Масляна 2021: коли відзначають та календар святкування по днях

Масляна 2021: коли відзначають та календар святкування по днях
Читать на русском

В цьому році Масляна 2021 досить пізно - в березні, та триватиме цілий тиждень. Як правильно відсвяткувати Масляну 2021 розповідає редакція APnews.

Зима потихеньку підходить до кінця, а в її завершення традиційно відзначають веселим святом - Масляна. В цьому році проводи зими досить пізно - в березні.

Масляна 2021 триває цілий тиждень та кожен день має своє значення, традиції та звичаї.

Як правильно відсвяткувати Масляну 2011, щоб передбачити свою долю, а весь рік супроводжувала удача - розповідає редакція APnews.

Коли Масляна 2021

Масляна не має встановленої дати та щороку відзначається по-різному, тому що залежить від початку Великого посту й Великодня. Фактично, Масляна - це підготовка до Великого посту, хоча церква не схвалює деяких її звичаїв, оскільки вони збереглися з часів язичництва.

Традиційно, православні християни відзначають Масляну цілий тиждень. Цього року Масляний тиждень випадає на період з 8 по 14 березня.

Варто зазначити, що кожен день Масляного тижня має своє значення та свої обряди.

Як правильно відсвяткувати Масляну 2021: розклад по днях

8 березня. Зустріч. Згідно з традиціями, в цей день встановлювали солом'яне опудало. Крім того, заведено ходити в гості, а також випікали перший святковий млинець, який необхідно було віддати нужденній людині. Таким чином, поминали душі покійних.

9 березня. Загравання або сватання. У цей день масляні гуляння набирали обертів - всі веселилися, каталися на санках з гірок, якщо дозволяла погода. Своєю чергою молодь влаштовувала оглядини, а молоді люди намагалися засватати вподобану дівчину, тому що весілля не можна було зіграти аж до закінчення Великого посту.

10 березня. Лакомка або ж день тещиних млинців. У цей день прийнято, щоб мати дружини або нареченої пекла млинці й пригощала ними зятя. При цьому люди вірили, що чим багатший стіл тещі, тим більше вона шанувала чоловіка своєї дочки.

11 березня. Розгул. Традиційно, саме в цей день починалася Широка Масляна. Прийнято було водити хороводи, співати пісні, кататися з гірки, стрибати через вогнище, а найвпевненіші хлопці влаштовували кулачні бої, але головна традиція - узяття сніжного містечка.

Так, незалежно від віку, всі охочі будували снігову фортецю, після чого ділилися на дві команди - піхоту та кінноту. Завдання піхоти полягала в захисті фортеці, а кіннота намагається її зруйнувати.

12 березня. Тещині вечірки. У цей день теща приходила в будинок до зятя з подружками, а його завдання полягало в тому, щоб нагодувати її млинцями.

13 березня. Посиденьки зовиці. Рідні чоловіка або нареченого приходили в гості до невістки, яка повинна була приготувати для них частування.

При цьому обов'язковою умовою було запрошення сестри чоловіка або нареченого - зовиці. Для неї невістка готувала подарунок. Крім того, якщо зовиці незаміжні, то запрошувалися в гості й холості подруги невістки, а якщо сімейні, то й подруги запрошувалися заміжні.

14 березня. Масляна, Проводи або Прощена неділя. У цей день починалася підготовка до Великого посту. При цьому обов'язково потрібно було попросити вибачення, а також пробачити тих, хто цього потребує. Детальніше про Прощенну неділю:

Читайте також:
Прощена неділя 2021: основні заборони та традиції головного дня перед Великим постом

Також поминали померлих, намагалися доїсти непісну їжу, а що залишалося - спалювали, ретельно мили посуд, після чого ходили в баню.

На завершення свята - урочисто спалювали солом'яне опудало Масляної, яке ставили в перший день Масляного тижня, а попіл від нього розвіювали над полями, щоб був хороший урожай. Хоча саме цю традицію церква не схвалює, оскільки вважає її відлунням язичництва.

Головні прикмети Масляної 2021

Якщо на Масляну вдарить мороз, то літо буде теплим, а урожай хорошим.

Якщо ж морози вдарили перед Масницею, то літо буде холодним та дощовим.

Якщо ж неділя напередодні Масляного тижня похмура й дощова, то навесні варто чекати великий врожай грибів.

Якщо в Прощену неділю погода погана, то навесні буде ясно й тепло.

Вважається, що чим більше млинців на столі в Масляну, тим більше буде сонячних днів.

Якщо ж млинці на Масляну пишні й добре виходять, то рік буде щасливим.

Якщо млинець при випіканні пристав до сковорідки, то в найближчий рік дівчина заміж не вийде.

Якщо на Масляну прийшли несподівані гості, то в будинок прийдуть щастя та удача.

Новини партнерів

У МОН розповіли, як будуть працювати школи під час карантину
Україна отримає 15 млн доз американської вакцини NovaVax: у МОЗ назвали терміни