Можуть подорожчати яйця та лимони: що буде з цінами на продукти в Україні в умовах пандемії коронавірусу

Можуть подорожчати яйця та лимони: що буде з цінами на продукти в Україні в умовах пандемії коронавірусу
Ексклюзив
Читать на русском

А ціни на борошно, хліб і макаронні вироби повинні навпаки найближчим часом знизитися

У період пандемії коронавірусу в Україні дестабілізувалося все, в тому числі і курс долару. Звідси й нестабільність в цінах на бензин, продукти і так далі. І якщо з першим APnews вже розібрався раніше, то що буде з цінами на продукти - питання, так як держава закрила ринки, супермаркети піднімають ціни, а в магазинах ажіотаж.

В ексклюзивному коментарі голова Асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко розповів, які продукти подорожчають і стануть дешевше найближчим часом.

Почалася стабілізація цін

Експерт повідомив, що ціни на продукти залежать від багатьох факторів. З точки зору економічного підгрунтя, ціни залежать, по-перше, від курсу гривні. “Спочатку був приріст від 24 до 28 гривень, зараз вже ми бачимо 27 гривень за долар. А це якраз позитивно впливає на ціноутворення”, - запевнив Дорошенко.

Другий фактор впливу, за словами експерта, - це вартість на світовому ринку зернових. Він повідомив, що ціна спочатку зростала (на 12% за 2 тижні), а зараз починає потроху падати, що означає зниження ціни на хліб, борошно та макарони.

Що стосується інших факторів впливу на ціни, експерт сказав, що слід звернути увагу на те, що ажіотаж на попит, який був три тижні тому, в середині березня, вже потроху починає спадати. Він наголосив, що коли закрилися ринки, на які припадає 60% всіх продажів, то багато продуктів просто не могли потрапити до свого покупця.

“Ті ж самі огірки, печериці й інші продукти, які вирощуються у теплицях, майже завжди (90%) продавалися через ринки. Такі продукти є, але там де вони є - їх продають за шаленими цінами, а там де їх не можуть продати - там їх просто викидають”, - розповів Дорошенко.

Через це, на думку експерта, ситуація була досить складна, але її стабілізували через ті заходи, які уряд зараз почав запроваджувати. Крім того, Антимонопольний комітет почав дослідження по всіх ринках продуктів харчування, що також досить суттєво вплинуло на ціноутворення.

“Минулого тижня, на початку квітня, вже можна було помітити, що ціни більш-менш стабілізувалися, а цього тижня значна частка продуктів подешевшала, і подешевшала суттєво”, - запевнив Дорошенко.

Супермаркети не будуть піднімати ціну

Також він відмітив, що найближчим часом можна не очікувати підвищення цін у супермаркетах. Адже раніше деякі торговельні мережі, наприклад АТБ, підняли ціни, аргументуючи це тим, що ціну піднімає постачальник.

“Після тої заяви одного з керівників АТБ на приватній сторінці Facebook, вже було багато чого зроблено. Мережа почала публікувати інформацію з листами від деяких постачальників. Це говорить про те, що вони почали захищатись під тиском держави та Антимонопольного комітету.

Таким чином вони показали, що немає підґрунтя для зростання цін на ті продукти, на які вони вказували”, - розповів голова Асоціації постачальників торговельних мереж.

Подорожчають окремі продукти

За його словами, є сенс у піднятті цін лише на окремі продукти, наприклад, на курячі яйця. Експерт розповів, що якщо порівняти ціну на лютий 2019 і лютий 2020 року, то цього року яйця коштували дешевше. Це значить, що те зростання ціни, яке відбувалося, фактично було економічно обґрунтоване, бо багато хто з виробників продавав нище собівартості.

Також Дорошенко вважає, що є підстава можливого часткового зростання ціни на лимони, оскільки Україна їх імпортує.

“Спочатку ціни на лимони зростали через обмеження продажу країн-постачальників, а потім Туреччина взагалі заборонила поставки лимону за кордон. Тому в даному випадку є дефіцит саме імпорту. Держава почала впливати зараз саме на ті продукти, які виробляються в Україні”, - сказав експерт.

Раніше APnews повідомляв, що в АТБ різко звинтили ціни на гречку, крупи, і продукти "борщового набору". А потім АМКУ відкрив справу проти найбільших мереж магазинів Києва.

Читайте також:
Паливний ринок на шляху до дна: що буде з цінами на бензин в Україні та світі

Новини партнерів

ВООЗ закликала Україну продовжувати карантин якомога довше
Кабмін продовжив соцвиплати без необхідності звернення громадян на час карантину