Мовний омбудсмен: Законопроект Бужанського - найбільша загроза для сучасної України

Мовний омбудсмен: Законопроект Бужанського - найбільша загроза для сучасної України
Ексклюзив
Читать на русском

Тарас Кремінь наголосив, що депутатам варто було б зайнятися іншими пріоритетами, а не виносити на розгляд зміни до Закону про мову

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь прийшов на мітинг проти змін у Закон про мову, який зараз проходить під Верховною Радою. В ексклюзивному коментарі кореспонденту APnews він розповів, чому не підтримує зміни та як оцінює діючий закон.

Так, мовний омбудсмен наголосив, що не підтримує жоден з законопроектів, які “направлені на розбалансування основоположних законів України”.

“В першу чергу, це стосується закону про державну мову, на якому спекулюють деякі з політиків, і Закон про освіту, який визнано конституційним ще з 2017 року. Тому мені здається, що законопроект, який мали розглядати депутати цього тижня, стосовно відтермінування початку застосування державної мови як мови навчання для здобувачів освіти зі шкіл з умовами навчання національними меншинами - це одна з найбільших загроз для сучасної України”, - сказав Кремінь.

Він відмітив, що нардепам краще було б подумати про те, як підвищити боєготовність та обороноздатність Збройних сил України, як забезпечити престижність педагогічної праці, як своєчасно виплачувати медикам заробітні плати, як підвищувати соціальні стандарти і боротися зі світовою економічною кризою.

“Я думаю, цих пріоритетів достатньо, щоб почати займатися серйозною роботою”, - сказав омбудсмен.

Та прокоментував вже діючий Закон про мову. На думку мовного омбудсмена, на даному етапі він абсолютно відповідає всім вимогам: і в плані законодавчому, і в плані забезпечення рівня захисту на рівні освіти, науки, побутової сфери, охорони здоров’я в тому числі.

“Документ прекрасний, він відповідає усім європейським нормам. Так, він має певні зауваження з боку деяких наших міжнародних партнерів, але ми спроможні вдосконалювати всі сфери застосування, включаючи підвищення рівня викладання державної мови, проведення чітких та прозорих конкурсів на посади педагогічних працівників, започаткування курсів з безкоштовного вивчення державної мови тощо. Перспективи у нас є, треба єднатися і діяти разом”, - сказав Тарас Кремінь.

Це не вперше, коли мовний омбудсмен виступає проти законопроекту Бужанського. Раніше APnews писав, що Кремінь закликав Раду не підтримувати скандальний законопроект, аргументуючи це тим, що він "суперечить цілям освітньої реформи", а також вимагає тільки термінових витрат з держбюджету на суму 56 млн гривень.

Нагадаємо, народний депутат з "Слуги народу" Бужанський подав законопроект № 2362. Згідно з яким пропонується врегулювати норми вивчення предметів шкільної програми російською мовою і мовами національних меншин, а також зняти дискримінаційні квоти по відношенню до окремо взятих мов. Законом планується ввести норму, згідно з якою "перелік навчальних предметів, що вивчаються державною мовою, визначався освітньою програмою освітнього закладу з урахуванням особливостей мовного середовища".

Після цього, заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко в понеділок, 13 липня, закликав внести законопроект № 2362 щодо навчання українською мовою в навчальних закладах до порядку денного після того, як його відхилив комітет Верховної Ради.

Також раніше в авторському проекті журналіста Василя Апасова "ПЕРШИЙ ПІДКАСТ" Бужанський заявив:

"Прийняти закон №2362, яким перехід російськомовних шкіл синхронізується з перекладом інших шкіл, припустимо, польських, румунських, на українську мову. Мова про те, що у нас подвійні стандарти. Ці повинні перейти зараз, а ці через два роки. А чому? У нас громадяни якихось різних сортів? У нас є одні громадяни, є інші? Я вважаю це несправедливим, карантин дуже сильно мене відкинув в цьому питанні, я його зрушив. Але я сподіваюся, що до канікул встигну випхати це питання в зал, а там весна покаже, хто де крав. Я хочу подивитися, хто за це не проголосує, хто скаже: "Я згоден на те, щоб була несправедливість і далі".

Раніше APnews писав, що екс-нардеп Ємець назвав російську мову - "мовою для тварин".

Новини партнерів

"Слуга народу" визначилася з кандидатом в мери Києва - джерело
"Бідний" академік та людина Кучми: що відомо про нового віце-прем'єра з питань промисловості