Міжнародна "лихоманка" і кадрові "питання" до України. Як вибори у США вплинуть на розклад сил у світі

Міжнародна "лихоманка" і кадрові "питання" до України. Як вибори у США вплинуть на розклад сил у світі
Ексклюзив
Читать на русском

Як перемога Джо Байдена або друга каденція Дональда Трампа можуть вплинути на політичну, військову і економічну ситуації в Україні?

Вже 3 листопада у Сполучених Штатах Америки пройдуть президентські вибори, від результатів яких залежить не лише внутрішня політика країни, але і зовнішня. Будучи відвертими, не можна недооцінювати значення підтримки США щодо України, зокрема і у зв'язку із санкціями проти Російської Федерації, і завдяки військовій і матеріальній допомозі.

Редакція APnews поспілкувалась з політичним експертом Володимиром Волею, щоб зрозуміти, як перемога Джо Байдена або друга каденція Дональда Трампа можуть вплинути на розклад сил у світі і, зокрема, на політичну, військову і економічну ситуації в Україні.

Конфлікт на Донбасі і вибори в США

Незважаючи на те, що в Україні мали місце скандали, пов'язані з персоною Байдена, у разі його перемоги на виборах політика щодо нашої країни залишиться незмінною, наголосив Воля. Пов'язано це з тим, що питання системної політики щодо України вирішується не силами однієї людини (читати – президента), а двома правлячими партіями – Республіканською і Демократичною.

Єдине що, підкреслив політолог, у разі перемоги "демократа" Байдена, можливі "чергові зауваження" щодо кадрової політики в Україні.

"У разі перемоги чи то Трампа чи то Байдена позиція США відносно підтримки України, в тому числі в контексті війни на Донбасі і анексії Криму, залишиться незмінною. Можливі якісь невеликі зміни в політиці щодо підтримки реформ, з приводу кадрів можуть бути "зауваження", якщо Байден переможе.

Що стосується системної політики, то вона не залежить від персони президента, вона спирається на консолідовану позицію двох партій, які представлені зараз у палаті представників у Сенаті. Тобто, від зміни прізвищ в кріслі президента Сполучених Штатів політика в питаннях підтримки України не зміниться", - розповів Володимир Воля.

Якщо Трамп залишиться, міжнародну політику буде "лихоманити"

Дональд Трамп неодноразово потрапляв у дипломатичні скандали, висував необґрунтовані звинувачення, через що зіпсував відносини США далеко не з однією державною. Чого тільки вартий Китай, якому Трамп пообіцяв у своїй передвиборчій кампанії припинити "недобросовісну торговельну практику Пекіна", а також законодавчі ініціативи щодо введення санкцій через "провину Китаю у поширення коронавірусу світом".

"Стосовно зовнішньої політики, то так, можливі зміни. В першу чергу, китайсько-американської політики, якщо переможе Байден. Також у відносинах з Європейським Союзом, Канадою, Мексикою – усіма цими державами, з якими Трамп встиг зіпсувати відносини.

Щодо російського напрямку американської політики, то санкції через анексію Криму і Донбасу скасовані точно не будуть, але якраз у російському напрямку можуть бути більш жорсткі позиції. Зараз ще, при чинному президентові можна очікувати посилення санкцій у зв'язку з отруєнням Навального. Плюс – побачимо, що буде з Нагірним Карабахом.

До речі, можливі жорсткі заяви і жорстка позиція з боку США стосовно підтримки Росією Лукашенка, але це вже питання, яке не пов'язане з Україною", - наголосив Володимир Воля.

Якщо Трамп залишиться президентом Штатів, то зовнішню американську політику "лихоманитиме".

"Якщо ж Байден переможе, то політика США повернеться до своєї системної основи, вона буде більш прагматична і професійна.

Якщо говорити про Трампа, то це певна авантюрність у політиці, метання з одного боку в інший, шоу, скандали. Якщо переможе Байден, то американська зовнішня політика буде більш класичною. Варто очікувати, що відносини по ряду напрямів будуть нормалізовані", - припустив політолог.

Вибори у США і економіка України. Є зв'язок?

