"Не опитування, а сором". Соціолог пояснив, чому Зеленському не вдасться опитати українців на виборах

"Не опитування, а сором". Соціолог пояснив, чому Зеленському не вдасться опитати українців на виборах
Ексклюзив
Читать на русском

Соціолог заявив, що ні з юридичної, ні з соціологічної точки зору критики така ідея не витримує. Вважає, що це робиться швидше для піару.

У день виборів на всіх українців чекає "опитування від Президента". Оголосив Зеленський про це сьогодні - майже за 2 тижні до самих виборів.

Наскільки реально буде організувати всеукраїнське опитування за такий короткий термін і в якому форматі його насправді реально організувати, з огляду на плани опитати 3-5 млн чоловік - APnews поцікавився у експерта.

Доктор соціологічних наук Олександр Шульга заявив, що це опитування не можна назвати референдумом, але й соціологічним опитуванням його назвати складно. І є на це кілька причин.

І не референдум, але й не соцопитування

Олександр Шульга пояснив, що це опитування ніяк не можна назвати референдумом, тому що референдум не так організовується.

"З точки зору права - це не референдум. Відповідно, його функція швидше ілюстративна, ніж консультативна. Та й з точки зору соціології про репрезентативність говорити важко, так як зараз мало хто розуміє, і я в тому числі, як це буде відбуватися", - зазначив експерт.

За його словами, ні з юридичної, ні з соціологічної точки зору критики така ідея не витримує. Вважає, що це робиться швидше для якогось піару.

"Я мало вірю, що вони до цього готувалися і що у них для організації цього опитування є команда підготовлених людей. Я, як соціолог, навіть не чув про таке, нам ніхто нічого не говорив, нас ніхто не залучав. Поки для мене це виглядає як "любительщина" зі збиранням папірців з якимось цифрами", - сказав соціолог.

При цьому зазначив, що для того, щоб зрозуміти громадську думку, не потрібно ніяких 5 мільйонів респондентів. Тим більше, якщо сам процес буде незрозуміло як організований. За його словами, з соціологічної точки зору - це не соціологічне опитування, виходячи з методології, організації і так далі.

"Звичайно, вони могли готуватися і заздалегідь, але мені чомусь здається, що це буде такий же сором, який був з переписом населення. У нас вперше за 20 років анонсували довгоочікуваний перепис, а за підсумком вийшло якесь "нецензурне слово", а не перепис населення", - зазначив соціолог.

Неймовірний обсяг респондентів

Як пояснив експерт, хороше і якісне опитування вимагає серйозної команди людей, починаючи від того, хто робить методологію, до тих людей, які будуть збирати інформацію.

"Я бачив, що вони планують зробити 5 млн анкет, але це якийсь неймовірний обсяг, і очевидно, що це не буде в форматі "відповісти на питання в кабінці для голосування", тому що людям і так роздадуть купу листків, які потрібно заповнити, включаючи відкриті списки, а десь ще і до облради, місцевої ради, мери і т.д. Швидше за все, на виході з дільниць стоятимуть волонтери і опитувати людей", - сказав експерт.

При цьому Олександр Шульга засумнівався в тому, що організатори цього опитування знайдуть таку кількість професіоналів, які знають, як проводяться опитування і мають багаторічний досвід в цьому.

"А прості волонтери - не факт, що коректно це все проведуть. Швидше за все, опитування буде добровільним: людина якщо захоче - підійде. Плюс, залишається відкритим питання явки. На місцеві вибори і так ходить менше людей, ніж на президентські, а зараз ще й коронавірус. Тому говорити про те, як це буде організовано, а головне - для чого - складно", - пояснив соціолог.

"Серіальна історія"

За словами експерта, неправильно організоване опитування призведе до некоректного результату. А залежить організація ще й від самих питань, які будуть задані.

"Зараз активно обговорюються питання, які могли б потенційно винести на обговорення - той же Донбас або легалізація марихуани. Як будуть поставлені ці питання? На прикладі легалізації марихуани - на сьогоднішній день більшість людей не розуміє, що таке насправді легалізація марихуани, вони думають, що таким чином на вулиці легально вийдуть наркомани і будуть на лавочках сидіти і вживати. Насправді ж мова йде про медичний канабіс, який буде легально надаватися пацієнтам, які його потребують", - пояснив на прикладі соціолог.

Також зазначив, що анонсуючи опитування сьогодні, вже не дотримані тимчасові рамки для постановки серйозних питань для суспільства - вони занадто малі.

"І плюс до всього, ось ця "серіальна звичка" - не показати всі питання, а в день по одному питанню видавати. Насправді, якщо коротко цю ситуацію охарактеризувати - це як сміх Зеленського в останньому інтерв'ю - недоречно, неказисто і зайве. Швидше за все, це спрацює проти самих же будівельників опитування", - підсумував соціолог.

Відзначимо, що мова йде про інтерв'ю Зеленського журналісту BBC. APnews писав, що Президент голосно розсміявся на словах про втрату рейтингів.

Читайте також:

Новини партнерів

У центрі Києва КОРД влаштував стрілянину, ганяючись за розбійниками: фото
Екс-очільник МОЗ: Я не вірю, що країна, в якій 3000 шкіл без опалення, створила вакцину від Covid-19