Політолог пояснив, чому Росія ігнорує критичний стан здоров'я полонених українців

Політолог пояснив, чому Росія ігнорує критичний стан здоров'я полонених українців
Ексклюзив
Читать на русском

За словами політолога, Офіс омбудсмена наразі має дуже обмежені можливості впливу на російську пенітенціарну систему.

Російська сторона ігнорує заклики уповноваженої з прав людини в Україні Людмили Денісової надати медичну допомоги незаконно утримуваним політв’язням, які знаходяться у в’язниці у критичному стані. Вирішити це питання можливо лише шляхом політичного та дипломатичного тиску, адже ув’язнені українці перебувають під юрисдикцією іншої держави.

Про це в ексклюзивному коментарі APnews розповів політолог Андрій Золотарьов.

За словами політолога, Офіс омбудсмена наразі має дуже обмежені можливості впливу на російську пенітенціарну систему.

"Позиція, яку зараз займає Росія – це те, що міжнародні зобов’язання та договори в правовій ієрархії займають нижчу щабель, ніж внутрішнє законодавство.
Можна вести мову про незаконність утримування українських політв’язнів у процесі судів європейських інстанцій – у кримінальному суді в Гаазі та у Європейському суді з прав людини. Проте, якщо винуватці не забажають виїхати за межі Росії, шанси притягнути їх до відповідальності дуже низькі", - наголосив Золотарьов.

За його словами, враховуючи специфіку пенітенціарної системи Російської Федерації, яка досить жорстоко діє стосовно тих, хто опинився за гратами, Україні варто організувати потужний політичний та інформаційний тиск на державу-опонента.

"Дотягнутися до полонених на території Росії – справа майже неможлива. Проте, Росія може піти на прагматичні поступки, як було у випадку Надії Савченко, коли РФ знайшла правову формулу під її звільнення. Але для цього потрібен саме такий тиск", - зазначив політолог.

У свою чергу юрист і адвокат Руслан Чорнолуцький переконаний, що, на сьогодні, важливо зрозуміти, наскільки ефективною є діяльність уповноваженого з прав людини в Україні. На його думку, принцип роботи цього органу недієвий.

"Відповідальність за політв’язнів несе та держава, яка незаконно їх утримує.

Україна ж має надати правовий і дипломатичний захист незаконно утримуваним політв’язням на території РФ, а також доступ до цих затриманих, щоб передавати їм гуманітарну допомогу у вигляді ліків. Також важливо офіційно фіксувати, в якому стані перебувають наші люди для того, щоб в подальшому, якщо щось станеться, використовувати це в якості доказів", - наголосив Чорнолуцький.

На його думку, ставлення Росії до утримуваних українців - геополітичний інструмент маніпулювання і домінування над Україною.

"З боку РФ є вибіркове ставлення до затриманих українців. Росія реагує не одразу, а якщо і реагує, то з запізненням. Можливо, так відбувається навмисно або ж в силу того, як працюють бюрократичні системи.

З іншого боку, ми бачимо поступки Росії у переговорному процесі щодо повернення полонених, яке було здійснено за останній рік", - йдеться у повідомленні.

На думку політолога Андрія Золотарьова, верховенство української влади в особі Володимира Зеленського поки що не реагує на дії Росії стосовно полонених тому, що це питання відійшло на другий план на тлі боротьби з епідемією коронавірусу.

"На тлі ситуації з коронавірусом, дуже багато питань відійшло на другий план. Наприклад, питання мирного процесу на Донбасі. Якщо це було на перших позиціях в лютому, то зараз ця ситуація – за межами першої десятки після коронавірусу, можливості дефолту, складних стосунків з Коломойським, закону про землю тощо. Фактично, у

Зеленського і його команди не доходять руки до проблеми незаконно утримуваних політв’язнів в РФ", - наголосив Золотарьов.

Як повідомляв APnews, за словами Денісової, стан українських політв’язнів, утримуваних Росією, значно погіршився.

Новини партнерів

Уряд запустив сайт для відстеження готовності лікарень до коронавірусу
У поліції пояснили, чи будуть штрафувати за перевезення в машині більше двох осіб