НБУ поза системою і сотні мільярдів на кону: проблеми і наслідки "антиколомойского закону"

НБУ поза системою і сотні мільярдів на кону: проблеми і наслідки "антиколомойского закону"
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews разом з політологами розбиралася, кому вигідна ситуація навколо законопроекту

Законопроект №2571-д "Про вдосконалення деяких механізмів банківську діяльність" або так званий "антиколомойский закон" викликав багато суперечок як серед депутатів, так і в експертних колах. Перед другим читанням в документ запропонували внести рекордну кількість поправок - понад 16 000, чим фактично відтягнули його прийняття на невизначений термін.

Одним з найбільш активних супротивників документа став позафракційний депутат Антон Поляков, якого минулого року виключили з фракції "Слуга народу" - він запропонував понад 6000 поправок.

Редакція APnews разом з політологами розбиралася, кому вигідна ситуація навколо законопроекту і які наслідки понесе Україна в разі його прийняття.

На думку політолога Руслана Бортника, затягування процедури прийняття "антиколомойского закону" вигідно кільком групам:

Перша - так звана група "Приват", в яку входять представники фракції "Слуга народу" і частина депутатської групи "За майбутнє".

Друга група - власники банків, в тому числі й виведених з ринку (яких близько 100), тому що документ робить в принципі неможливим повернення банків в руки їх власників і отримання компенсації за це.

"Якщо власник оскаржив рішення Національного банку і виграв суд, то розмір компенсації Нацбанк оцінить самостійно, виходячи зі своїх стандартів. Причому він сам буде вважати, які активи правильні, а які неправильні, буде оцінювати вартість акцій. Буде робити процедуру повернення банку нереалістичною", - зазначив Бортник.

Третя група - політики, які борються із зовнішнім впливом, тому що закон спрямований на збереження зовнішнього контролю через Нацбанк над фінансовою сферою.

"НБУ фактично незалежний від українських судів, тому оскаржити його рішення в судах буде дуже складно, а за деякими напрямками заборонено. Оскарження підлягає тільки в площині господарсько-процесуального кодексу. Крім того, навіть визнання незаконним того чи іншого рішення Національного банку не зупиняє його виконання . Фактично Національний банк виводиться за межі законодавства. НБУ буде вище, ніж президент, прем'єр і вся Верховна Рада разом узяті, тому що вони діють в рамках загальної правової системи", - разповів політолог.

При цьому він зазначив, що якщо закон все-таки приймуть, то:

  1. Збережеться зовнішній контроль над фінансами
  2. Посилиться політичне протистояння всередині влади та між владою й опозицією
  3. Буде підірвано довіру інвесторів до банківського сектору
  4. Можуть виникнути протести з боку вкладників

У свою чергу, політолог Олексій Якубін також вважає, що затягування прийняття закону про банки вигідно бізнесмену Ігорю Коломойському, але документ виводить банківську систему України з-під юрисдикції судів.

"З огляду на те, що є судовий процес не тільки в Україні, а й за її межею з приводу ПриватБанку, то йому вигідно, щоб закон не був прийнятий, а в підсумку прийняти точку зору, що в процесі націоналізації були порушення. У націоналізації ПриватБанку були свої нюанси, але закон має ширше значення. Він створює прецедент, згідно з яким з юрисдикції держави Україна вилучається банківський сектор. Якщо закон буде прийнятий, то вся банківська сфера виводиться з-під судової юрисдикції", - пояснив Якубін.

При цьому він нагадав, що за останні п'ять років в Україні закрили десятки банків, а це сотні мільярдів гривень, тому закон невигідний не тільки Коломойському.

Читайте також:

"Коли намагаються змістити акцент на те, що цей закон тільки Коломойському не вигідний, то мені здається, що це міф. Тут більш широке питання, яке стосується не тільки ПриватБанку, але й інших. За останні п'ять років у нас були закриті десятки банків і мова йде про сотні мільярдів гривень і за цим законом цю сферу виведуть з-під судової юрисдикції", - повідомив політолог.

Також, за його словами документ не дозволить покласти відповідальність на колишню главу НБУ Валерію Гонтареву і людей, які проводили націоналізацію банків, й виникає проблема, де взяти голоси на підтримку документа.

"Друга за розміром фракція (ОПЗЖ) говорила, що вони не будуть голосувати за будь-які закони, пов'язані з МВФ. Тимошенко також висловлювала позицію, що її партія не голосуватиме ... Якщо говорити з приводу його прийняття, то тут якийсь альянс може бути, повторення ситуації з Порошенком (партією п'ятого президента України Петра Порошенка "Європейська солідарність", - ред.) і "Голосом" (партія Святослава Вакарчука, - ред.), але тут теж відкрите питання, наскільки Слуга народу може дозволити собі такі ситуативні голосування. Виборець Зеленського і "Слуги народу" не хоче, щоб вони продовжували той курс, який обрав Порошенко", - зазначив Якубін.

Також експерт зазначив, що прийняття "антиколомойского закону" призводити до ряду наслідків:

  • виникнуть питання по процедурі прийняття документа;
  • для партії Зеленського ситуативні союзи для голосування не дуже комфортні;
  • посилення напруги всередині партії, а необхідно, щоб 226 голосів давали саме представники "Слуги народу".

"Незрозуміло, наскільки гроші від МВФ можуть розв'язувати питання з фінансово-економічною ситуацією. У цьому році нам потрібно повернути близько 18 мільярдів", - підсумував політолог.

Новини партнерів

У Миколаєві авто головного санітарного лікаря Ляшка протаранило мікроавтобус журналістів
Стан українських політв’язнів, утримуваних Росією, значно погіршився, - Денісова