Причина ховається глибше TikTok. Психолог пояснила, як вберегти підлітків від смертельних інтернет-ігор

Причина ховається глибше TikTok. Психолог пояснила, як вберегти підлітків від смертельних інтернет-ігор
Ексклюзив
Читать на русском

"Складно в сучасному світі інфопотоків позбавити дитину соціальних мереж - там всі ми, і від цього не втекти. Тоді потрібно навчитися з цим жити і справлятися з випробуваннями, які були, є і все одно будуть"

Останнім часом в соціальних мережах почастішали випадки закликів до небезпечних ігор для дітей. Деякі джерела пов'язують це з активізацією так званих "груп смерті", на кшталт "Синього кита".

Є й ймовірні жертви інтернет-ігор. Дві школярки з Боярки, одна з яких загинула від отруєння. У поліції не виключають, що її загибель пов'язана з відео, яке гуляло в соцмережі TikTok - "випий 40 таблеток і подивися, що буде".

Редакція APnews поспілкувалася з психологом Марією Фабрічевою на тему того, чому відбуваються такі трагедії, чи дійсно справа в соцмережах і як подібного уникнути. Далі публікуємо пояснення експерта без вставок редактора.

Причини сидять глибше інтернету

Такі історії і трагедії відбувалися в усі часи. І причини криються в стимулах. Перший стимул, який лежить на поверхні - це "на слабо", експеримент, інтерес.

Підлітки вважають себе безсмертними, всемогутніми і знаходяться в опозиції батьківського контролю, до цінностей, перевіряють себе на стійкість і, звичайно ж, цікавляться - чи точно людина смертна і безсмертна.

Вони проявляють інтерес до всього страшного, незвичайного, до тих же фільмів жахів - до всього, що лоскоче нерви. І цей внутрішній процес абсолютно нормальний для підліткового віку. Але до цього періоду важливо готуватися як підліткам, так і батькам.

Міфів співіснування з підлітками дуже багато, але правди дуже мало

З одного боку, підліток прагне бути автономним і приймати свої рішення, але з іншого боку, саме в підлітковому віці він настільки вразливий, що потребує безумовної любові, прийнятті, розуміння, підтримки, інструкції та інструктажів. Простіше кажучи, підліток знову стає немовлям. Але з невеликою різницею. А криється вона в тому, інструкції для дитини в підлітковому віці не повинні ставати директивами.

Дуже часто батьки саме так свої інструкції й подають, у вигляді вказівок. І не завжди це від великого бажання контролювати дитину. Часто буває так, що батьки просто не знають, як вчинити правильно з підлітками. Міфів співіснування з підлітками дуже багато, але правди дуже мало.

"Хто без гріха - нехай кине в мене камінь"

Важливо зрозуміти, що будь-яка дитина - істота допитлива, вона продовжує досліджувати світ і свої можливості. З 12 до 19 років - це довга стадія розвитку, в яку входить:

  • ідентифікація (коли людина визначає для себе, хто вона - як у фізичному, так і в психологічному плані),
  • сепарація (підготовка виходу з-під батьківського контролю)
  • сексуальність (колосальні гормональні зміни, психологічні зміни).

Це дуже складний період! Складно собі навіть уявити, скільки завдань стоїть перед підлітком і скільки завдань стоїть перед його батьками. Тут хочеться процитувати відому книгу "Хто без гріха, нехай кинути в мене камінь". Цей період не можна пережити легко.

Немає підлітка, який хоче померти - є підлітки, які не знають як жити

У нас в суспільстві дуже слабо популяризуються правильні речі - що важливо бути здоровим і екологічним. Це є, але набагато більший інтерес проявляється до треш-контенту. Ну ось дивіться, хіба цікаво буде підлітку спостерігати за тим, як хтось читає книгу або займається якимось дослідженням? А ось за тим як хтось стрибає з тарзанки або проколює собі все тіло пірсингом - інша справа! Той, хто мчить з гірки на велосипеді без рук - крутий. Хтось зухвало відповідає дорослому - гігант! Хтось одягнувся нестандартно - сміливий. Шкода тільки, що інстинкт самозбереження при цьому притупляється.

Є така гіпотеза: немає такого підлітка, який хоче померти - є дуже багато підлітків, які не знають, як жити. І всі ці історії можуть бути і про це теж.

