Новий закон про НАБУ прямо порушує Конституцію України

Новий закон про НАБУ прямо порушує Конституцію України
Олег Шрам
Блог
Блог
Олег Шрам
Адвокат, екс-радник директора ГБР
Читать на русском

Виходячи із цього закону діяльність Бюро оцінюватимуть іноземні громадяни.

Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо приведення статусу Національного антикорупційного бюро України у відповідність до вимог Конституції України", який підписав президент Володимир Зеленський, вже опублікували, а отже завтра він набуде чинності. Ось лише за фактом цей закон не має нічого спільного із Основним законом країни.

У підсумковому тексті закону Конституції відповідає лише статус НАБУ як центрального органу виконавчої влади, а також суб'єкт призначення його директора - Кабмін. Крім цього, в законі є ще три згадки назви нашої держави.

На цьому відповідності до Основного Закону закінчуються, оскільки до складу конкурсної комісії, яка обере нового директора, входитимуть представники іноземних урядів та міжнародних організацій. Мало того - без них не може бути прийнято жодного рішення. Та й зовнішній аудит НАБУ проводитимуть представники іноземних урядів та міжнародних організацій.

У результаті виявляється, що оцінювати роботу Бюро, а також розв'язувати питання із можливим звільненням керівництва будуть не українці (прямо чи опосередковано через сформовані органи влади), а громадяни інших держав.

Втім, варто зазначити, що подібний зовнішній аудит діяльності НАБУ не проводився жодного разу за час існування Бюро (з 2015 року). І провести його буде неможливо ще протягом цілого року роботи нового директора.

У результаті зараз Бюро перебуває під зовнішнім іноземним управлінням і контролем. А громадяни України можуть контролювати власний антикорупційний орган лише через Раду громадського контролю НАБУ. Хоча ця Рада все одно не може вплинути на звільнення керівника НАБУ.

Варто додати до цього ще й те, що з 2018 року цей важливий і досить дієвий інструмент знаходиться під контролем представників "Демсокири". Ми вже розповідали про те, як члени цієї політсили навчилися "накручувати" десятки тисяч голосів. Мало того, цього року вони успішно поширили свій "досвід" і на формування такої ж Ради при БЕБ.

Проте шанс на зміни є. Відповідно до Перехідних положень Закону, протягом найближчих трьох місяців Кабмін має затвердити новий порядок формування Ради при НАБУ, а також провести вибори її складу за новими правилами.

Таким чином, уряд може проявити державний підхід і припинити практику формування таких Радою шахрайським шляхом. Найближчими днями Кабмін отримає відповідні пропозиції. Зрештою, насамкінець зазначимо - згідно з пунктом 2 Перехідних положень Закону із завтрашнього дня має бути розпочато формування конкурсної комісії з обрання нового директора НАБУ.

Раніше APnews повідомляв, що Бюро економічної безпеки ще не почало працювати, але керівництво вже порушило власний регламент і закон.

Новини партнерів

У Черкасах водій маршрутки збив п'ятирічну дівчинку: їхав на червоний сигнал
У Нацполіції відсторонили від роботи чотири сотні невакцинованих поліцейських