Пандемічний кур'єр. Скільки заробляє і наскільки безпечно замовляти доставку їжі на карантині - Експеримент APnews

Пандемічний кур'єр. Скільки заробляє і наскільки безпечно замовляти доставку їжі на карантині - Експеримент APnews
Ексклюзив
Читать на русском

Багато хто вважає, що кур'єри зараз отримують величезні гроші і буквально купаються в розкоші. Ми вирішили на своїй шкурі перевірити, чи так це насправді і спробували себе в ролі кур'єра однієї зі служб доставок.

Карантин в Україні і не думає закінчуватися, а це значить, що можна надовго забути про походи в улюблені кафе і ресторани. Тут на виручку приходять кур'єри різних служб доставки, які ось уже майже місяць є сполучною ланкою між закритими закладами харчування і людьми що сидять на карантині.

Багато хто вважає, що кур'єри зараз отримують величезні гроші і буквально купаються в розкоші. Ми вирішили на своїй шкурі перевірити, чи так це насправді і спробували себе в ролі кур'єра однієї зі служб доставок.

Як влаштуватися

Незважаючи на те, що влаштувалися ми в Uber Eats, ситуація в Glovo або Raketa мало чим відрізняється.

В першу чергу, вам потрібно зв'язатися з менеджерами однієї зі служб. Хоча іноді вони можуть зателефонувати вам першими. Наприклад, якщо ви раніше вже працювали у них кур'єром. Далі вас попросять вислати фотографії паспорта, а також зробити селфі.

Після цього вам доведеться якийсь час чекати ту саму яскраву і величезну сумку, адже вони далеко не завжди є на складах компаній. Іноді людям, які хочуть влаштуватися кур'єрами, доводиться чекати заповітну сумку по кілька тижнів. А без неї працювати просто не можна, адже її отримання - це фінальний етап влаштування на роботу.

Після того, як сумка все ж з'явиться в офісі або на складі, вам зателефонують і запланують зустріч на певний день. Це не буде співбесідою в звичному вигляді. Щоб отримати сумку, доведеться вистояти в черзі із таких же як ви, майбутніх кур'єрів. Передаючи вам сумку, менеджер попросить встановити фірмовий додаток на смартфон і коротко розповість, як ним користуватися. Після цього можете вважати себе кур'єром.

До речі, за сумку потрібно буде виплатити заставу. Про це також скажуть при її отриманні. Наприклад, в Uber Eats цей невід'ємний аксесуар будь-якого кур'єра, оцінюють в 1 тисячу гривень. Щотижня (крім першого) за сумку забиратимуть по 250 гривень з вашого тижневого заробітку. У разі, якщо ви просто стільки за тиждень не заробите - гроші списувати не будуть. Заставу обіцяють повернути, якщо ви віддасте сумку назад, наприклад якщо не захочете більше працювати кур'єром. При цьому всю суму повернуть тільки якщо вона буде без пошкоджень. Якщо ж менеджерам не сподобається, в якому вона стані, то вони можуть виплатити лише частину застави або ж залишити вас взагалі без неї.

Пандемічний кур'єр. Скільки заробляє і наскільки безпечно замовляти доставку їжі на карантині - Експеримент APnews

Умови роботи

Якщо ви думаєте, що робота кур'єром - це веселе і безтурботне катання по місту на велосипеді або скутері за яке ще й гроші платять, то це не зовсім так.

Сам процес роботи і правда досить невигадливий: відкриваєш додаток, чекаєш замовлення, підтверджуєш замовлення і їдеш в ресторан, отримуєш замовлення і їдеш до клієнта. Все в принципі так, але диявол, як завжди, криється в деталях.

Перед тим, як виїхати на велосипеді (саме цей вид транспорту ми використовували) на далеко не безпечні київські дороги, велокурьеру варто подбати про свою, хоча б мінімальну безпеку, і комфорт.
Звичайно, багато хто цього не робить, але ми настійно рекомендуємо встановити на велосипед хоча б заднє світло. Навіть якщо не плануєте доставляти їжу ввечері - водіям автомобілів буде легше помітити вас на дорогах. Подбайте також про зручний одяг, воду і протиугінний пристрій для велосипеда, адже найчастіше замовлення доведеться забирати і доставляти туди, де велосипед з собою взяти ніяк не вийде.
Наприклад, нам доводилося забирати (!) замовлення з четвертого поверху автомобільної парковки або 11 поверху бізнес-центру. У такі місця зараз переїхали деякі ресторани.

Вірити вбудованим в додаток картам не можна. Навіть Google Maps часом видає дуже дивні маршрути. Тому, якщо ви досконально не знаєте місто, то ризикуєте, як ми, виявитися посеред приватного сектора з вельми пристойною гіркою попереду, яку ніяк не об'їхати. Та й самі ресторани іноді, як ми вже писали вище, знаходяться в дуже непередбачуваних місцях.

Орієнтуватися трохи допомагають підказки від самих закладів в фірмовому додатку. Втім навіть вони іноді більше плутають, ніж дають уявлення про місцезнаходження ресторану.
Наприклад, ось таку підказку отримали ми, прийнявши чергове замовлення (орфографія і пунктуація збережена): "Фасад Орієнтир під трубою, що над дорогою, варто фургон в колір дерева. Фасад, за чорним парканом. "

В цілому, робота кур'єром мало нагадує катання по місту собі на втіху. Особливо, якщо доставляти їжу в центрі Києва (де найбільше замовлень), лавіруючи між машин і людей, дихаючи вихлопними газами і пилом і борючись зі столичними пагорбами.

