МВФ прогнозує падіння ВВП України майже на 8%: економісти пояснили, як це вдарить по населенню

МВФ прогнозує падіння ВВП України майже на 8%: економісти пояснили, як це вдарить по населенню
Ексклюзив
Читать на русском

Падіння ВВП - великий стрес для країн, у яких економіка щорічно нарощується. А для економіки України, яка і так не в найкращому стані, тим паче

МВФ спрогнозував різке падіння ВВП України в 2020 році. Через коронавірус і різкий економічний спад зазначається, що падіння базового ВВП складе 7,7%. В ексклюзивному коментарі APnews експерти у сфері економіки розказали, як це може вдарити по Україні.

Чим довше карантин - тим більше падіння ВВП

Глава комітету економістів України Андрій Новак зауважив, що на відміну від МВФ, український уряд на сьогодні прогнозує падіння на менш ніж 4%, враховуючи ті зміни до бюджету, які вносились.

“Гадаю, що прогноз МВФ більш реалістичний, адже він не будь-яких політичних піар-цілей, на відміну від українського уряду, який завжди намагається прикрашати реальну ситуацію”, - сказав експерт.

Але зауважив, що реальна ситуація буде залежати від тривалості карантину і від дії всіх тих обмежень, які з ним пов’язані. Чим довше буде карантин, тим більше буде падіння ВВП країни.

Новак повідомив, що досвід світових криз показує, що сильні країни з них виходять ще сильнішими, а країни зі слабкою економікою виходять ще слабшими. “На жаль, на сьогодні Україна відноситься до другої групи. І тому, швидше за все, економіка в Україні все більш ослабне”, - запевнив Новак.

І не таке переживали

Економіст Володимир Дебой заявляє, що ситуація, звичайно, не радісна. Але жартівливо додає: “А хіба українці колись не справлялись з подібним?”

"У нас економіка в порівнянні з 2013 роком вже впала на 50%, інфляція гривні на 300% відбулась. Тому зараз ці 7% вже мало значущі, в порівнянні з тим, що народу доводилося переживати. Україна вже нічого не боїться. Ми та країна, для якої падіння на 7% взагалі нічого не означає. Це чорний гумор, але це факт ", - заявляє експерт.

За словами експерта, падіння ВВП - великий стрес для країн, у яких економіка щорічно нарощується. Для економіки України, яка і так не в найкращому стані - це серйозне скорочення соціальних виплат, міста залишаються "сам на сам" зі своїми проблемами, і не тільки не зможуть фінансувати і вкладати в нові об'єкти, а й утримувати ті об'єкти, які є зараз на їх балансі.

Дебой зазначив, що це загрожує значними скороченнями. Складнощі виникатимуть при виплаті гарантованих державою боргів: у тому числі з цінних паперів, в тому числі МВФ і, відповідно, це призведе до бюджетних і економічних складнощів.

"В Україні люди звикли виживати самі, бізнес ніколи особливо не відчував підтримки держави і теж виживав за рахунок своєї кмітливості й розуму. Люди, розуміючи, що в країні заробити не можна, кинулися з країни і поїхали шукати кращого - годувати свої сім'ї з-за кордону і переводити гроші. Так, падіння на 7% - це серйозно, але, я думаю, що українець знайде можливість вижити в цій країні", - зазначив експерт.

Прогнози МВФ - не показник

Міжнародний експерт і економіст Ігор Гарбарук наголошує, що прогнози МВФ - не показник.

“Все залежить від того, як буде діяти наша держава та уряд. Орієнтуватися на показники тої чи іншої фінансової інстанції я би не став. Я би більше орієнтувався не на зовнішні запозичення, а на роботу з національними інвесторами і національним бізнесом”, - сказав Гарбарук

Експерт зауважив, що половина бізнесу в Україні знаходиться в тіні.

“За різними оцінками, від 35 до 46% ринку. Це величезні кошти. На руках населення у нас також достатньо велика кількість коштів: за оцінками Нацбанку, близько 92 млрд доларів. Нехай навіть вдвічі менше, але це ж величезні кошти. Порядка 148 млрд за роки незалежності були виведені на закордонні рахунки. І щорічно 11-12 млрд доларів “заходили” в країну від наших заробітчан. Це не 1-2 млрд, які ми хочемо запозичити від когось, це величезні кошти, які пов’язані з національними інвесторами, з національним бізнесом. І от з цим сегментом потрібно працювати”, - наголосив Гарбарук.

Експерт відмітив, що цифри від МВФ можна брати за основу, але орієнтуватись на них не треба. “Безумовно, ситуація в країни є досить складною, але якщо ми будемо продовжувати шлях сировинно-експортної країни, то дійсно у нас буде важко. А якщо почнемо працювати з національною промисловістю, тоді буде інша ситуація”, - відмітив економіст.

На його думку, нелогічно, що на ремонт доріг в бюджеті заплановано 72 млрд гривень, а на підтримку аграрної сфери, яка є драйвером економіки України, - тільки 4 млрд. “А ми для кого ці дороги будуємо? Ми це робимо, щоб бізнесу було легко перевозити вироблені товари всередині країни та за її межі”, - відзначив Гарбарук.

Тому в даному випадку наголосив, що підсумок залежить від того, що спланує та реалізує уряд.

“Якщо він в черговий раз буде орієнтуватись на дані міжнародних фінансових структур і буде чекати від них рецептів, що нам в своїй країни робити, як це робили абсолютно всі попередні уряди, результат буде один. А якщо уряд почне розвивати власну економіку, то тоді ми можемо вийти з мінімальними втратами або навіть виграти", - зазначив економіст.

Гарбарук наголошує, що уряду потрібно працювати з національним бізнесом. На його думку, Україна зараз може претендувати на ті ринки, де історично не була представлена, або була представлена в невеликих об’ємах. “В Італії зараз велика кількість підприємств не працює, і коли запрацює - невідомо. У нас в країни був великий відсоток італійського експорту. В такому випадку можна було б зробити імпортозаміщення і виробляти ті ж самі якісні макарони або меблі у нас”, - запропонував економіст.

Читайте також:
Чорнозем для МВФ. Плюси і мінуси скандального "земельного закону" очима економістів

Новини партнерів

Зеленський нагадав про майже 100 хворих на коронавірус в Лаврі і закликав сидіти вдома на Великдень
Зеленський повідомив про стабілізацію ситуації з коронавірусом в Україні