Після рішення Конституційного суду Україні загрожує дефолт - політолог

Після рішення Конституційного суду Україні загрожує дефолт - політолог
Ексклюзив
Читать на русском

Україну після такого рішення Конституційного суду може чекати, як мінімум, 4 наслідки

Скандальне рішення Конституційного суду про закриття реєстру декларацій викликало шквал обурення. Ба більше - Зеленський зібрав термінову нараду РНБО, а деякі посадовці заявили, що ЄС має намір призупинити безвіз з Україною.

Пізніше міністр МЗС заспокоїв, що відміна чи призупинення безвізу Україні не загрожує, принаймні, поки.

У коментарі редакції APnews політолог-міжнародник Вадим Трюхан пояснив, що призупинення безвізу - ще не найстрашніше, що може чекати Україну на міжнародному рівні після такого рішення КСУ. Та наголосив, що воно стало “останньою крапкою”, бо й до цього приймались суперечливі рішення.

“Рішення КСУ насправді може мати довгограючі наслідки, які дійсно потенційно можуть нанести шкоду нацбезпеці України. Країна досить тривалий час вибудовувала довіру у відносинах з ЄС, з США та іншими західними партнерами. Але протягом останніх декількох місяців було прийнято ряд рішень, які наносять серйозну шкоду цьому союзу.

Це і скасування покарання за недостовірне декларування, і неконституційність призначення Ситника головою НАБУ. І оце рішення КСУ сьогодні як “остання крапка” в процесі руйнації цієї довіри”, - пояснив експерт.

За його словами, Україну може чекати, як мінімум, 4 наслідки. Розповідаємо далі, які.

Згортання співпраці з МВФ

Політолог наголосив, що таке рішення КСУ загрожує тим, що напевно було згорнуто співпрацю України з МВФ та іншими фінансовими інститутами. Тим паче, що відносини вже відносно поставлені на паузу.

“Ми вже бачимо зупинку в отриманні чергового траншу. Відносини були поставлені на паузу після скандалу навколо Ситника та його рішення про неконституційність його призначення головою НАБУ”, - пояснив експерт.

Проблеми з підтримкою у питання територіальної цілісності

Також рішення, за словами Вадима Трюхана, може створити проблеми з підтримкою у питанні відновлення міжнародної територіальної цілісності, а саме - у питанні війни на Донбасі та у питанні Криму.

“Допомагають тим, хто сам собі допомагає. А якщо Україна себе закопує такими рішеннями, то мотивація її підтримувати у міжнародних партнерів явно зникне”, - сказав міжнарожний експерт.

Скасування безвізу

Щодо скасування безвізу Вадим Трюхан зазначив, що і це можливо, адже рішення про безвіз було прийнято, в тому числі, на основі вирішення питання про корупцію.

Проте політолог Володимир Воля зазначив, що якщо питання призупинення чи скасування безвізу і постане, то точно не так швидко.

"Загроза хоч поки і малоймовірна, але має місце бути. Згідно з процедурою, ЄС спочатку повинен на офіційному рівні описати свою позицію, вказати на проблеми, які потрібно вирішити і дати час на їх рішення. Процедура тривала", - зазначив експерт.

І уточнив, що рішення КСУ не є загрозою громадянам ЄС, на відміну від незаконної міграції або використання безвізу для якихось кримінальних операцій.

Дефолт

За словами Вадима Трюхана, останній і найбільш болючий наслідок для України випливає з усіх попередніх. І це - дефолт.

Він пояснив, що Україна дуже залежна від зовнішніх запозичень, а через втрату можливості отримувати дешеві кредитні ресурси, нічим буде "латати" дірку в бюджеті.

“Після такого рішення може йти мова про те, що Україна втратить можливість отримувати дешеві кредитні ресурси. І, відповідно, постане питання спроможності України виконувати свої зовнішні зобов’язання за кредитними угодами, і, як наслідок, - величезна дірка в бюджеті. На наступний рік вона оцінюється в 250-300 млрд гривень. Така ситуація може призвести до дефолту. А це вже небажана ситуація для будь-якої країни, наслідками якої є підрив національної валюти, зубожіння населення тощо”, - пояснив експерт.

Нагадаємо, вчора НАЗК закрило реєстр електронних декларацій чиновників за рішенням КСУ. Та вже сьогодні повідомило, що таким чином Конституційний суд заблокував реалізацію результатів місцевих виборів. Водночас НАЗК наголосило, що судді КСУ прийняли рішення в "справі про незаконне збагачення" у власних інтересах.

Читайте також:

Новини партнерів

У Франції затримали терориста з 30-сантиметровим ножем, якому "голоси наказували вбивати"
Через нічию з Ференцварошем Динамо втратило 5% річного бюджету