"Полювання на призовників". Навіщо Зеленському закон про військовий облік і як покарають за спробу відкосити від армії

"Полювання на призовників". Навіщо Зеленському закон про військовий облік і як покарають за спробу відкосити від армії
Ексклюзив
Читать на русском

Згідно із законопроектом, який у Раді пропонується прийняти як "терміновий", на призовників та резервістів чекає низка змін, у тому числі і значне збільшення штрафів

Президент Зеленський наприкінці травня зареєстрував у парламенті законопроект № 3553 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку". На сайті Ради законопроект позначено як “невідкладний”. Згідно з ним, в Україні змінюється процес призову на службу в армії та процедура обліку резервістів.

Редакція APnews розібралась у тому, що саме пропонує запровадити Президент. Також ми поспілкувались з експертами про те, навіщо законопроект хочуть прийняти так терміново.

Що зміниться

Армія з резервістів. Так, згідно із законопроектом, задля удосконалення процесу військового обліку призовників та військовозобов'язаних запровадять військовий облік резервістів. Пропонується призивати на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в “особливий період” (а отже - в будь-який момент) для оперативного доукомплектування ЗСУ, без оголошення мобілізації українців з числа військового оперативного резерву першої черги.

У законопроекті прописано, що резервісти - це особи, котрі проходять службу у військовому резерві Збройних сил України і призначені для їх комплектування у мирний час і в особливий період.

"Особливий період" визначається як період, який наступає з моменту оголошення рішення про мобілізацію або з моменту введення військового стану в Україні. У нашій країні цей період розпочався 14 березня 2014 року з указу № 405/2014 про початок антитерористичної операції і триває досі.

Інакше кажучи, це запровадження нового виду військової служби – військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період. Також планується визначити порядок його організації та проведення. Крім цього, передбачені трудові, освітні гарантії, гарантії соціально-правового захисту для осіб, які призиваються.

Як пояснив адвокат Ярослав Гришин, такими нововведеннями Президент України отримає право призову резервістів в особливий період без оголошення мобілізації. Відповідно до статті 65 Конституції України визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов’язком громадян України. Проте запровадження цього нового виду військової служби фактично дублює проведення часткової мобілізації. До того ж, повноваження Президента України про прийняття рішення щодо проведення загальної або часткової мобілізації прямо передбачене п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України.

"Повноважень Президента України щодо призову резервістів в особливий період не передбачено Конституцією України, тому введення такого призиву буде порушувати конституційні права громадян", - заявив Гришин.

Реформування органів. Так, передбачено також реформування місцевих органів військового управління. Для цього на базі районних та міських військових комісаріатів будуть створені відповідні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Покращення реєстру призовників та військовозобов’язаних. Мова йде про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Для цього передбачено уточнення механізму наповнення Реєстру на основі даних, що вносяться органами його ведення.

Вдосконалення системи відповідальності. Інакше кажучи - штрафи. Згідно із законопроектом, за порушення законодавства про оборону, військовий обов'язок і військову службу, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Про це детальніше.

Які штрафи

За порушення правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними, резервістами їм загрожуватиме штраф від 30 до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510 – 850 гривень). Повторне ухиляння протягом року коштуватиме 50-100 неоподаткованих мінімумів, а отже, 850 – 1700 гривень.

За умисне зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів призовниками, військовозобов'язаними і резервістами (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), що спричинило їх втрату, буде каратись штрафом у розмірі 510-850 гривень. В особливий період цей штраф коливатиметься від 850 до 1700 грн.

За ухилення резервіста від військового обліку після попередження військового комісара, фактично передбачено штраф від 5100 до 8500 грн або виправні роботи на термін до двох років.

За ухилення від навчальних зборів тягне за собою штраф від 8500 до 11 900 грн або виправні роботи на термін до двох років.

За ухиляння від призову на військову службу під час мобілізації або під час особливого періоду резервістів чекає найсуворіше покарання - позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років.

Крім цього, пропонується у десять разів збільшити штрафи за порушення військового обліку працівників. Зокрема, встановити за порушення законодавства про оборону і мобілізаційну підготовку штраф для громадян від 1700 до 3400 грн і для посадових осіб – від 3400 до 5100 грн. А в особливий період для посадових осіб – від 5100 до 8500 грн.

Чи будуть відловлювати?

Політтехнолог Руслан Бортник пояснив, що "полювання на призовників" в більш м'якій формі було й раніше. Але якщо буде закон, воно стане законним.

