Мертва Нацрада реформ Порошенко. Куди призначили Саакашвілі і навіщо він там Зеленському

Мертва Нацрада реформ Порошенко. Куди призначили Саакашвілі і навіщо він там Зеленському
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews розбиралася, що для України зробила Нацрада за майже шість років існування

Зовсім недавно в українській політиці знову з'явився третій президент Грузії Михайло Саакашвілі. Минулого разу, в українській орбіті він з'явився при п'ятому президентові Петру Порошенку, і був призначений губернатором Одеської області.

Пост він займав недовго, але яскраво, в результаті після гучних скандалів з проривом кордону та невтішною критикою в сторону тодішнього президента Порошенко його й зовсім силою прибрали з української політики, фактично виславши його силовими методами в Польщу (згодом суд визнав цей процес незаконним).

22 квітня 2020 року з'явилася перша інформація, що президент України Володимир Зеленський намір призначити Саакашвілі віце-прем'єр-міністром з реформ, тобто міністром "без портфеля". При цьому абсолютно не зрозуміло було, якими правами та обов'язками він повинен був бути наділений.

Після хвилі негативної інформації, а також грізної реакції прем'єр-міністра Грузії Георгія Гахарії з погрозою відкликати з України посла - ця ідея пішла на спад (за підсумком, виглядало це, як промацування грунту і зріз думок).

Незабаром після цього Саакашвілі заявив ЗМІ, що його призначать главою виконавчого комітету Національної ради реформ. У четвер, 7 травня, президент Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів Саакашвілі до Національної ради реформ в якості глави виконавчого комітету.

Що для України зробила Нацрада за майже шість років існування і як він взагалі з'явився - розбиралася редакція APnews.

Читайте також:
Торги з Аваковим і граблі Порошенко: чим обернеться для Зеленського повернення Саакашвілі

Дітище Порошенко

Раду створили указом п'ятого президента Петра Порошенка від 13 серпня 2014 року.

Згідно сайту президента України, Рада була задумана, щоб сфокусувати та скоординувати дії президента, прем'єр-міністра, голови Верховної Ради, голів парламентських фракцій, парламентаріїв, міністрів, представників громадськості та бізнес-асоціацій.

Нацрада є спеціальним консультативно-дорадчим органом при президенті України, перед яким стоять наступні завдання:

 • стратегічне планування та узгодження позицій щодо впровадження державної політики щодо реформ;
 • створення ефективного механізму взаємодії держави з партіями, різними організаціями та об'єднаннями, ЗМІ та інше;
 • впровадження системного підходу до стратегічного планування;
 • узгодження позицій і моніторинг реалізації реформ.

Варто відзначити, що завдання визначені настільки розмито, що не особливо зрозуміло, чим ж насправді займається Рада. На перший погляд складається враження, що в його підпорядкування входить все і нічого.

Читайте також:
Чи стане Саакашвілі наступним прем'єр-міністром України (спойлер - ні). Розбір політологів

"Досягнення" Нацради реформ

Перше засідання Ради відбулося 24 грудня 2014 року. При цьому основним питанням була Стратегія сталого розвитку України до 2020 року і Національна модель управління реформами.

Крім того, останнє засідання відбулося 2 березня 2018 року і на ньому розглядали реформу валютного регулювання.

Всього в цей період відбулося 28 засідань, на яких розглядалися наступні питання:

 • Судова реформа;
 • Нова програма МВФ і реформа управління держпідприємствами;
 • Діджиталізація;
 • Реформа енергетичного сектора та АПК, а також система моніторингу реформ;
 • Програма просування України у світі та реформа охорони здоров'я;
 • Реформа фінансового сектора і системи держзакупівель;
 • План законодавчого забезпечення реформ;
 • Децентралізація;
 • Основи реформування економіки та реформа залізничного транспорту;
 • Податкова реформа;
 • Антикорупційна реформа;
 • Реформа освіти;
 • Судова реформа;
 • Угода про Асоціацію з ЄС і план дій щодо лібералізації візового режиму;
 • Реформування незалежних регуляторів;
 • Реформа управління держвласністю;
 • Енергоефективність;
 • Дерегуляція;
 • Пенсійна реформа;
 • Приватизація;
 • Земельні ресурси, правовий захист і дипломатична служба;
 • Реформа валютного регулювання.

