Конституційного суду. Я допускаю, що він залишиться, але з якимись змінами - це найвірогідніший сценарій.

Ті, хто заявляють, що Лукашенко вже не легітимний ... я б не скидав його з рахунків. Він досить сильний лідер і знає, як боротися за владу, тому не все так просто, як би багатьом хотілося", - наголосив він.

Яка вірогідність того, що Лукашенко з 5 листопада втратить свої повноваження?

"Я думаю, що ймовірність вкрай низька. Навіть ця історія з протестами показує, що якщо спершу Лукашенко був частково спантеличений такою кількістю людей, які виходили, то зараз складається враження, що влада вже дала цьому раду. Вона зрозуміла, як працювати з цими протестами. Ключове питання полягає ось в чому – а хто є лідером цих протестів? Такі протести мають закінчувати політичні лідери. Наразі у контексті Білорусі така ситуація, що так звані опоненти Лукашенка знаходяться за межами країни.

Це все означає, що і сам протест в його класичному розумінні, що має з’явитися лідер, який на себе перебере легітимність, вступатиме у перемовини з владою, формуватиме порядок денний…у Білорусі це не працює.

Я думаю, що Лукашенко навіть в листопаді продовжить свої повноваження. Інше питання в тому, в які строки і як саме він буде бачити Конституційну реформу.

Добре, що наша контактна група у Мінську відбувається у дистанційному форматі, зважаючи на коронавірус і так далі …там від "мінську" лише назва. Україні слід розуміти, що Європейський Союз, США – це "гравці" з іншими або своїми інтересами. У них є розрахунки з Білоруссю і Росією, відмінні від наших", - відповів Олексій Якубін.

Європа може вплинути?

За словами Антона Кучухідзе, наразі йдуть "торги" за Білорусь між Європою та Росією. При цьому, держави, котрі визнали вибори в Білорусі нелегітимними не підуть далі заяв, тому що вони є членами НАТО.

"Зараз очевидно, що між європейцями і росіянами йде боротьба за те, хто буде, грубо кажучи, головним переговірником з Лукашенком, хто буде мати більшість представництв в цій координаційній раді.

Це "гра в довгу" насправді, тому що, як ми бачимо, правоохоронним органам вдалося приструнити всі ці провокації, і вони винні тільки в тому, що надмірно застосували свою силу по відношенню до абсолютно невинних людей. Тому тиснути, вводити війська або ще щось - це поки не передбачено. Європейці так працювати не будуть, тому що "сусіди", та ж Польща - це член НАТО і якщо вона піде війною на когось, то це буде війна для всього блоку, як мінімум, теоретично. Саме тому я не розглядаю військові сценарії", - підкреслив політолог.

Однак, все ж є кілька сценаріїв розвитку подій в Білорусі:

"Сценарій політичного тиску, сценарій невизнання, сценарій санкцій абсолютно можливі. У той же час потрібно розуміти, що, наприклад, Німеччина має іншу позицію з приводу санкцій проти Білорусі, вона не така однозначна, як поляки. Це все питання, підвішені в повітрі і зараз на 100% можна сказати, що йде торг. Торг за Білорусь, торг за те, щоб бути при владі в Білорусі - як між росіянами, так і європейцями. Кожен там підтримує своїх, але це і очевидно, коли навіть в Координаційній раді є проєвропейські, проросійські політики. Та ж сама Тіхановська ... її взагалі вважають проросійською. Вона окупацію Криму Російською Федерацією не визнає. При цьому, чомусь європейські лідери її приймають на найвищому рівні. Є багато таких незрозумілих речей, які логічно і аналітично не пояснити. Трохи пізніше всі карти і всі лобістські зв'язки розкриються".

Читайте також:
У Міносвіти розповіли, скільки студентів з Криму та Донбасу вступили до українських вишів у 2020 році
Двоє військових на Донбасі отримали поранення внаслідок вибуху гранати

Новини партнерів