"Якщо раніше ця модель погано працювала через свою правову невизначеність, то зараз ця модель буде більш функціонуючої. Людей, які, грубо кажучи, вийшли за хлібом - притягнути буде, як і раніше, складно. Для початку необхідно хоча б особистість цієї людини встановити. Тому, думаю, система навряд чи буде так працювати. Зараз просто за ухилення від призову буде наступати адміністративна і кримінальна відповідальність. Ось і вся різниця", - пояснив експерт.

Руслан Бортник також пояснив, що різниця між теперішнім законом і новим законопроектом полягає в тому, що в новому більш чітко прописана відповідальність, більш жорсткі норми цієї відповідальності і конкретно прописані повноваження органів влади. І зазначив, що, на його думку, необхідно шукати не обмежувальні мотивації, не заборони і покарання, а систему заохочення для людей, які йдуть захищати батьківщину в армію.

"З соціальної точки зору, такий підхід - неправильний. Потрібно створювати професійну армію, тим більше у нас величезні гроші на це виділяються. І справа служби в армії має стати справою добровільною. Держава повинна забезпечувати тільки базові навички для молодих людей в школах, в рамках уроків. А насильно закликати людину і насильно вручати їй в руки автомат може тільки не дуже розумна держава", - сказав Бортник.

Як пояснив адвокат Ярослав Гришин, даний законопроект надає право працівникам поліції за дорученням військового комісару у випадку порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами законодавства про військовий обов’язок та військову службу, доставляти їх до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Так, дійсно чинним Кодексом України про адміністративні правопорушення з метою складення протоколу про адміністративне правопорушення в разі неможливості скласти його на місці вчинення правопорушення правопорушника може бути доставлено для його складання до уповноважених органів.

"Проте, надання працівникам поліції права доставляння таких правопорушників до територіального центру комплектування та соціальної підтримки призведе до виконання ними непритаманних для поліцейських функцій, тому вважаю, що таким правом можуть бути наділені безпосередньо працівники центрів комплектування та соціальної підтримки, і таке доставляння має здійснюватися у максимально короткий строк, виключно для складання протоколу про адміністративне правопорушення", - сказав адвокат Ярослав Гришин.

Чи потрібен цей законопроект Україні?

Військовий експерт Олег Старіков вважає, що такі зміни потрібні Україні.

"Цей законопроект потрібен, тому що він, як мінімум, регламентує всі дії. Це, в тому числі, підвищення готовності під час званого "особливого періоду", коли резервісти повинні протягом 24 годин прибути в частину, до якої вони закріплені. Будь-яка дія, спрямована на врегулювання цього процесу, - позитивна. І нічого поганого в цьому я не бачу", - заявив Старіков.

На його думку, штрафи на сьогоднішній день (близько 51 гривні) вже давно нікого не лякають. Експерт вважає, що важливо ще й підвищувати військово-патріотичне виховання молоді, щоб молоді люди хотіли йти в армію, а не шукали способів, як її уникнути та займалися на вулицях бозна-чим.

"Зараз важливо підвищувати рівень бойової готовності. Я б ще туди додав, щоб в Збройних силах служили і дівчата. Як в Ізраїлі, Норвегії і так далі. Загроза, яка зараз присутня відносно нашої країни, вона нікуди не піде, а підвищення бойової готовності та доукомплектування бойових частин до повного штата - це важливо", заявив Олег Старіков.

До чого такий поспіх з боку Зеленського?

Політолог Володимир Воля зазначив, що до прийняття подібного законопроекту все йшло всі ці роки. На його думку, події після 2014 року показали потребу в тому, щоб створити в Україні адекватну і ефективну систему оборони, в тому числі й щодо мобілізації.

"Законопроект - не стільки законопроект саме Президента Зеленського ... Просто на цей рік випало так, що його нарешті будуть розглядати в парламенті. Крім того, слід розуміти, що, по інерції попередніх років, Україна рухається при Зеленському в бік посилення взаємодії з європейськими союзниками і євроатлантичним альянсом", - сказав експерт.

І зазначив, що законопроектом передбачені два основні чинники - реформи, щоб гармонізувати свої відносини з західними союзниками, і створення потужної системи оборони, реагування, мобілізації і військ на випадок війни і реагування на різні ситуації.

Читайте також:

Новини партнерів

До смертельної аварії на авто Єфремова значилося 154 штрафи на тисячі доларів
Точка біфуркації. Чи допоможе Байдену "Чорний майдан" побити Трампа на президентських виборах