Мільярди доларів МВФ вже в великій борговій кишені України?

Мільярди доларів МВФ вже в великій борговій кишені України?
Ексклюзив
Читать на русском

Що “світить” Україні та що нам доведеться за це віддати - розбиралась редакція APnews

Україна домагається від МВФ кредит на загальну суму в 10 млрд грн. Та скільки ми зможемо отримати насправді?

Попередня програма, формально узгоджена президентом Володимиром Зеленським та директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою в грудні 2019 р., померла так і не народившись. Хоча 5,5 млрд дол. на три роки, які попередньо схвалили, вже неактуальна для країни сума, українська сторона не зробила головне, чого вимагав Фонд. Так і не погодила "антиколомойський закон" - про компенсації колишнім власникам банків-банкрутів. Його головна мета, зробити неможливою денаціоналізацію ПриватБанку та виплати його колишньому власнику Ігорю Коломойському.

Що “світить” Україні та що на доведеться за це віддати - розбиралась редакція APnews.

Скільки може нам позичити МВФ?

Фінансування в Україну може прийти по-різному. Перший спосіб - розширити програму, за якою вже досягнуто домовленість (Staff Level Agreemen) в грудні 2019 р.

Раніше узгоджена загальна сума програми розширеного фінансування Extended Fund Facility (EFF) - 5,5 млрд дол., терміном на три роки. Ці кошти спрямовуються в резерви НБУ, які зараз скоротилися через інтервенції на валютний ринок і опустилися нижче 25 млрд дол.

Варто звернути увагу, що базові умови EFF - 145% квот країни на рік. Квота України в МВФ - 2,74 млрд дол. Тобто можна було домагатися більшого фінансування, ніж обумовлені 5,5 млрд. Тим більше, що й базові умови - не межа. В України вже був досвід отримання EFF в 2015 р. Тоді вдалося узгодити програму на 17 млрд дол. на чотири роки (програму не завершили). Більше того, частину коштів в межах попередньої EFF можна було спрямувати в бюджет, а не тільки у ЗВР.

EFF, за описом самого МВФ, програма для країн із серйозними дисбалансами в платежах. Її видають під виконання комплексних завдань протягом тривалого часу. Тобто, якщо країна не буде проводити обумовлені програмою реформи, МВФ просто не дасть черговий транш. Що, власне, й відбувалося з усіма попередніми програмами, які погоджувала Україна. Було узгодження, меморандум, транш або кілька, а потім зупинка через невиконання структурних маяків меморандуму.

Гроші, виділені в рамках програми розширеного фінансування, повертають кредитору протягом 4,5-10 років. Кредитна ставка становить від 1,05% до 3,05%, в залежності від суми програми. Плюс щорічна комісія 0,15-0,6% від запланованої на рік суми (ставка залежить від розміру та кількості траншів) й сервісний збір - 0,5% на кожну отриману суму.

Як повідомила заступник керівника Офісу президента Юлія Ковалів в ефірі програми "Свобода слова", йдеться про збільшення однієї програми майже вдвічі й про те, щоб спрямувати надбавку до бюджету. Фіналізувати домовленості, уточнила Ковалів, сподіваються протягом кількох тижнів. Тобто до середини квітня. Потім повинна бути місія Фонду в країну (і як це зробити в умовах карантину не зовсім ясно), потім висновок місії, узгодження керівництвом. Тобто, в кращому випадку, програму вдасться отримати в травні.

Проте раніше глава Національного банку Яків Смолій говорив й про другий спосіб - одразу про дві програми:

"Консультуємося щодо можливого отримання Україною фінансування в рамках механізмів невідкладної фінансової допомоги, яку Фонд передбачив для подолання проблем країнами з низьким рівнем доходів і економік, що розвиваються і які найбільше страждають від ефекту епідемії коронавируса".