Коли дитина йде на якийсь експеримент - на будь-який: з таблетками, алкоголем, зміною зовнішності - це говорить тільки про одне, що підліток кричить: "Подивись на мене!". Кричить світу дорослих, кричить світу однолітків і так далі.

Підліток може банально не знати відповідей на свої питання

Ще одна причина - банальне незнання. Відсутність інформації та розуміння якихось процесів. Ми вчимо дітей моралі і цінностей - що таке добре і що таке погано. Але при цьому іноді забуваємо навчити дитину таким поняттям як безпечна поведінка і які можуть бути наслідки. Але тільки зробити це не через "страшилки", а за допомогою цікавої подорожі.

Кажуть, що рідко хто вчиться на чужому досвіді, і інформувати тому радять не через заборону, а через пояснення. І обов'язково, в будь-якому поясненні підлітку чого б то не було, повинна бути транзакція про те, що "ти нам важливий, дорогий, ми тебе любимо і хочемо, щоб ти був в безпеці", і "якщо ти хочеш провести експерименти, давай подумаємо, які експерименти не позначаться на твоєму здоров'ї - фізичному, психологічному, сексуальному" і так далі.

Однозначно, важливо інформувати. І, звичайно, всякі схеми на кшталт вилучення телефону, позбавлення інтернету, видалення акаунтів, читання листувань і перевірка кишень - все це не спрацює, тому що це директива.

Дитина не повинна боятися запитувати й розповідати

Батькам потрібно вибудувати з дитиною довіру і контакт. Пропозиція поліції перевірити акаунти своїх дітей в соцмережах і прочитати листування дуже корисне. Але важливо зробити це правильно.

Читайте також:
У поліції просять батьків перевірити акаунти своїх дітей в соцмережах і прочитати їх переписки

Важливо, щоб дитина розуміла, що якщо раптом якась особиста її інформація спливе або повинна бути переглянута, то це не для того, щоб знищити її особистість, знецінити і використовувати потім проти неї ж. А що це заходи безпеки. Але щоб провести таку операцію, контакт повинен бути ох як налагоджений! З кимось із батьків, братів-сестер, інших старших родичів. Щоб дитина знала, що навіть якщо вона сяде і разом зі старшим разом подивляться її особисте, це залишиться конфіденційною інформацією і ніколи не буде використано проти неї.

Дуже рідко у нас чомусь використовують для такого психотерапевтів, хоча це відмінний кейс. І тут мова не про шкільного психолога, який навантажений десятьма класами дітей, а саме про психотерапевта. До якого дитина зможе звертатися і проговорювати якісь свої конфіденційні штуки.

Дитина не все розповідає батькам - це нормально!

Дитина не все розповідає батькам або тому що стикається зі знеціненням, або тому що хоче мати свій дорослий простір.

При процедурі такої повірки теж важлива підготовка. Не можна сказати дитині: "поклав телефон на стіл!". Ні в якому разі. Потрібно підготуватися, пояснити - навіщо, проговорити в спокійному режимі, через вираження своїх почуттів: "я переживаю і мені важливо знати, що тобі нічого не загрожує". Так, потрібно буде пройти цей складний шлях, який мало хто любить.

І, мабуть, головне: "Щоб відстежувати, чим дитина живе, важливо цікавитися її життям з самого початку"

Щоб відстежувати, чим дитина живе, важливо цікавитися її життям спочатку - знати її інтереси, коло спілкування, як вона проводить час, де у нього/неї успіхи і вразливість. Щоб якщо дитина побачила відео в TikTok із закликом випити 40 таблеток, то не боялась і не соромилась прийти до вас з проханням відповісти на це питання або разом посміятися. І не очікував при цьому почути у відповідь щось на кшталт "ой, знову якісь дурниці дивишся!".

Обов'язково ще питати при цьому, а що дитина думає на той чи інший рахунок або як сприймає ту чи іншу ситуацію. Цікавитися думкою дитини - важливо!

Складно в сучасному світі інфопотоків позбавити дитину соціальних мереж, там ми всі, ми всі в цій "пастці" і від неї нікуди не дітися. Тоді потрібно навчитися з цим жити, в цьому жити і справлятися з випробуваннями, які були, є і все одно будуть.

Новини партнерів

Екс-поліцейський налагодив хитру схему постачання наркотиків до Києва - на таксі в дитячих іграшках
У Ватикані будуть звільняти працівників за відмову від вакцинації проти COVID-19