Пожежні аномалії. Еколог пояснив, чому насправді в Україні масово горять ліси

Пожежні аномалії. Еколог пояснив, чому насправді в Україні масово горять ліси
Ексклюзив
Читать на русском

На виникнення таких масштабних пожеж впливає комплекс факторів і збігів різних обставин.

Україну сколихнула чергова масштабна пожежа, що забрала життя п’ятьох людей, зруйнувала домівки і нанесла велику шкоду природному середовищу. Цього разу постраждали 5 000 гектарів лісу в Луганській області.

Редакція APnews поспілкувалась з екологом Олександром Показовим, щоб з’ясувати, як саме погодні умови, що розглядаються поліцією як одна з версій виникнення пожежі, впливають на появу таких аномальних природних явищ.

За його словами, на виникнення таких масштабних пожеж впливає комплекс факторів та збігів різних обставин.

"З другої декади червня, в Україні сформувалася дуже спекотна погода, неприродня, нетипова для цієї пори року. По-перше – дуже високі температури, по-друге – мінімальна кількість опадів випадає.

Наприклад, у Києві температура середня в червні вийшла на 3,5 градусів вища від норми. Така ж кліматична ситуація спостерігалася по всі Україні, за винятком крайнього заходу, де випадали опади і температура, відповідно, була нижчою. Отже: висока температура, практично відсутність опадів призводить до висихання природних ландшафтів, надмірного висихання рослинності та трави.

Якщо ми говоримо про ліс, то відбувається дуже інтенсивне висихання лісової підстилки і того органічного шару, який знаходиться між лісовою підстилкою і мінеральною частиною ґрунту. Цей органічний прошарок, який може бути різний за товщиною (від кількох сантиметрів до 20 і більше см)…коли він висихає, то стає дуже пожежонебезпечним, тому, коли відбуваються такі аномальні природні явища, які полягають у тривалих періодах сухої і бездощової погоди – виникає серйозний ризик природних пожеж в різних екосистемах, зокрема і лісових", - пояснив нам Показовий.

Аномальна спекотна погода, висихання рослинності, вітер і дії людини можуть спричинити неконтрольовані пожежі, підсумовує еколог.

"В таких умовах достатньо умисно підпалити лісову підстилку і пожежа гарантована. Якщо ще додається сильний або помірний вітер, то пожежа стає фактично неконтрольованою, тому що вітер роздмухує вогонь, а пожежа може взагалі стати верховою і в таких умовах становить серйозну небезпеку для життя і здоров’я громадян, тому що люди можуть просто згорати в таких пожежах.

Ми бачимо ті випадки, коли навіть цілі будинки горять.

Така сама картина була в квітні на північному заході України, коли на Житомирщині так само горіли села, великі площі лісів постраждали в Чорнобильській зоні", - резюмував еколог.

Що робити з аномальною зміною клімату?

"Насправді, ми не зможемо за рік чи два змінити кліматичні умови, тому що зараз відбуваються зміни клімату, погода стає більш спекотною і сухою, зокрема в Україні. Ми це спостерігаємо практично всі місяці року. Загалом, кліматичні зміни є однією із причин того, що ми бачимо", - зазначив він.

Чи можна попередити пожежі?

За словами еколога, господарська діяльність людини є однією із найрозповсюдженіших причин пожеж в лісах.

"Якщо мова йде про лісові ділянки, то є балансоутримувачі, є ті ж самі лісгоспи, які мають забезпечувати дотримання умов пожежної безпеки на тих територіях. Якщо керівники цих лісових господарств ставляться прискіпливо до своєї роботи, то вони вчасно облаштовують мінералізовані смуги, протипожежні розриви в лісах, вчасно гасять займання пожеж. Тобто, відбувається цілодобовий моніторинг лісових площ. Якщо десь відбувається займання, то на місце виїжджає спеціальна протипожежна техніка, яка має бути в кожному лісгоспі, і локалізує пожежу ще до того часу поки вона не набуде стихійного характеру.

Якщо ж керівництво недбало ставиться до правил пожежної безпеки, якщо не здійснюється моніторинг територій, особливо в пожежонебезпечну погоду, якщо працівники цих підприємств самі часто призводять до таких пожеж (наприклад, коли палять порубкові рештки посеред лісових масивів ще й в суху погоду), то бувають такі випадки, коли саме через господарську діяльність лісгоспів стаються пожежі. Це і є наслідки таких стихійних явищ", - констатував еколог.

Пожежа виникає сама по собі?

Олександр Показовий пояснив, що пожежі дійсно можуть ставатися через погодні умови, без втручання людини, проте частота і ймовірність їх виникнення дуже низька.

"Природні пожежі, які виникають без втручання людини, теж можливі. Ми бачимо це на прикладі природних комплексів в зонах з більш середземноморським типом клімату. Наприклад, Австралія, південний захід Європи, Канарські острови. Там також є рослини, які пристосувалися за багато років свого існування до боротьби з вогнем. Тобто, в деяких регіонах світу пожежі стаються і ставалися раніше, ще до того, як з’явилася людина з сірниками. Тож, в принципі вони можливі, наприклад, у випадку так званих «сухих гроз», коли відбуваються конвективні процеси в атмосфері, але вони не завершуються випаданням опадів, проте накопичуються купчасто-дощові хмари, фіксуються блискавки, що можуть потрапляти у землю і, відповідно, блискавка може бути причиною займань сухої рослинності на поверхні землі.

Якщо взяти у відсотках, то це дуже малий відсоток з числа причин пожеж, які трапляються у нас на планеті. Десь 95% всіх займань і в лісах, і в степах, і просто на якихось територіях, які вкриті сухою рослинністю – це діяльність людини. Це або підпал заради розваги або умисні підпали з якоюсь метою. А мета може бути різною", - наголосив еколог.

Читайте також:

Новини партнерів

В Порошенка під час виступу перед судом кинули пачку доларів. Відео
Кабмін призначив екс-нардепа від "Народного фронту" омбудсменом із захисту мови