За словами політичного експерта, безпосередньо на економіці України результати виборів у США навряд-чи матимуть суттєвий відбиток, проте на американську світову економіку прихід Байдена може мати позитивний вплив.

"Тут від виборів у Штатах, насправді, мало що залежить в Україні. Перемога Байдена може бути позитивним сигналом для американської світової економіки в тому сенсі, що це буде означати припинення торгових війн, які розпочав Трамп. В першу чергу із Китаєм і Євросоюзом.

Очікування щодо економіки від поразки Трампа, швидше за все, стануть трохи позитивнішими, але фактор, який можна зараз віднести до головних – це коли вдасться подолати пандемію, остаточно її взяти під контроль.

Коли вакцина з'явиться у широкому доступі, тоді економіка буде "відчувати себе" більш впевнено. На цьому тлі результати виборів у Сполучених Штатах не є вирішальним фактором, тому що самі Штати є "заручниками" пандемії. З економічними і соціальними проблемами, породженими пандемією, американська влада поки що не в змозі адекватно боротися, як і у багатьох державах світу", - наголосив Воля.

Варто зазначити, що 30 вересня відбулися перші передвиборчі теледебати Трампа і Байдена. Півтори години "на високих тонах", численні докори і звинувачення – саме так демонстрували свою "першість" перед американцями і один одним кандидати у президенти Америки. Політичний експерт пояснив, чи вплине хід дебатів на рішення виборців і у кого більше шансів "переманити" людей на свою сторону:

"Нічого нового ми не почули під час дебатів. Те, що стосується звинувачення (ред. – Трампа) у несплаті податків, звинувачень сина Байдена, пандемії. Справа зараз в тому, чи подіють на виборців обіцянки Байдена створити 7 мільйонів робочих місць, домогтися зростання (ред. – економіки) в трильйон доларів.

Навіть суперечки з приводу медичної системи, думаю, не сильно здатні змінити співвідношення (ред. – голосів виборців за того чи іншого кандидата).

При цьому, можна стверджувати, що, можливо, позиція Трампа дещо погіршилася. Це пов'язано з двома причинами. По-перше, Дональд Трамп постійно перебивав увесь час і врешті-решт спровокував Байдена застосувати "непарламентську" лексику, всі ці образливі речі. Фактично, Трамп виглядає винуватцем цього.

Я думаю, що вирази Байдена під час дебатів могли сподобатися якійсь частині аудиторії, що може змінити їх думку і прихильність у бік Байдена.

Частина виборців могла звернути увагу на обіцянку Байдена створити 7 мільйонів робочих місць і через цю критику пандемії, тему різних скандалів, податків.

Також зіграло свою роль те, що Байден перед дебатами оприлюднив свою декларацію, а Трамп цього не зробив, сказав, що згодом зробить це. Такий аспект також міг спрацювати проти Трампа.

Дебати ще будуть. Сьогодні шість тем обговорювали, згодом будуть обговорення зовнішньої політики. Якраз буде тема економіки і соціального самопочуття американців також буде присутня, тому що йтиметься про Китай. А Китай – це один із факторів, який дозволив Трампу підвищити свій рейтинг минулого року, всі ці торгівельні війни. В принципі, з імпічменту він вийшов з рейтингом більшим, ніж у Байдена.

При цьому, зараз, за два тижні до дебатів ми бачимо, що арбітраж ухвалив рішення, що Америка порушила правила Всесвітньої організації міжнародної торгівлі, запровадивши митні обмеження проти Китаю у 2018 – 2019 роках. Буквально за тиждень до дебатів з'явилась інформація, що 3 500 американських компаній подали позов до американської влади у зв'язку зі збитками через ці торгівельні війні в тому числі.

Якщо суд визнає, що Трамп порушив торговельні угоди, то з'являються підстави для оскарження в американських судах і це може також спровокувати певну негативну для Трампа хвилю, але все ще може перегратися", - сказав у підсумку політолог.

Новини партнерів

"Символ, але не професіонал". Політолог пояснив казус з призначенням Фокіна і чи буде без нього жити ТКГ
Внаслідок обстрілів бойовиків один військовий на Донбасі отримав поранення