Зараз МВФ виділяє 1 трлн дол. на боротьбу з коронавірусом. Країни можуть отримати гроші через:

механізм швидкого кредитування (Rapid Credit Facility). Це разова виплата, яка становить від 50% до 80% розміру квоти, а сума залежить від шоку, з яким зіткнулася країна. Можна звернутися за RCF повторно, але на рік не виділять більше 133,3% квоти. Ставка по RCF нульова й термін погашення довгий - десять років;

інструмент швидкого фінансування (Rapid Financing Instrument). Це разова виплата, яка обмежена 50% квоти. Можна звертатися за допомогою повторно, але кумулятивно виділять не більш 100% квоти на рік. Тут не дуже привабливі терміни погашення - 3-5 років. Ставка дорівнює 1,05%.

Чи справді нам потрібен кредит?

До недавнього часу кредит МВФ був потрібен для поповнення резервів та погашення зовнішніх боргів в період пікових виплат. У 2020 році Україна повинна виплатити загалом 17 млрд дол. Максимальні виплати - травень та липень, коли до сплати в гривневому еквіваленті потрібно підготувати 27 та 33 млрд.

Але після початку кризи, введення карантину йдеться вже й про дірку в бюджеті, розміри якої офіційно не оцінили. Експерти попередньо кажуть про дефіцит на рівні 210 млрд грн, а цілком можливо, що й вдвічі більше, якщо карантин будуть продовжувати. Тому частина коштів від Фонду необхідна й для бюджету.

Ще одна причина, з якої Україна вхопилася за Фонд, крім низьких ставок, - це прив'язка до програми з Фондом інших фінансових угод про зовнішні позики. Це, зокрема, 500 млн євро від Євросоюзу. А також кредити Європейського банку реконструкції та розвитку, США, Світового банку.

"Сьогодні прибутковість довгих єврооблігацій України злетіла до 14% в рік (була на рівні 4% ще в січні 2020 р - ред.). Ані уряд України, ані її підприємства більше не можуть брати кредити на приватному ринку", - констатує в своїй колонці Андерс Ослунд, старший науковий співробітник Атлантичної ради

Тобто без МВФ вже край і час підтискає. У травні намічена велика виплата, потрібно зрозуміти, карантин якої тривалості країні під силу, а тому визначитися на початку квітня. Тобто найближчими днями уряд і парламент повинні зануритися в підготовку.

Що потрібно зробити для кредиту МВФ?

Земля й "антиколомойський закон" - умови не секретні й давні. За оновленою неофіційною інформацією, в умовах кризи в МВФ базові вимоги взагалі звели лишень до закону про банки-банкрути.

Кабмін подав відповідний законопроект №2571 ще в грудні 2019 р. Бажання й можливості проголосувати його в тій редакції, яка влаштовувала б МВФ, у монопартійної більшості не знайшлося. Він пролежав у Раді до звільнення уряду Олексія Гончарука.

Після призначення нового прем'єра за регламентом всі не проголосовані законопроекти попереднього уряду відкликаються. Тому 4 березня "антиколомойський" документ пішов назад до Кабміну. 23 березня його нарешті узгодили та винесли в сесійний зал ВР на позачерговій парламентській сесії.

30 березня Верховна Рада України ухвалила законопроект №2571-д "Про внесення змін до законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності" в першому читанні.

13 квітня Верховна Рада України розглянула і відхилила 13 постанов про скасування закону про ринок землі під час позачергового засідання.

Народні депутати не підтримали проекти постанов №№2178-10-П - 2178-10-П12 "Про скасування рішення Верховної ради про прийняття у цілому як закону проекту закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення".

Таким чином, підписання закону розблоковане для глави Верховної Ради Дмитра Разумкова і для президента Володимира Зеленського.

Та чи значить це, що кредит МВФ у нас у кишені?

Далі буде...

Новини партнерів

Ситуація критична: вогонь у Чорнобильській зоні досягає сховища радіоактивних відходів
Онлайн-трансляція - не богослужіння: УПЦ не закриватимуть храми і дозволяють цілувати ікони під час епідемії