Міністр Кабінету Міністрів пропонує замінити систему урядового зв'язку

Міністр Кабінету Міністрів пропонує замінити систему урядового зв'язку
Читать на русском

Дмитро Дубілет вважає, що радянську систему треба замінити на щось більш ефективне

Міністр Кабінету Міністрів України Дмитро Дубілет пропонує змінити систему урядового зв'язку, передає Інтерфакс.

"Я спілкувався з журналістами у себе в кабінеті і показав їм 10 стареньких телефонів, які стоять біля мого робочого місця. Я сказав, що на підтримку урядового зв'язку Україна витрачає мільярди, і, можливо, ми могли б у майбутньому замінити цю радянську систему на щось більш ефективне", - написав він на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook.

Міністр зазначив, що це питання належить до компетенції Міністерства цифрової трансформації, яке курирує Державну службу спеціального зв'язку та захисту інформації України (Держспецзв'язку).

Дубілет також описав попереднє бачення, як можна зробити цю систему надійнішою та ефективнішою. "Уявіть собі, що замість цих древніх телефонів (або, на першій стадії, додатково до них) ми видаємо керівникам держави спеціальні смартфони. На ці смартфони встановлено мобільний додаток для голосового та текстового зв'язку, який шифрується алгоритмами постквантумної криптографії (алгоритми, які не можна зламати навіть квантумними комп'ютерами). Телефони виходять у мережу через захищений wi-fi", - написав він.

Міністр вважає, що держава не може собі дозволити підтримання виділених каналів зв'язку.

"Замість цього ефективніше робити peer-to-peer шифрування (бажано, без транзитного сервера). Ми могли б шифрувати дані одночасно двома алгоритмами (наприклад, українським Kalina та іноземним AES), що гарантує конфіденційність навіть у разі компрометації одного з двох", - додав Дубілет.

На його думку, правильне шифрування та використання загальних каналів зв'язку - це надійніший метод, ніж використання нібито захищеного каналу.

"Тут немає компромісів з безпекою. Одна справа, коли в тебе є один виділений канал, ворог може зламати або знищити, а інша справа, коли таких каналів багато, і ти можеш між ними перемикатися", - констатував міністр.

Дубілет вважає, що виділені канали можна залишити суто для військових комунікацій. "Більш того, теоретично можна зробити цей додаток open source, щоб хто завгодно міг переконатися в тому, що в ньому не залишено ніяких "бекдорів". Хоча тут теж є свої ризики, треба обговорювати", - зазначив він.

Дубілет також наголосив, що додатки треба буде встановлювати саме на нові смартфони. "Щоб виключити злам на апаратному рівні, а також зараження через інші додатки. Хоча теоретично тут теж можуть бути ризики, пов'язані з виробниками (Apple/Google та інші)", - додав він.

Дубілет наголосив, що йдеться не про миттєву заміну нинішньої системи, а про доповнення.

"Не секрет, що зараз топ-політики в основному використовують для своїх комунікацій (у тому числі на чутливі теми) стандартні месенджери. Такий додаток міг би стати альтернативою хоч б Вотсапу/Телеграму", - вважає міністр.

Він також наголосив, що це попередній концепт.

Зеленський звільнив Геруса з посади представника президента в Кабміні
Трамп вважає "дуже поганим" кроком ймовірні спроби Ірану збагачувати уран

Новини партнерів