Пандемічний кур'єр. Скільки заробляє і наскільки безпечно замовляти доставку їжі на карантині - Експеримент APnews
Пандемічний кур'єр. Скільки заробляє і наскільки безпечно замовляти доставку їжі на карантині - Експеримент APnews

Один день з життя кур'єра

8:00 - підйом, сніданок

9:00 - 12:00 - виїжджаєш на лінію, тому що в цей час зазвичай підвищений попит, а значить і коефіцієнт оплати за доставку вище.

12:00 - 15:00 - можна трохи розслабитися, тому що найчастіше в цей час в будні дні найменше замовлень. Можна поїхати ближче до центру в очікуванні вечірнього піку

18:00 - 23:00 - в цей проміжок часу починається сама "спека", якщо ти опинився в центрі, то замовлень надходить дуже багато. Втомлений, ти хочеш підгадати чергове замовлення так, щоб воно було по шляху додому, але це може статися хіба що за удачі, адже кур'єри не бачать куди їм потрібно буде доставити їжу, поки не приймуть замовлення.

Пандемічний кур'єр. Скільки заробляє і наскільки безпечно замовляти доставку їжі на карантині - Експеримент APnews

Безпека

Виходячи з нашого досвіду, можна сказати, що безпеки в роботі кур'єром по суті немає. Вся турбота про це лягла цілком і повністю на плечі самого доставщика. При цьому ризик зараження стосується, як клієнтів, так і самих кур'єрів.

Незважаючи на те, що кур'єрам, всіляко нагадують про запобіжні заходи під час доставки їжі, по суті нікого не забезпечують ні масками, ні рукавичками, ні дезінфекторами. Купівля захисних засобів і засобів гігієни - це турбота виключно кур'єрів. Втім, доставщиків ніхто, по суті не контролює. Хіба що клієнт сам може поскаржитися на кур'єра через додаток.

Ми їздили в рукавичках і масці. Але дихати в цій самій масці під час їзди на велосипеді майже неможливо. Особливо якщо піднімаєшся на круту гору.

Кур'єрам також надсилають нагадування, де просять протирати транспорт і сумку дезінфікуючими серветками або засобом для очищення, яке відповідає стандарту NF або EN 14476. За фактом, ніхто не перевіряє ні велосипед, ні сумку кур'єра, який вийшов на лінію.

Також, в компанії просять при отриманні замовлення, ставити сумку, відкривати її і відходити на один метр, щоб працівник ресторану міг покласти туди замовлення. Чи варто говорити, що такого не робить практично ніхто.

Доставку клієнту, в компанії просять, зробити також безконтактною. Порядок дій повинен бути приблизно такий: ви залишаєте замовлення перед дверима клієнта телефонуйте або стукайте, після чого відходите на два метри і чекаєте, поки він забере їжу.

Такі заходи безпеки розбиваються об реальний стан речей, коли у тебе просто забирають пакет з їжею, при цьому підозріло вдивляючись в обличчя, ніби силкуючись визначити по ньому, хворий ти на коронавірус чи ні.

Крім того, Uber Eats ввела спеціальну опцію з доставки їжі "біля дверей" прямо в додатку. Жоден з наших клієнтів нею не скористався.

Пандемічний кур'єр. Скільки заробляє і наскільки безпечно замовляти доставку їжі на карантині - Експеримент APnews

Оплата

Заробити, працюючи кур'єром, і правда можна. Правда це будуть не такі величезні гроші, як здається багатьом і для цього доведеться неабияк потрудитися. Кататися "в кайф" і отримувати за це гроші - це не про роботу кур'єром.

За словами досвідчених доставщиків, щоб отримувати замовлення за замовленням, потрібно їхати зі спальних районів в центр Києва. Тільки в такому режимі вийде заробити собі на життя тим, у кого робота кур'єром - єдиний спосіб заробітку. На такий ритм роботи кур'єрів розраховують і компанії, вибудовуючи бонусні програми від кількості скоєних доставок. Чим їх більше, тим більше буде премія за тиждень.
Щоб не витрачати час, кур'єри буквально чергують під популярними ресторанами. Тому нерідко можна зустріти картину з десяти-п'ятнадцяти доставщиків абсолютно різних служб, присутніх біля одного з фаст-фудів.

У кур'єрів Glovo замовлень більше, ніж у інших служб, оскільки тільки вони можуть доставляти улюблену всіма киянами їжу з KFC і McDonalds. Втім, умови роботи у них помітно гірше, ніж у кур'єрів інших служб.
Так у кур'єрів Glovo немає можливості працювати за вільним графіком. Час своєї роботи вони повинні надсилати менеджерам за тиждень. А, з огляду на величезну кількість доставщиків, найбільш грошові або зручні проміжки, їм буквально доводиться вибивати у керівництва. Відмовитися від наміченого раніше часу вже не вийде. Навіть якщо ви себе погано почуваєте або за вікном злива з градом, додаток саме поставить вам статус "онлайн" і почне приймати замовлення. За відмову працювати в запланований час можна отримати штраф. Крім того, нещодавно тим, хто колись працював в Glovo стали дзвонити з пропозицією знову стати кур'єром.

Також, за чутками, доставщиків однієї з популярних нині служб зробили ФОПамі, з усіма наслідками, що випливають відрахуваннями і обов'язками. Так компанія за рахунок кур'єрів намагається піти від сплати податків.

В середньому ж, за одну доставку кур'єр на велосипеді отримує 35 - 50 гривень. За тиждень можна заробити 4000-5000 тисяч гривень. Начебто гроші, для України непогані, але варто оцінити ризики величезної кількості контактів з іншими людьми і далеко нелегку роботу в цілому, щоб зрозуміти чи потрібно вам це чи ні.

Артур Дубровенко

Новини партнерів

Колишньому "беркутівцю" повідомили про підозру у справі Майдану
У Тернопільській області підозрюють спалах коронавірусу в лаврі: священник відмовився співпрацювати з медиками