По стопах Росії: чому нардепи хочуть заблокувати Telegram в Україні та чим це обернеться

По стопах Росії: чому нардепи хочуть заблокувати Telegram в Україні та чим це обернеться
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews розбиралася, чи можливо технічно заборонити Telegram в Україні та чим це може обернутися для діючої влади.

Народний депутат від "Слуги народу" Вікторія Підгорна запропонувала заборонити популярний в Україні месенджер Telegram. На її думку, додаток сприяє поширенню сумнівної інформації.

"Друзі, є питання. Як ви ставитеся до ідеї закриття Telegram - з огляду на його бекграунд так сказати? Чому ОК (соцмережа" Однокласники ", - ред.), ВКонтактє закриті, а Telegram цвіте і поширюється, хоча часто використовується сумнівних, а іноді й в злочинних цілях? ", - написала нардеп у Facebook, але незабаром видалила свій пост.

Варто зазначити, що в Російській Федерації 1 липня 2017 року набрав чинності закон, який зобов'язав операторів телекомунікаційних послуг зберігати записи телефонних повідомлень та інтернет-трафік громадян протягом півроку, а також зберігати ключі для розшифровки листування користувачів і надавати їх ФСБ за запитом.

У свою чергу, керівництво Telegram заявило, що дана вимога технічно нездійсненна, тому що ключі зберігаються на пристроях користувачів. При цьому творець месенджера Павло Дуров зазначив, що вимоги ФСБ суперечать Конституції РФ.

16 квітня 2018 року Роскомнадзор після низки судових позовів, штрафів і звинувачень на адресу керівництва Telegram почав процес блокування месенджера.

Редакція APnews розбиралася, чи можливо технічно заборонити Telegram в Україні та чим це може обернутися для діючої влади.

Заблокувати не можна залишити

На думку директора компанії у сфері кібербезпеки Тенгардз Віталія Якушева, заблокувати в Україні додаток Telegram практично неможливо.

"Теоретично, на 99% це можливо зробити (заблокувати Telegram, - ред.). На практиці поки що жодній країні не вдалося це зробити навіть з національними Інтернетами", - зазначив Якушев.

При цьому він вказав, що для повного контролю в Інтернеті, деякі країни створюють так званий національний Інтернет, але й це не дає 100% ефективності.

"Це може призвести до блокування всього та введенню так званого національного Інтернету, щоб його повністю контролювати, тому що без цього заблокувати нічого неможливо. Як показує досвід деяких держав, це тотальний контроль і цензура все, як в Північній Кореї, Ірані, Китаї і в інших тоталітарних країнах, які створюють національний Інтернет. на базі міжнародного Інтернету вони виділяють сегмент, повністю його закривають та контролюють, але не на 100%, тому що технічно це неможливо, але ближче до 99%. Для не кріптоанархістів та хакерів блокування на 100%, але не для тих, хто в техніці розбирається та готовий буде витратити якісь зусилля на обхід", - підсумував Якушев.

Читайте також:

"Роздратування влади"

Український політолог і директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко зазначив, що українську владу дратує можливість анонімності в Telegram та кампанії чорного піару.

"Telegram отримує таку скандальну популярність в Білорусі, Росії та Україні, але не в інших країнах і не з іншими соціальними мережами. Справа в тому, що в Telegram є функція анонімності. У будь-якій країні, де є політичні протиріччя, а опозиція або громадська думка боїться переслідування, Telegram стає дуже зручним для демонстрації своїх поглядів, тому в Україні і в Росії хочуть заборонити. У політичній боротьбі, в чорному піарі, в антикорупційних та інших планах Telegram займає колосальне місце", - зазначив експерт.

При цьому він вказав, що спроби української влади винищити анонімний негатив нічого не дасть, а їх дії виглядають по-дитячому.

"З ним дуже важко впорається. Якщо російські державні структури не впоралися, то мені здається, що українські тим більше не впораються. Я бачу в цій заяві тільки роздратування влади по відношенню до різних кампаній чорного піару, який йде проти представників влади. Це по-дитячому. Це юнацька політична позиція. З роками сьогоднішній молодий президент з "95 кварталу" постаріє, помудрішає та зрозуміє, що спроба прибрати анонімний негатив нічого не дасть. Навпаки, це привертає сенсацією", - розповів Небоженко.

Також він вважає, що подібні дії та пропозиції від команди президента не призведуть до падіння рейтингу Володимира Зеленського.

"Рейтинг президента досяг більш-менш критичної точки. Якщо у президента працює людина, чий брат продає посади, а президент говорить, що для нього один Єрмак вище закону - друзям все, а ворогам закон. У суспільства вже сформувалося ставлення до президента як про добру, хорошу людину, яка ставить друзів вище", - підсумував політолог.

Як раніше повідомляв APnews, нардеп восьмого скликання Верховної Ради від партії "Самопоміч" Ганна Гопко написала, що месенджер потрібно закрити рішенням РНБО.

Новини партнерів

З наступного тижня в Україні може початись масове тестування на антитіла до коронавірусу
В'їзд вантажівок до Києва обмежать у зв’язку з транспортним колапсом