Міністр Малюська завдав удару по рейдерах: "кримську схему" Молчанової у "Столичному" викрили

Міністр Малюська завдав удару по рейдерах: "кримську схему" Молчанової у "Столичному" викрили
Читать на русском

За інформацією джерела, схему рейдерського захоплення особисто покривав нардеп від "слуги" Микола Тищенко

Міністр юстиції Денис Малюська спробу "віджати" ринок "Столичний" визнав рейдерським захопленням і скасував незаконну перереєстрацію компанії. Сотні підприємців ринку влаштували флешмоб, в якому передали подяку "самому сміливому міністру". Про це повідомляє видання Obozrevatel.

Антирейдерська комісія Мін'юсту фактично зробила перший крок до того, щоб заблокувати рейдерське захоплення оптового ринку "Столичний". Схеми, яка масово використовувалася в Україні ось уже кілька років під особистим, як подейкують, контролем колишнього глави Мін'юсту Павла Петренка і відомого ділка Андрія Довбенко.

Типове рейдерське захоплення: як намагалися віджати "Столичний"

Уже колишній міністр юстиції Павло Петренко разом з юристом Андрієм Довбенко, якого називають "головним рейдером України", випестували нову епоху рейдерства в країні. Десятки підприємців особисто звинувачували політика в "кришуванні" і сприяння "віджиму" їх бізнесу. Кожен раз працювала одна і та ж схема: до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців чорні реєстратори на підставі фальшивих документів вносили зміни і компанію просто переписували на інших людей. Тобто, таким чином просто крали бізнес.

Ця ж схема спрацювала і з ринком "Столичний". Ось що сталося:

  • в вихідний день, в суботу, нотаріус Ніно Барамія, порушуючи всі інструкції і без перевірки документів, ввела нового учасника в статутний капітал "Аграрного маркетингового центру" (АМЦ), якому належить 77,5% ринку;
  • раніше суддя Макарівського суду Наталія Мазка - незважаючи на те, що ринок знаходиться в Києві, а компанії зареєстровані в інших населених пунктів - не заслухавши справжніх власників "Столичного", прийняла рішення узаконити фіктивну угоду і передати частку в АМЦ сторонньої компанії;
  • буквально за кілька тижнів до цього пов'язані з власницею Stolitsa Group Владою Молчанової офшорні компанії Переблю, Намбул Холінг ltd "намалювали" компанії "Гудлайт" борг і підписали фіктивну мирову угоду, внаслідок чого шахраям дісталася частина "Гудлайта" в АМЦ;
  • справжні власники ринку "Столичний" дізналися про таке рішення суду тільки через місяць, коли у вихідний день, 12 грудня, Ніно Барамія перереєстровувала компанію, яка володіє ринком;
  • 14 грудня вже після рейдерської атаки, реєстратор Сергій Іванісік вніс заборону на зміни реєстрації, в результаті повернути компанію стало неможливо. Примітно, що компанія знаходиться в Києві, а реєстратор прописаний в селі Білобожниця Чортківського району Тернопільської області.

Вся процедура на кожному етапі відбувалася з десятками кричущих порушень: рішення суду не публікувалося тижнями, позбавляючи мажоритарних власників ринку можливості на апеляцію; представника компанії, яка організувала рейдерське захоплення, знайшли в Криму, він навіть не перетинав "кордон" з материковою частиною країни - тобто це був відвертий "фунт", на якого і в суд подати не вийде.

І що найцікавіше, всі дійові особи в описаному рейдерстві пов'язані між собою. Ніно Барамія - переселенка з Криму, де чоловік Влади Молчанової Сергій Коровченко працював міністром юстиції автономії. Там же знайшли і представника компанії-рейдера. Більш того, суддя Наталя Мазка переїхала до Києва з Луганської області, уродженцем якої є Коровченко. Якщо погуглити в інтернеті прізвище "Коровченко", багато цікавого можна знайти про його рейдерські схеми.

Міністр Малюська завдав удару по рейдерах: "кримську схему" Молчанової у "Столичному" викрили

Фото: Працівники ринку передають привіт Денису Малюсьці

З позитивного: Антирейдерська комісія під керівництвом Дениса Малюськи всього за одну добу змогла розібратися в схемі і відразу ж скасувала перереєстрацію компанії, яку раніше здійснила нотаріус Ніно Барамія. Це важливий сигнал для суспільства і означає крах схем Петренко-Довбенко: схоже, чинний міністр Денис Малюська здатний покласти край свавіллю. Поки бізнес не буде відчувати себе в безпеці, поки будь-який злочинець зі зв'язками зможе "віджати" майно - ніхто не стане інвестувати в країну гроші, а великі підприємці намагатимуться захистити себе, реєструючи свої компанії за кордоном.