Крім того, за результатами діяльності Ради було лише два річних звіти - за 2015 і 2016 рік. Після цього не було жодного звіту.

Варто відзначити, що багато які з визначених Радою реформ впроваджуються вже новою владою і не завершені донині. Також реформи, які були впроваджені не дали видимого позитивного результату.

Читайте також:
"Жовта картка" для України: чи стане Саакашвілі причиною міжнародного скандалу і сварки з Грузією

Легендарне "Бе-бе-бе та Аваков"

Однією з найяскравіших подій, пов'язаних із засіданням Нацради реформ, стала перепалка з нинішнім міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, яка сталася ще у 2015 році.

Так, в ході засідання Ради чиновники стали звинувачувати один одного в корупції та крадіжці в українського народу. При цьому Аваков став перекривляли Саакашвілі фразою "бе-бе-бе", що досить сильно зачепило третього президента Грузії. Їх словесна сутичка закінчилася тим, що Аваков в присутності п'ятого президента України Петра Порошенка виплеснув в обличчя Саакашвілі стакан води. Варто відзначити, що в той момент главу МВС підтримав Арсеній Яценюк, місце якого нібито хотів зайняти грузинський політик.

"Тільки що на Раді реформ пан Саакашвілі у відповідь на моє запитання до нього - чому він по ОПЗ спілкувався з російським олігархом з Уралхіма ... і як це пов'язано з процесом приватизації ОПЗ? .. - втратив над собою контроль. Одеський губернатор зірвався в істерику і почав кричати на мене: "Ніхто не має права так розмовляти з Михайлом Саакашвілі .. ти корумпований міністр .. а я чесна людина .." перейшов до прямих образ. Я утримався від того що б його вдарити - хлюпнув йому в обличчя водою", - пояснив тоді свою поведінку Аваков у Facebook.

З того часу відносини Саакашвілі та Авакова не склалися, хоча екс-губернатор Одеської області стверджує, що ніяких проблем з главою МВС у нього немає.

Читайте також:
Побитий депутат і розтрата держбюджету: юрист пояснив, чи мають справи проти Саакашвілі в Грузії силу в Україні

Буде варити каву

У Грузії привітали рішення української влади відмовитися від ідеї призначити Саакашвілі на пост віце-прем'єра з реформ.

При цьому віце-спікер грузинського парламенту Мамука Мдінарадзе досить різко відреагував на можливе призначення Саакашвілі на посаду голови виконавчого комітету Національної ради реформ. За його словами, в екс-губернатора Одеської області є можливість "добре варити каву в якості секретаря".

"Що стосується Саакашвілі, я хочу висловити велику подяку Раді та абсолютній більшості наших колег за розсудливість і за те, що врахували нашу позицію. В результаті вийшло так, що призначення його кандидатури на будь-яку політичну посаду так і не відбулося. Я впевнений, що одним з факторів стала наша позиція, яка полягала в тому, що не може дружня країна, я підкреслюю, дружня країна призначати на будь-яку політичну посаду криміналітет. Якщо його призначать радником, секретарем або консультантом, то я не в курсі. Може бути, в якості секретаря він буде варити гарну каву. У підсумку якщо його призначать консультантом або секретарем, на мій погляд, це вже другорядне. У будь-якому випадку, якщо посада, на яку його призначать, можна прогуглити, і зараз її займає якась персона, то в такому випадку, можливо, ми відреагуємо", - зазначив заступник голови грузинського парламенту.

У п'ятницю, 8 травня, міністр закордонних справ Грузії Давид Залкаліані заявив про відкликання грузинського посла в Україні для консультацій у зв'язку з призначенням третього президента Михайла Саакашвілі на посаду глави Виконавчого комітету реформ при президенті України.

Нацрада реформ був однією з надбудов влади Порошенко, тому абсолютно незрозуміло, навіщо Зеленський вирішив реанімувати Раду, яка "мертвий" вже як мінімум два роки. Також незрозуміло, навіщо в орган, який існує тільки на папері, призначати людину з невизначеним політичним майбутнім.

Новини партнерів

МОЗ повідомив про можливе посилення карантину в окремих регіонах
Німеччина взяла на себе повну відповідальність за Другу світову війну