Політичний розклад: Іан Бреммер про санкції проти Росії (Bloomberg, США)

Політичний розклад: Іан Бреммер про санкції проти Росії (Bloomberg, США)
Читать на русском

Іан Бреммер прокоментував санкції США проти Росії.

Девід Вестін (David Westin): Президент Байден прийняв новий пакет санкцій проти Росії, куди увійшла заборона фінансовим установам США скуповувати російські боргові зобов'язання на первинному ринку. Санкції пов'язані з російським зломом компанії "Соларуіндз" (SolarWinds) і американських комп'ютерних мереж, а також з втручанням в американські вибори. Держсекретар Ентоні Блінкен заявив, що США приймуть рішучі заходи, щоб припинити російські дії на шкоду США, нашим союзникам і партнерам. З нами президент і засновник "Євразія груп" (Eurasia Group) і "Джі-зіроу медіа" (GZero Media) Ян Бреммер. Раді вітати вас, особливо в такий день. Ваша думка про ці санкції, особливо - що стосується суверенного боргу?

Іан Бреммер (Ian Bremmer): Як на мене, це досить мутно, особливо - що стосується рішучих дій. Тобто, ми явно показуємо, що можемо вводити санкції і далі, - але це ж не новина, вірно? Але вони могли зробити набагато більше. Вторинних ринків це не торкнулося взагалі, - тобто неамериканці можуть скуповувати російські облігації в будь-яких кількостях і перепродувати їх американським громадянам. Виходить, що наслідки будуть сильно обмежені. Крім того, ми не бачимо прямих заходів проти російських олігархів, чого багато хто побоювався, - це зачепило б Путіна безпосередньо. І, головне, при цьому Байден заявляє Путіну: "Послухай, давай-но зустрінемося і поговоримо віч-на-віч в якій-небудь третій країні". Американські військові збиралися відправити в Чорне море військові кораблі у відповідь на російську агресію біля українського кордону, але передумали, - причому, за останні кілька днів. Так що, вважаю, посил такий: ми хочемо працювати з росіянами, але при цьому будемо вводити санкції і карати їх економічно, якщо вони будуть нас дратувати. Але взагалі це дуже обережна і помірнавідповідь.

- Це схоже на батіг і пряник. Президент Байден начебто сказав Путіну: "Чуєш, ти не лізь на Україну. І до речі, заходь як-небудь". Хіба так зазвичай запрошують на саміти? Як по-вашому, що-небудь з цього вийде?

- Було цікаво поспостерігати за відповіддю Кремля: якщо ви дійсно хочете зустрітися, але при цьому вводите санкції, то погодитися прямо зараз ми не можемо. Але складається враження, що найближчим часом з приводу саміту все ж вдасться досягти прогресу. Насамперед росіяни дадуть симетричну відповідь на американські санкції. Вони явно будуть обмежені в своїх діях: може, відкличуть своїх дипломатів або вишлють американських - на зразок того. На це піде тиждень-інший. Але мені здається, що зрушення щодо особистої зустрічі Путіна і Байдена ми побачимо вже найближчим часом. Путін не хоче зізнаватися, що американські санкції болючі, тому у нього є стимул всіляко применшувати їх ефект, - як вони зазвичай і роблять. По-моєму більш нагальне питання - чи захочуть росіяни брати участь в кліматичному саміті з нагоди Дня Землі під егідою адміністрації Байдена. Поки це її найбільший дипломатичний маневр, але росіяни ніяк не відповіли на пряме запрошення. На це варто звернути найпильнішу увагу.

- Що, якщо тут відбуваються підкилимні ігри? Дозвольте мені навести приклад. Держсекретар Ентоні Блінкен по дорозі до Афганістану заїхав до Брюсселя на переговори з НАТО. Чи є шанс, що ми переконаємо Європу підтримати ці санкції і посилити тиск на Москву?

- Думаю, ми бачимо спроби координації з європейцями. Українці, звичайно, домагаються плану дій щодо членства, - але нічого не отримають, тому що цей крок спричинить за собою наслідки. Америка домагається, щоб Німеччина відмовилася від газопроводу "Північний потік - 2", і, схоже, з відходом Меркель важливу роль в німецькому уряді гратимуть "Зелені". Це дуже ускладнить роботу газопроводу, навіть якщо його добудують. У США і Європи є величезний простір для зближення в порівнянні з адміністрацією Трампа. І мені здається, що Байден і Блінкен своїми діями домагаються успіху, - в цьому і сумнівів бути не може.

