Підкуп, реклама чи вирішення "близьких" проблем. Соціологи розповіли, на які обіцянки "купуються" українці під час виборів

Підкуп, реклама чи вирішення "близьких" проблем. Соціологи розповіли, на які обіцянки "купуються" українці під час виборів
Ексклюзив
Читать на русском

За словами соціолога, цього року громадянам буде дуже важко зорієнтуватися у списку кандидатів через партійних претендентів.

Незабаром в Україні пройдуть місцеві вибори. Хтось збирається нести у народ "європейськість", хтось обіцяє "якісні комунальні послуги", хтось закликає "довіряти ділам", а деякі спекулюють на пандемії й обіцяють "зробити COVID разом". При цьому, далеко не всі українці знають достатньо про самих кандидатів, котрі балотуються від різних партій.

Редакція APnews поспілкувалась із соціологами, щоб з'ясувати, на які передвиборчі обіцянки "купуються" українці та які ще фактори впливають на хід і результати місцевих виборів.

За словами політолога і соціолога Віктора Небоженка, цього року громадянам буде дуже важко зорієнтуватися у списку кандидатів через партійних претендентів.

"Партійний принцип на виборах дуже ускладнює реальний вибір виборця. Йому буде важко поєднати престиж партії і конкретну людину. Це вимагає великої політичної культури і, швидше за все, це зарано для України, принаймні на місцевому рівні.

На парламентських виборах просування партії правильне, але на місцевих виборах - це політична помилка, яка призведе до великої плутанини. Ці вибори дуже сильно вдарять по цінності партій. Я бачу, як зараз формуються виборчі альянси, найфантастичніші партії, які руку подають один одному в своїх політичних баталіях і легко домовляються в тому, як обдурити виборця", - наголосив Небоженко.

Соціолог назвав три фактори, які вплинуть на хід виборів. При цьому, не у всіх трьох випадках громадянин зробить свій вибір неупереджено і свідомо.

"Перше. Що буде впливати на вибір кандидатів? Підкуп, чорний піар і мережі комерційних виборців - чоловіки чи жінки, старі чи молоді, з якими домовляється покупець про те, що його голос за якусь суму піде на користь якогось конкретного кандидата.

Цього року активно поширюються мережі. Це погана практика. Всі країни Заходу років 100 тому пройшли це.

Друге. Звичайно ж публічні реклами (ред. - будуть впливати на вибір виборця), які хтось може собі дозволити, а хтось не може собі дозволити купити білборди у себе в місті.

Третє. Це, звичайно ж, нестійкий статус членів виборчих комісій. Ми не знаємо, чи підуть вони на фальсифікат, чи виконають волю виборців", - наголосив Віктор Небоженко.

Водночас, соціолог Олександр Шульга розповів, що велику роль відіграє рекламна кампанія того чи іншого кандидата. Таким чином, людина, яка, можливо, і не дуже добре розбирається в політиці, підсвідомо вирішить проголосувати за того, чиє ім'я їй здаватиметься знайомим.

"Багато чого вирішує реклама. Під час цього голосування буде доволі складна система для виборців з точки зору розуміння та орієнтації, за кого проголосувати, адже ми голосуємо не лише за партію, за мера, але і за кандидатів (списочна система). Тут питання – звідки виборці можуть знати партію чи кілька партій?

Абсолютна більшість цих людей невідома виборцям. Хоча б для того, щоб "заякорити" прізвище на якомусь підсвідомому рівні, використовується реклама всіма методами, щоб виборець бачив те чи інше прізвище. Через цю невизначеність велика кількість кандидатів списочної системи, десяток цих людей …звідки ми їх знаємо? Реклама важлива, це намагання хоч якось зробити їх впізнаваними", - пояснив Шульга.

Не менш суттєвими передвиборчими обіцянками є ті, які "ближче" до народу. Як правило, люди реагують на перспективу вирішення проблем, з якими вони стикаються щодня – розбиті дороги, неякісна медицина, школи, до яких ходять їхні діти тощо.

"У нас взагалі проблема в тому, що вже 5 років йде децентралізація. Тобто, місцеве самоврядування набуває більшого значення. Тим не менш, поки що у нас явка на виборах не така висока, як під час парламентських виборів чи президентських.

Під час цих місцевих виборів подивимося, чи розуміють люди важливість цього процесу, тому що саме на місцях вирішуються їхні проблеми: по яких дорогах вони їздять, які лікарні їх обслуговують, школи, інфраструктура, комунікації і так далі. Єдине, що карантин може внести свої обмеження, і страхи людей можуть на це вплинути", - наголосив Шульга.

Великою проблемою є й те, що партії, котрі висувають на вибори своїх кандидатів, декларують загальнодержавні цілі, обмежуючи можливості місцевим проектам реалізовувати локальні.

"Загальноукраїнські політсили продовжують свій наратив, який вони звикли озвучувати на всю країну. Умовно "європейський вибір" чи "налагодження стосунків зі східними сусідами". Чомусь вони вплітають геополітику в місцевий контекст, або ж якісь інші питання, які є загальноукраїнськими проблемами, вплітають і намагаються їх використати для того, щоб привернути до себе увагу виборців конкретного містечка чи села. Це виглядає, з одного боку, дивно, з іншого боку, таким чином, можливо, намагаються втягнути виборців і показати їм, що це цікаво, важливо і треба брати участь у місцевих виборах.

Дуже часто якість передвиборчих гасел, програм чи пропозицій також набагато нижча під час місцевих виборів, ніж на загальноукраїнських.

Головним буде цього року, як на мене, не лише те, які політичні сили переможуть, але і яка явка буде і якою буде кількість переможців саме серед місцевих проектів, які говорять про місцеву специфіку.

Наприклад, на півдні, ми розуміємо, що найбільша проблема з водопостачанням, на сході проблема з викидами шкідливими, на заході – інші проблеми", - пояснив соціолог.

Олександр Шульга також додав, що цього року про якість результатів місцевих виборів свідчитиме два показники – це явка виборців і співвідношення місцевих проектів до загальноукраїнських.

Нагадаємо, що місцеві вибори в Україні відбудуться 25 жовтня 2020 року.

Читайте також:
Українцям з COVID-19 розповіли, які медпослуги вони повинні отримати безкоштовно
Кабмін вирішив підвищити зарплату чиновникам

Новини партнерів