Підвищення мінімальної зарплати до 5000 грн може загнати український бізнес у "тінь", - економіст

Підвищення мінімальної зарплати до 5000 грн може загнати український бізнес у "тінь", - економіст
Ексклюзив
Читать на русском

Дана ініціатива може містити певні ризики, адже з підвищенням "мінімалки" зросте і ЄСВ для бізнесу.

Президент України Володимир Зеленський наполягає на підвищенні мінімальної заробітної плати до 5 000 гривень вже з 1 вересня. Це лише перший етап. Наступні два, вже з 2021 року, передбачають підвищення у 6 000 грн, а потім і 6 500.

Верховна Рада 25 серпня підтримала рішення Президента. Таким чином, "мінімалка" зросте на 37% у порівнянні з нинішньою цифрою у 4 723 грн. Ініціатива, безумовно, позитивна, проте чи раціональна?

На це запитання в коментарі редакції APnews дав відповідь економіст Олег Пендзин.

За його словами, підвищення заробітної плати в умовах економічної кризи передбачає досить складний механізм, адже від цього, очевидно, постраждають підприємці, діяльність яких під час карантину значно погіршилась.

"5 000 гривень – це маленьке підняття. З 1 січня 2021 року обіцяють 6 000 грн, а з середини 2021 року – 6 500 грн. Це на 37% більше, ніж зараз є.

Тобто, по суті справи, з 1 січня у нас буде 6 000 гривень мінімалка. Підняти мінімальну зарплату до 6 500 протягом року – це суттєвий ріст і це є серйозно.

Звісно ж ми, як наймані працівники, За те, щоб нам піднімали заробітну плату. З цієї точки зору я можу тільки вітати такі важливі ініціативи. Але, коли ми повертаємось до механізму виконання, то виникає питання – за рахунок яких грошей і хто це буде тягнути на своїх плечах? А тягнути це все буде бізнес.

Чи готовий бізнес при падінні економіки на мінус 5,2% піднімати заробітну платню на 37%? Напевне, що ні", - наголосив економіст.

Дана ініціатива може містити певні ризики. Зокрема, йдеться про припинення діяльності бізнесу або його відхід у "тінь", адже з підвищенням "мінімалки" зросте і ЄСВ.

"Виникає ще одне питання – що буде бізнес робити в такій ситуації? Або закриватися або йти «в тінь». Це найбільш вірогідні наслідки такого рішення.

Що таке підняття мінімальної заробітної платні? Це означає, що всіх будуть контролювати, щоб виплачувались ці 5 000/6000/6500 гривень на місяць найманим працівникам, не менше. З цієї суми ще потрібно буде платити єдиний соціальний внесок у 22%. Тобто, мінімальна зарплата плюс 22%.

Думаю, бізнес це підвищення сприйме негативно, тому з точки зору економічних процесів ніхто не піднімає примусово заробітну платню при падаючій економіці. Адже, коли падає економіка, то навпаки – зменшується обсяг товарної бази в країні, і піднімати заробітну платню – це із розряду достатньо важких речей для бізнесу", - констатував Олег Пендзин.

Варто нагадати, що спеціально для розгляду цієї ініціативи президент збирає Верховну Раду на позачергове засідання у четвер, 6 серпня.

Як повідомляв APnews, Рада збереться на позачергове засідання через підвищення мінімалки до 5 000 гривень.

Новини партнерів

Дружина втягнула Зінченко в грандіозний скандал, поставивши під загрозу його футбольну кар'єру в "Манчестер Сіті"
Рада прийняла закон про підвищення "мінімалки" до 5000 гривень