- Чи можна очікувати, що Німеччина заборонить своїм банкам купувати російський борг на первинному ринку? Або, наприклад, Британія?

- Задум зовсім не в цьому. Ніхто не хоче відрізати російську економіку від Заходу. Завдання стоїть показати росіянам, що за їх поведінку, - ось наприклад, ми дізналися про злом "Соларуіндз", і нам ніяково, - покладається економічне покарання. Але знову ж таки, Девід, не забувайте, у США є рівно ті ж самі кіберможливості, що і у Росії, і ми самі ними користуємося. Ми теж займаємося шпигунством - причому, постійно. Зрозуміло, росіянам цього робити не годиться, але реальність така, що цим займаються всі. Росіяни не нападали на стратегічну інфраструктуру на території США, як на Україні з вірусом "Нот Петя" (Not Petya) - це червона лінія, порушувати яку не можна. Загалом, не треба надавати цьому надто велике значення. Мені здається, якщо розглядати ставлення Байдена до Росії за останні кілька тижнів в цілому, то події останньої доби здаються певною поступкою. На ринках це ніяк не позначилося, але скоро, ймовірно позначиться.

- Давайте обговоримо ще одну причину, чому Росія на цьому тижні миготить в газетних заголовках. Я, звичайно, маю на увазі кордон з Україною. Скільки там накопичилося? Я читав про 40 000 російських солдатів. Мені здається, це одна з причин, чому Ентоні Блінкен відправився до Брюсселя на переговори з НАТО. Чи немає якогось взаємозв'язку між санкціями з одного боку і рішенням Путіна відправити війська з іншого? Адже він вже відправляв на Україну війська і "маленьких зелених чоловічків".

- Гадаю, вони вирішили, що український президент Зеленський виявиться набагато більш піддатливим і поступливим. Але цього не сталося. Навпаки, Зеленський ввів прямі санкції проти олігарха Медведчука, - це здорово розлютило Путіна. Не забувайте, він же цим олігархам як хресний батько. Якщо все це скласти, то виходить, що Путін хоче донести до Зеленського головне: він його ізолює і не погребує прямого військового залякування, що "мінські угоди" - єдиний шлях вперед, а можливості Байдена і НАТО сильно обмежені. Але мені здається, що США і НАТО теж виразно дали зрозуміти Путіну. Росія всерйоз грає м'язами: в окупованому росіянами Криму і на східному кордоні України раптово з'явилася величезна кількість бронетехніки. Але я дуже здивуюся, якщо це виллється в прямий військовий конфлікт.

- Давайте поговоримо про "велику гру". Байден нещодавно оголосив про виведення з Афганістану військ і озброєнь. Як до цього поставиться Росія? І решті регіон?

- Ну, деяке зниження ми спостерігаємо вже давно. Ми говоримо, що це війна, причому найдовша за всю історію США, але за останні десять років ситуація змінилася. Однак справа в тому, що там як і раніше присутні війська, і туди витікають бюджетні гроші. І ніщо не віщує, що складуться такі умови, коли США поставлять свій прапор і скажуть: "Ми виграли". Росіяни вже програвали в Афганістані, витративши непропорційно багато коштів і поклавши чимало життів. Тепер в цій же ролі виявилися США. Як ви знаєте, Байден ще віце-президентом пообіцяв, що ми підемо звідти до 2014 року. Нічого не змінилося. Трамп пообіцяв вивести війська - і знову нічого. Хіба що чисельність контингенту знизилася. Тепер Байден знову обіцяє висновок. Обама виступив з підтримкою. Думаю, це все ж станеться. Мене здивувало інше: що вони назвали датою 11 вересня, і "Талібан" (заборонена в Росії терористична організація - ред.) може побачити в цьому якийсь символізм. Не впевнений, що це хороший привід. Але не думаю, що, витративши понад трильйон доларів і поклавши понад 2 000 життів американських солдатів і десятки тисяч цивільних, американці хочуть продовжувати цей конфлікт.

Джерело: inosmi.ru

Рубрика данного матеріалу не модерується редакцією. Редакція не поділяє позиції блогерів і не несе відповідальності за достовірність викладених ними фактів і позицій.

Новини партнерів

Вакцинація препаратом Pfizer розпочнеться 18 квітня з Київщини
"Військові навчання": Росія направила в Крим 50 екіпажів штурмовиків