Мовний омбудсмен закликав Раду не підтримувати скандальний законопроект Бужанського

Мовний омбудсмен закликав Раду не підтримувати скандальний законопроект Бужанського
Читать на русском

За його словами, законопроект "суперечить цілям освітньої реформи", а також вимагає тільки термінових витрат з держбюджету на суму 56 млн гривень

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь закликав народних депутатів не підтримувати і зняти з розгляду мовний законопроект №2362 нардепа з "Слуги народу" Максима Бужанського. Він підкреслив, що законопроект передбачає "звуження сфери застосування української мови в освітньому процесі". Про це APnews повідомляє з посиланням на заяву омбудсмена.

Кремінь назвав мінімум 3 причини такого рішення:

  1. законопроект пропонує зірвати перехід на українську мову навчання вже з 1 вересня 2020 учнів 5-11 класів, які до сих пір навчалися російською мовою, відклавши цей перехід до 2023 року;
  2. проект дозволяє і після 2023 викладати 40-60% предметів російською мовою в 5-11 класах з навчанням мовою меншин (згідно з чинним законодавством - 20%);
  3. у всіх школах України можна буде викладати «один або кілька предметів», в тому числі, російською мовою.

Омбудсмен наголосив, що твердження, що законопроект покликаний захистити порушені конституційні права російської або інших національних меншин, не відповідають дійсності, так як закон "Про освіту", мовні норми якого розглядалися в Конституційному суді, був визнаний таким, що відповідає Конституції України, а отже - права не порушує.

Підкреслив, що МОН не підтримує законопроект, оскільки він "суперечить цілям освітньої реформи", а також вимагає тільки термінових витрат з держбюджету на суму 56 млн гривень.

"Вірю, що народні депутати України виявлять політичну мудрість і державницьку позицію, знімуть з розгляду законопроєкт 2362 і в подальшому утримуватимуться від тих кроків, що будуть спрямовані на звуження обсягу та сфери застосування державної мови”, - підсумував омбудсмен.

Нагадаємо, народний депутат з "Слуги народу" Бужанський подав законопроект № 2362. Згідно з яким пропонується врегулювати норми вивчення предметів шкільної програми російською мовою і мовами національних меншин, а також зняти дискримінаційні квоти по відношенню до окремо взятих мов. Законом планується ввести норму, згідно з якою "перелік навчальних предметів, що вивчаються державною мовою, визначався освітньою програмою освітнього закладу з урахуванням особливостей мовного середовища".

Після цього, заступник голови фракції "Слуга народу" Олександр Корнієнко в понеділок, 13 липня, закликав внести законопроект № 2362 щодо навчання українською мовою в навчальних закладах до порядку денного після того, як його відхилив комітет Верховної Ради.

Також раніше в авторському проекті журналіста Василя Апасова "ПЕРШИЙ ПІДКАСТ" Бужанський заявив:

"Прийняти закон №2362, яким перехід російськомовних шкіл синхронізується з перекладом інших шкіл, припустимо, польських, румунських, на українську мову. Мова про те, що у нас подвійні стандарти. Ці повинні перейти зараз, а ці через два роки. А чому? У нас громадяни якихось різних сортів? У нас є одні громадяни, є інші? Я вважаю це несправедливим, карантин дуже сильно мене відкинув в цьому питанні, я його зрушив. Але я сподіваюся, що до канікул встигну випхати це питання в зал, а там весна покаже, хто де крав. Я хочу подивитися, хто за це не проголосує, хто скаже: "Я згоден на те, щоб була несправедливість і далі".

Раніше APnews писав, що екс-нардеп Ємець назвав російську мову - "мовою для тварин".

Мовний омбудсмен закликав Раду не підтримувати скандальний законопроект Бужанського

Новини партнерів

Нові правила. У МОЗ розповіли, кого не допускатимуть до занять у школі з 1 вересня
В Україні різко збільшилася кількість нових хворих на COVID-19