Перейменуванням по СРСР: Топ-5 найвідоміших об'єктів декомунізації

Перейменуванням по СРСР: Топ-5 найвідоміших  об'єктів декомунізації
Ексклюзив
Читать на русском

Війни за історію тривають в Україні вже не перший рік.

Днями мер Одеси Геннадій Труханов оголосив про намір перейменувати проспект Небесної Сотні на честь Маршала Жукова. В українському суспільстві знову розгорілися суперечки про декомунізацію. У зв'язку з цим редакція APnews вирішила згадати топ-5 об'єктів за які тривала (а часом і триває досі) запекла боротьба.

Проспект Бандери (Київ)

7 липня 2016 року на тлі всеукраїнської декомунізації Київрада проголосувала за перейменування Московського проспекту на честь лідера ОУН (б) Степана Бандери. Пізніше була подана петиція за надання об'єкту більш нейтральної назви, проте вона була відхилена столичною владою.

Супротивникам нової назви нічого іншого не залишалося, як звернутися до суду: 25 червня 2019 року столична Феміда скасувала перейменування. У відповідь мер Києва Віталій Кличко особисто пообіцяв домогтися відміни цього вердикту.

9 грудня 2019 року Апеляційний суд Києва скасував постанову нижчої інстанції і залишив перемогу за Київрадою.

Проспект Шухевича (Київ)

Аналогічна історія склалася зі столичним проспектом Шухевича (в колишньому Ватутіна). 1 червня 2017 г. набула чинності рішення про перейменування об'єкта, 12 червня того ж року Окружний адмінсуд Києва призупинив рішення Київради. Кінець цієї епопеї настав лише у 2019 році, коли Шостий апеляційний адміністративний суд Києва підтвердив законність дій столичної влади.

Проспект Григоренка (Харків)

17 травня 2016 р. Харківська ОДА прийняла рішення про присвоєння проспекту Маршалу Жукову імені генерала-дисидента Петра Григоренка. Три роки ніщо не віщувало бурі, поки мер Харкова Геннадій Кернес не оголосив про початок збору підписів за повернення вулиці старої назви.

19 червня 2019 р. харківські депутати повернули проспекту Петра Григоренка стара назва, але не тут то було. 5 вересня Харківський окружний адміністративний суд скасував рішення мерії. Пізніше це рішення було підтримано другим апеляційним адміністративним судом.

Проспект Героїв Небесної Сотні (Одеса)

В Одесі склалася історія, аналогічна харківській. У 2016 році проспект маршала Жукова в Одесі перейменували в проспект Небесної Сотні. Через кілька років одеський мер Геннадій Труханов заявив про намір повернути об'єкту старе ім'я. Своє рішення він мотивував тим, що "Георгій Жуков не підпадає під закон про декомунізацію, оскільки є борцем з фашизмом".

Однак з його позицією погодилися не всі: 18 жовтня одна з українських політичних сил пообіцяла подати до суду на мера Одеси.

Пам'ятник Ватутіну (Київ)

Пам'ятник Ватутіну - монумент в центрі Києва, встановлений радянському генералу Миколі Ватутіну.

Після прийняття закону про декомунізацію, деякі громадські організації спробували домогтися демонтажу пам'ятника, проте які-небудь практичні кроки владою у цьому напрямку вжиті не були. За словами голови Українського інституту національної пам'яті Антона Дробовича, цей монумент є могилою воєначальника і сама історична особистість під декомунізацію не підпадає.

Втім, з ним згодні не всі: в останні роки монумент обливали фарбою і зеленкою, а в жовтні 2018 року його і зовсім спробували знести.

Перейменуванням по СРСР: Топ-5 найвідоміших  об'єктів декомунізації

Що буде далі?

Незважаючи на старання Українського інституту національної пам'яті, примирити українців з найрізноманітніших історичних питань так і не вдалося. Так що не за горами нові битви за історію і хто знає, чим вони закінчаться.

Раніше APnews повідомляв, у Харкові почали вимагати "декомунізувати" ковбасу.

Новини партнерів

Українець з "Динамо" потрапив у топ-10 найкращих нападників в історії
Нардеп Гетманцев пояснив, чому відмовився їхати на Донбас зі "Слугою народу"