Міноборони зацікавлене в ДНК реєстрі українців: експерт назвала причину

Міноборони зацікавлене в ДНК реєстрі українців: експерт назвала причину
Ексклюзив
Читать на русском

Збір генетичних даних військовослужбовців швидше за все буде примусовим, вважає експерт.

Міністерство оборони України зацікавлене у створенні ДНК-реєстру військовослужбовців. Про це розповіла експерт Ганна Маляр у коментарі APnews,

Коментуючи законопроект "слуг народу" "Про державну реєстрацію геномної інформації людини», фахівець зазначила на окремі недоробки даної ініціативи. Зокрема, згідно з документом нардепів, власником генетичних даних українців має бути лише МВС. На думку Ганни Маляр, це положення потрібно переглянути.

«Однак держатель та адміністратор цього реєстру тільки МВС. Я вважаю, що Міноборони є зацікавленою стороною в достовірності інформації та коректності її використання. А отже, вони також повинні бути держателями чи мати доступ до даних, які стосуються військових. Взагалі, це вирішується так: держателем є Мінюст, щоб ні в кого не було питань, а інші зацікавлені відомства є користувачами реєстру, так як ми це робили з реєстром осіб, які вчинили статеві злочини проти дітей», - заявила експерт.

ДНК-реєстр військовослужбовців: навіщо це ЗСУ

У ст. 8 згаданого законопроекту йдеться про відібрання геномного матеріалу військовослужбовців, імовірно, примусового. Ці дані дозволять встановити особи безвісно зниклих або загиблих службовців ЗСУ.

«У законопроекті чітко сказано, з якою метою може використовуватися геномна інформація військовослужбовця. Там є лише три пункти і вони пов’язані з встановленням зниклої чи загиблої особи», - заявила Ганна Маляр.

На уточнююче запитання, чи можуть дані військовослужбовців використовуватися їм на шкоду (мова йде про інформацію, що стосується спадкових захворювань), фахівець заявила наступне:

«Використовувати цю інформацію для відповіді на інші питання, - скажімо, про схильність до хвороб чи ще до чогось, – закон не дозволяє. Тобто, неможна з такою метою використовувати геномну інформацію військовослужбовця».

З іншого боку, - вважає експерт, - у законопроекті потрібно прописати використання геномної інформації для встановлення батьківства у випадку загибелі або зникнення безвісти військовослужбовців.

Раніше APnews повідомляв, українців позбавлять роботи через погані гени: чим небезпечний ДНК-реєстр "Слуг народу».

Трамп проти Байдена. Який американський президент потрібен Україні - розбір політологів
Пухлина з ментально хворими територіями - реакція соцмереж на скандальну заяву міністра Рєзнікова

Новини партнерів