Міністр Малюська завдав удару по рейдерах: "кримську схему" Молчанової у "Столичному" викрили

Фото: Скарга до Мін'юсту

Міністр юстиції Денис Малюська особисто підписав висновок комісії, яка скасувала дії "чорного нотаріуса" Барамії, про це розповіли співробітники ринку. "Ми подали скаргу в понеділок і буквально за добу антирейдерська комісія при Міністерстві юстиції розглянула її. Особисто міністр Денис Малюська підписав висновок і вже скасували незаконну перегістрацію компанії. Ми дуже вдячні за таке оперативне і законне рішення", - прокоментували працівники ринку.

Тепер справа за силовиками і судами. Але найважливіше сьогодні - оперативно відреагувати на "справи" "кримсько-луганського" консорціуму з віджимання власності. Якомога швидше повинно бути прийнято рішення щодо закриття доступу до Держреєстру нотаріуса Ніно Барамії (щоб вона ще півкраїни не передала в "хороші руки" щедрих рейдерів) з наступним укладенням її під варту. Також повинна бути відсторонена від посади з усіма подальшими розглядами макарівський суддя Наталія Мазка.

Як це працює в світі: досвід розвинених країн

У кожній країні діють свої механізми захисту від рейдерських атак. У багатьох державах акціонерні збори проводяться за участю нотаріуса. Він фіксує бажання частини власників реалізувати свої корпоративні права. На оскарження цього рішення відводиться час і тільки тоді вносяться зміни до реєстру. Але навіть якщо ввести в Україні всі зазначені заходи захисту, поки правоохоронці не почнуть боротьбу з "чорними реєстраторами", можна буде обійти всі механізми захисту.

Адвокат Сергій Войченко, який в тому числі захищає інтереси потерпілого бізнесу в судах, розповідає, що за більшістю рейдерських атак стоять чорні реєстратори, яких покривають чиновники: "У мене в практиці був випадок, коли реєстратор в населеному пункті в Дніпропетровській області, куди машини не ходять і птахи не літають, вніс зміни. Суди, щоб скасувати рішення, тривають роками. Комісія, яка розглядала скаргу, як слід не працювала".

В Україні за прикладом країн ЄС, впевнені експерти, потрібно ввести жорстку і персональну відповідальність кожного реєстратора, який здійснив незаконні дії. Якби Ніно Барамія, яка переписала компанію і тим самим передала ринок "Столичний", розуміла, що за це вона, найімовірніше, може на довгі роки потрапити до в'язниці і назавжди позбутися своєї роботи, можливо, і рейдерського захоплення не було б.

"І в західних країнах буває рейдерство. Але там користуються слабкістю самого бізнесу, його фінансовим станом. Доводять до моменту, коли власники за низькою ціною самі продають. А у нас користуються слабкістю системи, підключають нотаріусів, суддів, реєстраторів. Я не скажу нічого нового: потрібна справедлива судова система і чітка робота правоохоронців", - додає представник Baker Tilly в Україні Олександр Почкун.

Без судової реформи та політичної волі влади боротися з рейдерством - ситуація кардинально не зміниться. І якщо міністр Малюська вже на практиці довів свої наміри припинити свавілля, то, наприклад, до Офісу президента і представників "Слуги народу" є питання.

Тищенко ( "Оболонський") і "кримські": хто повинен відповісти за рейдерську атаку на "Столичний"

За інформацією джерела, схему рейдерського захоплення особисто покривав нардеп від "слуги" Микола Тищенко (який також відомий як "Коля Оболонський"). Він зовсім недавно потрапив в скандал через зв'язки з юристом, якого називають "наглядачем за ринком нерухомості Києва". Тепер же Тищенко на практиці довів, що своє, як пишуть ЗМІ, "бандитське минуле" не залишив.

І нічого нового створювати Тищенко не довелося: користуючись лояльністю до нього в Офісі президента, він намагається продовжити справу Петренко-Довбенко. Але якщо його участь ще належить довести, то суддя Наталія Мазка і нотаріус Ніно Барамія вже поставили свої підписи на злочинних рішеннях. А Влада Молчанова в черговий раз попалася на злочинній схемі. Також замішаний у справі і реєстратор Іванісік, який з Тернопільської області наклав заборону на зміни реєстрації в Києві вже після шахрайських дій.

Як кажуть юристи "Столичного", рішення антирейдерської комісії Мін'юсту достатньо, щоб правоохоронці активно почали розслідувати роботи групи рейдерів на чолі з Владою Молчанової і її чоловіком Сергієм Коровченко.

Міністр Малюська завдав удару по рейдерах: "кримську схему" Молчанової у "Столичному" викрили

Фото: Дії "чорного нотаріусу" анулювали

Але війна за найбільший ринок на цьому не закінчилася. В "Столичному" вважають, що Молчанова готова піти на все, щоб заволодіти підприємством. А з огляду на, як працюють українські суди, цілком можливо, що і рішення Мін'юсту спробують скасувати.

Новини партнерів

Зеленський присвоїв 901 українці звання "Мати-героїня"
Українка Марта Костюк розгромила суперницю і вийшла в чвертьфінал турніру в Італії