Раді пропонують втричі збільшити "плачевний" ринок української книги

Раді пропонують втричі збільшити "плачевний" ринок української книги
Читать на русском

Законодавці хочуть видавати безкоштовні дитячі книжкові сертифікати після народження.

У Верховній Раді нардепи зареєстрували законопроект, яким планують за 5 років збільшити обсяг українського книжкового ринку втричі.

Йдеться про законопроект №6287, передає APnews.

Ініціативу аргументують "плачевним" станом індустрії. В свою чергу, автори документу пропонують пакет заходів для підтримки книжкового ринку. У законопроекті прописана низка заходів для популяризації читання, підтримки українських видавництв та боротьби з контрафактом.

Так, законодавці хочуть видавати безкоштовні дитячі книжкові сертифікати після народження та з досягненням 14-річного віку. На реалізацію ініціативи необхідно буде щорічно виділяти з державного бюджету 470-480 мільйонів гривень.

Книгарням, які відповідатимуть критеріям закону, планують відшкодовувати плату за оренду приміщення у розмірі 20% від доходів магазину. Відповідні видатки у перші роки коштуватимуть бюджету від 52 до 86 мільйонів гривень.

Повідомляться, що субсидії розглядають як довгострокову інвестицію у розвиток галузі та підвищення якості національного культурного продукту.

У проекті закону прописується, що до пандемії у середньому українець купував лише 0,57 книжки на рік. У Польщі цей показник становить 2,5 книги, а в Німеччині – 5,5.

За даними Українського інституту книги, українці виділяють на книги щорічно не більше 60 гривень (або 2 євро). При цьому витрати середньостатистичного жителя Землі – 13,6 євро на рік.

Також автори законопроекту наголошують, що дві третини книг в Україні надруковані російською мовою, і більшість з них видана пов’язаними з Росією компаніями.

Крім того, зазначається, що ситуацію з "начитаністю" українців погіршилася через пандемію. Українська асоціація видавців та книгорозповсюджувачів підрахувала, що у 2020 році в Україні видали на 23% менше назв та на 34% менше накладу, ніж у 2019-му. Лише за рік припинили діяльність 343 видавництва та 48 книгарень.

Зараз на всю країну працює лише 200 книгарень. Це – у 16,5 разів менше, ніж у порівнянні зі співставною за населенням Францією.

Ініціатори законодавчої ініціативи очікують, що за 5 років ці заходи допоможуть збільшити кількість книгарень до 800-100. Обсяг книжкового ринку за оптимальних умов має зрости втричі, а кількість назв – вдвічі.

Як повідомляв APnews, одеська бібліотека просить подарувати їй книги російських авторів, бо "просять читачі".

Новини партнерів

З початку року в Україні трапилося понад 20000 ДТП із загиблими чи постраждалими
Протягнув під колесами 7 км: водія маршрутки, який наїхав на черниць у Львові, взяли під варту