Місцевого бюджету недостатньо. Хто повинен відшкодовувати збитки за зруйновані стихією будинки на Закарпатті

Місцевого бюджету недостатньо. Хто повинен відшкодовувати збитки за зруйновані стихією будинки на Закарпатті
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews з'ясувала, хто повинен і хто буде відшкодовувати збитки людям за наслідки стихійного лиха.

Через сильні зливи, що обрушилися з 22 червня на Івано-Франківську, Чернівецьку, Львівську та Закарпатську області, вже затоплені десятки сіл, зруйновано сотні будинків і сотні людей залишилися без даху над головою.

Редакція APnews з'ясувала, хто повинен і хто буде відшкодовувати збитки людям за наслідки стихійного лиха.

Масштаби стихії

Так, нагадаємо, на Закарпатті тривають інтенсивні опади, які призвели до масштабних дощових паводків. Підтоплено вже близько 200 населених пунктів, на деяких дорогах заблоковано рух, зруйновані дамби. За кілька днів фактично випало до 70% місячної норми опадів. Дністер розлився майже на 7 метрів - до рівня стихії 2008 року.

Вже загинули двоє людей - вони були в автомобілі, який впав у воду в Івано-Франківській області. Одна жінка вважається зниклою безвісти, - попередньо, її віднесло потоком.

Читайте також:

Це вже не перший випадок

Влітку 2008 року через інтенсивні грозові дощі і, як результат, різкого підняття рівня води в річках на Закарпатті стався найбільша в історії Західної України за останні 60 років повінь. Пік паводку припав на 23-27 липня. Загальні збитки від повені оцінювалися на суму 3-4 млрд гривень. Тоді загинули 30 осіб, серед них 6 дітей.

Екологи тоді заявляли про теорію, що одним з головних факторів, який викликав настільки руйнівні наслідки повені, була масова вирубка лісів в Карпатах, які могли б відібрати значну частину дощової води.

Тоді через катастрофу для ліквідації наслідків повені в п'яти західних областях України Верховна Рада внесла поправки до державного бюджету, якими передбачалося виділення 5 млрд гривень на допомогу і відновлення зруйнованого стихією.

Хто повинен відшкодовувати збитки?

В ексклюзивному коментарі адвокат Ярослав Гришин пояснив, що негода, яка сталася в західних областях Україні, відповідно до положень законодавства України є надзвичайною ситуацією природного характеру. Тому порядок відшкодування матеріальних збитків та надання допомоги постраждалим внаслідок надзвичайних ситуацій регулюється Кодексом цивільного захисту України.

“Відшкодування матеріальних збитків постраждалим здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів суб’єктів господарювання або фізичних осіб, винних у виникненні надзвичайних ситуацій, коштів за договорами добровільного страхування, укладеними відповідно до законодавства про страхування, добровільних пожертвувань фізичних та юридичних осіб, благодійних організацій та об’єднань громадян та інших не заборонених законодавством джерел”, - сказав експерт.

Адвокат пояснив, що у разі, якщо будинки, споруди, інше майно, яке було знищене або пошкоджене внаслідок негоди, перед цим було застраховане на цей випадок, тоді відшкодування буде здійснюватися за рахунок страхових компаній. У випадку, якщо майно не було застраховане, відшкодування повинно здійснюватися з державного або місцевих бюджетів.

“Звичайно, основним питанням для постраждалих внаслідок негоди є забезпечення новим житлом або ремонт пошкодженого. Законодавством передбачено, що це здійснюється за рахунок державних коштів, які виділяються на зазначені цілі, за вирахуванням коштів, отриманих постраждалим за страхування будинку, якщо будинок був застрахований”, - сказав Ярослав Гришин.

За його словами, кошти для ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій передбачені у резервному фонді відповідного бюджету. Кошти з Державного бюджету України виділяються за рішенням Кабінету Міністрів України, а у випадку виділення коштів з місцевих бюджетів - за рішенням місцевих державних адміністрацій або виконавчих органів місцевих рад.

А чи будуть відшкодовувати?

В прес-службі Закарпатської ОДА нам повідомили, що через карантин комісії, які повинні вирішити це питання, поки не можуть засідати. Але відзначили, що питання буде вирішуватися.

“Минулого разу, коли був буревій, по області було прийняте рішення про внесення змін до регіональної програми “Турбота”, було виділено кошти на погашення збитків населенню. Зараз, попередньо, враховуючи те, що в карантинний період не засідають комісії, з 1 липня плануються засідання, на яких буде розглядатись це питання. Знову ж таки, шляхом програми “Турбота” будуть виділені кошти на відшкодування збитків населенню”, - повідомили у прес-службі.

Нагадаємо, мета програми “Турбота” полягає в реалізації державної політики у сфері соціального захисту населення Закарпатської області, наданні матеріальної допомоги тим, хто її потребує. А це й малозабезпечені та багатодітні сім’ї, поранені та травмовані учасники АТО, особи старші за 100 років та інші. Серед переліку є й особи, які постраждали від пожежі, стихійного лиха та підтоплень.

Фінансування заходів Програми, останню версію якої прийняли ще у 2018 році, здійснюється за рахунок коштів, передбачених для її реалізації в обласному бюджеті на відповідний бюджетний період. Орієнтовний обсяг фінансування програми становить у 2020 році – 21142,2 тис. гривень, у 2021 році – 21667,2 тис. гривень.

Місцевого бюджету недостатньо

На завершення Ярослав Гришин сказав, що місцеві бюджети не впораються з наслідками цієї катастрофи. Необхідні виділення коштів з Держбюджету.

"Основна частина коштів для відшкодування матеріальних збитків постраждалим внаслідок стихії на Західній Україні повинна бути виділена з Державного бюджету України, оскільки стихійне лихо сталося на території декількох областей, тому за рахунок місцевих бюджетів подолати його наслідки неможливо", - сказав експерт.

Раніше APnews писав, що Зеленський пообіцяв відбудувати всі зруйновані паводками будинки та дороги на Закарпатті.

Читайте також:
Не тільки вирубка лісу: екологи пояснили, чому Закарпаття знову "потонуло" у воді

Новини партнерів

Денисова засудила слова Третьякової про "неякісних дітей"
На Закарпатті через зливи майже 300 населених пунктів пішли під воду