Навчання у школі з 5 років - українське ноу-хау, що відбере у дітей дитинство - екс-глава МОН

Навчання у школі з 5 років - українське ноу-хау, що відбере у дітей дитинство - екс-глава МОН
Ексклюзив
Читать на русском

Лілія Гриневич пояснила, чому Україні необхідна 12-річна система освіти у школах.

Розпочинати шкільне навчання з 5 років – нелогічно, суперечить віковим особливостям дітей та міжнародному досвіду. Водночас, введення трирічної старшої профільної школи збільшить шанси молоді свідомо обрати майбутню професію та вступити до "правильного" університету.

Таку позицію в коментарі APnews висловила екс-міністр освіти Лілія Гриневич.

"Подивимося на міжнародний досвід. Якщо говорити про те, щоб дошкільна освіта дітей з 5 років була обов'язковою (до речі, така норма у нас вже є в Законі), то це могло б бути позитивним, якби держава Україна виділила освітню субвенцію для дошкільної освіти дітей 5-річного віку і таким чином підтримала органи місцевого самоврядування, щоб всі діти 5 років могли абсолютно безкоштовно здобувати дошкільну освіту.

Натомість, те, що пропонує зараз Міністерство освіти – це інша річ. Вони пропонують, щоб 5-річні діти починали навчання у першому класі. Насправді, потрібно запитати, заради чого вони це пропонують. Адже у дітей цього віку є свої особливості і те, як і чому вони можуть навчатися", - пояснила екс-глава Міносвіти.

Варто зазначити, що у всьому світі відвідування освітніх закладів дітьми від 5 років вважається "дошкільною освітою". Безпосередньо "навчанням" це називається лише у Великобританії, констатувала Гриневич.

"Насправді методи, за якими дітей вчать – це звичайне дошкілля, і ці роки є додатковими до 12 років навчання при здобутті повної загальної середньої освіти.

Якщо діти починають вчитися з 5 років, то насправді вони навчаються 13 років, якщо з 4 років – 14 років.

Що вийшло в Україні? У нас є дискусія щодо 12-річного навчання, на яке ми переходимо в повній загальній середній освіті з реформою "Нова українська школа". А саме – у нас буде трирічна старша профільна школа", - зазначила колишня очільниця МОН.

Вона також нагадала, що на території Європи залишилося лише 3 країни з 11-річною системою освіти – Україна, Росія і Білорусь. В інших країнах у школах вже давно введено 12-річну систему освіти.

"Ця трирічна старша профільна школа надзвичайно важлива, тому що фактично діти у 10 класі завершують вивчення всього спектру предметів, а 11 і 12 рік – це профільне навчання, або здобуття професії повної загальної середньої освіти, або підготовка до подальшого навчання в університеті.

Керівництво Міністерства насправді стурбоване 12 роком навчання, і, на мій погляд, відсутність обґрунтування першого класу з 5 років і нелогічність взагалі першого класу з 5 років, чого немає у міжнародному досвіді. Починати навчання у 5 років і закінчувати в 17 – це вже українське ноу-хау, яке б забирало у дітей 1 рік дитинства і не додавало б їм можливості здобути повноцінну повну загальну середню освіту.

На мою думку, ця пропозиція стосується того, щоб залишити все, як є для вищих навчальних закладів.

Для того, щоб діти в 17 років вступали до ВНЗ і залишалися на чотирирічних бакалаврських програмах, тому що при введенні трирічної старшої профільної школи, споріднені з бакалаврською програмою віднімає один рік навчання у ВНЗ (ред. – замість 4 років бакалаврату 3)", - наголосила Лілія Гриневич.

Як зазначила екс-міністр, введення в Україні трирічної старшої профільної школи позитивно вплине на вибір майбутньої професії та подальше навчання молоді в університеті. Екс-очільниця МОН стверджує, що різниця між дітьми у 17 і 18 років – колосальна, і рівень усвідомленості відрізняється, і робити доленосний вибір у 18 років набагато легше.

"У всьому світі діти, молоді люди, щоб стати бакалавром, навчаються 12 років у школі плюс 3 роки в університеті, а у нас 11 років у школі плюс 4 роки в університеті. Кількість років однакова – 15, але якщо вони навчаються 12 років у школі, діти роблять свій вибір щодо університету і професії більш зрілим. Вони повнолітні, їм 18 років, і це вже їх вибір, а не вибір їх батьків.

Крім того, "Нова українська школа" передбачає здобуття великої кількості компетентностей і "м'яких навичок". Для цього необхідно більше часу, щоб наші молоді люди ставали ще більш конкурентними щодо власної і професійної самореалізації", - розповіла Лілія Гриневич.

Варто нагадати, що у чинному керівництві Міносвіти вже давно точаться дискусії щодо введення шкільної освіти з 5 років, однак поки що жодного рішення схвалено не було.

Як повідомляв APnews, з Держбюджету на 2021 рік зрізали 4 млрд грн на університети і школи.

Новини партнерів

СБУ проводить обшуки в Укроборонпромі: концерн назвав причину
Азербайджан пообіцяв «реінтегрувати» вірмен Карабаху