Паперові трудові книжки скасують: що буде зі стажем і як це вдарить по пенсіонерах

Паперові трудові книжки скасують: що буде зі стажем і як це вдарить по пенсіонерах
Ексклюзив
Читать на русском

Експерти наголосили, що загалом відмова від паперових трудових книжок - хороша ініціатива, але якщо впроваджувати її у тому варіанті, в якому вона є зараз, це тягне за собою певні ризики та проблеми

На початку вересня Рада прийняла рішення позбутися паперових трудових книжок та ввести автоматичне призначення пенсій. Прийнятий за основу законопроект №3623 скасує трудові книжки у звичному для українців вигляді.

Редакція APnews розібралась, чим обернеться для людей таке рішення, а також які плюси, мінуси та підводні камені таїть у собі таке рішення парламенту.

Коротко про законопроект

Даний законопроект пропонує спростити доступ інформації про трудовий стаж. Очікується, що нарахування пенсії буде відбуватися автоматично, а призначати її будуть через особистий електронний кабінет на веб-порталі е-послуг Пенсійного фонду. При цьому це можна буде зробити без заяви особи.

Також передбачається автоматичне призначення пенсії, але при цьому працівник може відстрочити вихід на пенсію. Якщо людина прийняла рішення продовжити трудові відносини, то її розмір буде підвищуватися на 0,5-0,75%.

Крім того, законопроект встановлює п'ятирічний перехідний період для включення до Державного реєстру відомостей з трудових книжок, а вносити відомості до Держреєстру можна у вигляді сканованих або оцифрованих копій з накладенням кваліфікованого електронного підпису.

Як пояснила нам адвокат юридичної компанії Investment Service Ukraine Тетяна Перевощикова, реформа обліку трудової діяльності працівника полягає у поступовій відмові від паперових трудових книжок, що в перспективі створить можливості для:

  • зменшення витрат роботодавців на ведення паперового документообігу;
  • врахування даних стосовно освіти та кваліфікації, яку має працююче населення та яку отримують молоді люди, для забезпечення узгодження пропозицій, які існують на ринку праці, та планування підготовки (перепідготовки) фахівців за актуальними напрямками;
  • усунення можливих ризиків і негативних наслідків втрати трудової книжки, її фізичного пошкодження, фальсифікації та внесення недостовірних відомостей до цього документа.

Чи це дійсно так потрібно Україні?

Тетяна Перевощикова зазначила, що осучаснення регулювання трудових відносин вкрай необхідне в наш час, в тому числі запровадження електронної форми обліку трудової діяльності особи.

“Чинні нормативні підходи у цій сфері сформовані ще у 60-х–70-х роках минулого століття в умовах тоталітарного устрою колишнього СРСР і не відповідають ні сучасному стану законодавства, ні реаліям соціально-трудових відносин”, - пояснила адвокат.

За її словами, необхідність осучаснення обліку трудових відносин найманих працівників шляхом впровадження його ведення в електронній формі, обговорюється протягом останніх, щонайменше, п’яти років.

Не так давно, 27 грудня 2019 року вже була спроба запровадження обліку трудової діяльності працівників в електронній формі Законопроектом № 2686, який 4 березня 2020 року було відкликано.

Як ситуація виглядає зараз?

За словами адвоката Тетяни Перевощикової, на сьогодні в Україні здійснюється подвійний облік даних про трудову діяльність працівників: роботодавці ведуть паперові трудові книжки і запроваджено електронний облік трудової діяльності.

Щодо останнього, то відомості про всі трудові відносини працівника з 1 липня 2000 року, а в деяких випадках – з 1 січня 1998 року, за даними звітних відомостей роботодавця зберігаються в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Адвокат відмітила, що пенсійний фонд України вже проводить масштабну роботу щодо запровадження обліку трудової діяльності працівника в електронній формі. Так, на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України працює дистанційний онлайн-сервіс – «Електронна трудова книжка», де кожен найманий працівник має можливість переглянути відомості про свою трудову діяльність, а також про сплачені страхові внески, починаючи з 1 липня 2000 року.

“В даному випадку Закон потрібно прийняти саме для повного втілення в життя обліку трудової діяльності в електронній формі”, - наголосила експерт.

В чому плюси?

За словами адвоката, керуючого партнера АО «Артіус» Віталія Мацелюха, запровадження електронних трудових книжок має наступні переваги::

  • це спрощення роботи працівникам кадрових служб при прийнятті та звільненні працівників;
  • це спростить процедури збирання документів і відомостей для призначення пенсій та соціальних виплат;
  • непотрібно буде збирати ряд документів для підтвердження страхового стажу.

Також експерт наголосив, що важливим плюсом є те, що у разі втрати трудової книжки зараз потрібно витрачати багато часу на збирання документів аби її поновити. А після запровадження електронної форми за допомогою електронного підпису можна буде отримати витяг через електронний кабінет. Працівник матиме доступ до своїх даних, роботодавець - до даних своїх працівників.

А в чому мінуси?

Кібератаки. За словами адвоката Віталія Мацелюха, необхідно приділити увагу створенню надійного захисту від несанкціонованого втручання в діяльність системи, оскільки кібератаки - досить поширене явище. А за проектом закону, інформація про працівника, яка буде вестися в електронній формі є досить обширною.

Помилки. Експерт пояснив, що потрібно чітко врегулювати процедуру внесення змін/виправлень у разі допущення неточностей або помилок в електронній формі.

Доступ. Адвокат також наголосив, що проблемним залишається питання доступу осіб, в яких не має електронного ключа чи взагалі доступу до інтернета, яким чином такі особи зможуть здійснити перевірку достовірності внесених своїх даних.

“Загалом, на мій погляд така ініціатива є позитивною, однак деякі моменти потрібно доопрацювати, перехід до електронної форми здійснювати поступово, щоб уникнути випадків неможливості підтвердження трудового (страхового стажу) до запровадження персоніфікованого обліку. Запровадження електронних трудових книжок потребує внесення змін в велику кількість нормативних актів, оскільки їх значна частина є застарілою та потребує адаптування до умов сучасності”, - сказав Віталій Мацелюх.

Схожої думки дотримується і Тетяна Перевощикова. За її словами, наразі зазначені вище "недоліки" у проекті № 3623 не розглядаються. Тому адвокат також вважає, що запропонований у проекті варіант такого обліку потребує доопрацювання.

"Надважливим завданням є створення надійного захисту від несанкціонованого втручання в діяльність системи, оскільки, на жаль, історія кібератак у світі та й в Україні свідчить про певну вразливість електронної форми обліку даних. Питання безпеки постає тим більш актуально в контексті надання Пенсійному фонду України монополії на володіння інформацією про трудову (і не тільки) діяльність особи. Крім цього, у проекті потребують врегулювання також питання щодо: надання права та можливості роботодавцю щодо усунення своїх помилок; забезпечення порядку перенесення даних з паперового носія до електронної бази та механізму усунення неузгодженості між ними; узгодження та синхронізації введення однакової інформації з різних джерел тощо", - сказала експерт.

Читайте також:
Зрив інспекції "бойовиків" на Донбасі. Політологи пояснили, що сталося та що буде далі
У Херсоні прем'єру Шмигалю подарували 30-кілограмовий кавун з QR-кодом

Новини партнерів