Привіт Путіну від Меркель: які наслідки очікують Росію після отруєння Навального

Привіт Путіну від Меркель: які наслідки очікують Росію після отруєння Навального
Ексклюзив
Читать на русском

Німеччина всіма способами намагається домогтися пояснень від Кремля стосовно отруєння Олексія Навального.

Реакція Ангели Меркель щодо ситуації з отруєнням Олексія Навального стала несподіванкою для багатьох, внаслідок чого багатомільярдний північно-європейський проект Норд Стрім опинився під загрозою.

Німеччина всіма способами намагається домогтися пояснень від Кремля стосовно підтвердженого отруєння російського опозиційного політика Олексія Навального. Виходячи із заяви Меркель, яка з'явилася в середу в досить запеклій манері, не тільки столиця Німеччини стурбована тим, що відбувається.

Канцлер охарактеризувала інцидент, як "зазіхання на основоположні цінності та основні права, до яких ми прагнемо".

Промову Ангели Меркель підтримали її міністри, які прекрасно розуміють, що їх подальше політичне майбутнє залежить від їх позиції. Голос канцлера звучав ще більш страхітливо через вбивство чеченського дисидента в Берлінському центральному парку минулого року, але незважаючи на це, місцева влада не надала цьому такого широкого розголосу, як історії з отруєнням. Виходячи з офіційної позиції федеральних прокурорів, в обох випадках замовником був Кремль.

У справах Зелімхана Хангошвілі або Сергія Скрипаля, отруєного в Британії в 2018 році, були зачіпки, за якими відстежувалася причетність підозрюваних до РФ, а у випадку з Навальним можна було відстежити тільки рідкісний нервово-паралітичний препарат "Новачок", який, на думку західних розвідувальних органів, є винятковою прерогативою російської держави.

"Дипломатичному підходу Німеччини до Росії прийшов кінець цього тижня. Протягом багатьох років ми неправильно трактували гру Кремля, і, як наслідок, ми тепер не можемо вдатися до санкцій, щоб не нашкодити собі", - прокоментував Родер Кизеветтер, член Християнсько-демократичного Союзу Бундестагу.

У післявоєнний період Німеччина намагалася застосовувати дипломатичний підхід по відношенню до Росії в питаннях безпеки і прав людини, з огляду на загальну історію кривавих воєн і культурної пам'яті.

"Німеччина традиційно дотримується двосторонньої стратегії з Росією: з одного боку - конфронтація, з іншого - політика пріоритетно-виборчої співпраці", - сказав Фабіан Буркхардт, політолог Лейбніцкого інституту східно- та південно-східних європейських досліджень в Регенсбурзі.

"Але використання хімічного нервово-паралітичного препарату проти політичного опонента дійсно вразило Міністерство закордонних справ ЄС. Реакція Меркель лише підтвердила зростання ворожості з боку Німеччини до Росії."

Погляди Меркель за час її перебування при владі, хоч і не відрізнялися особливою дружелюбністю до Москви, але і не були настільки агресивні. Спільний проект Норд Стрім 2 - газопровід, який з'єднує Нарвську затоку Росії в Балтійському морі і німецьке місто Любмін, був пролонгований її попередником соціал-демократом Герхардом Шредером, незважаючи на критику з боку США, Європейської комісії та членів ЄС в Східній Європі і Балтії.

Зовсім недавно, у вівторок, Меркель наполягала на тому, що проект € 9.5bn (Норд Стрім), знаходиться на фінальному етапі. Союзники Партії стверджують, що поетапне скорочення використання атомної енергетики та вугілля в сукупності з поступовим нарощуванням маршрутів вітряної електроенергії з півночі на південь країни, автоматично роблять імпорт російського природного газу - незамінним.

Але останні події показують, що отруєння Навального розвернуло проект на 360 градусів, оскільки це може бути єдиним способом Меркель вдарити Путіна "по болючому", пише німецьке видання Der Spiegel. Кількість політичних голосів, в основному від партії Зелених, про-ділових Вільних демократів і власного Християнсько-демократичного союзу Меркель, що закликають до мораторію на проект, - збільшилася.

Газопровід, який належить компанії Газпрому, "побічно фінансує режим, маючи позитивне ставлення до використання забороненої зброї масового знищення", - сказала в п'ятницю Анналена Баербок, один із лідерів Зелених.

Оскільки робота над Норд Стрім була припинена через погрози санкцій США, критики стверджують, що зараз саме час для зупинки проекту: скасування проекту цілком може бути як вирішальний політичний акт з боку Німеччини, а не як прикриття американських загроз.

Європейська комісія оцінила в 2017 році можливі штрафи за порушення контракту в 800 мільйонів євро, але на даний момент багатомільярдні фонди з порятунку від пандемії будуть бліднути на тлі можливих збитків у разі розірвання договору.

Деякі економісти підняли питання, чи дійсно Німеччині потрібен газопровід, щоб цілодобово користуватися світлом, з урахуванням того, що Європа цілком могла б підтримувати використання природного газу майже на існуючому рівні, навіть якщо б Росія повністю припинила свої поставки, здійснюючи поставки більш зрідженого природного газу з Близького Сходу, Західної Африки або Америки. Перспектива такого варіанту зацікавила канцлерство Меркель, навіть незважаючи на те, що Берлін публічно агітує до спільної європейської, а не односторонньої реакції у справі Навального.

"Попит на природний газ в Німеччині завжди був нижче, ніж прогнозувалося останні 10 років, і буде знижуватися в майбутньому", говорить Клаудія Кемфер з Німецького інституту економічних досліджень (DIW).

Реакція ЄС на отруєння російського опозиційного лідера Олексія Навального була досить різкою, але тільки на словах, так як в питаннях санкцій вони надали досить таки обмежений тиск. Це цілком може бути пов'язано з тим, що не всі члени ЄС "мають зуб" на Росію, і навіть Жозеф Боррелл - представник Європейського Союзу з іноземної політики, не зміг їх переконати.

Незважаючи на те, що багато пускають ситуацію на самоплив, все ж це вплинуло на ставлення не тільки Німеччини, але й Франції. У вересні 2019 року Москва відкрила "стратегічний діалог" за ініціативи французького президента Еммануеля Макрона, що дало тему для обговорень і викликало обурення у багатьох країн. Зараз же їх співпраця знаходиться під великим питанням.

"У будь-якому випадку, це було б неправильно, і зараз зрозуміло, чому", - прокоментувало джерело з ЄС.

Переклад статті The Guardian

Читайте також:
Майже рекорд: в Україні виявили понад 3500 нових хворих COVID-19, найбільше - у Києві
ЦВК витратить на пластикові урни для голосування на виборах майже 11 мільйонів гривень

Новини партнерів