Легалізація або рай для рейдерів: що пропонують нардепи під виглядом "Закону про ріелторів"

Легалізація або рай для рейдерів: що пропонують нардепи під виглядом "Закону про ріелторів"
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews розбиралася, чим загрожує законопроект № 3618 "Про ріелторську діяльність", який зовсім недавно внесли до Верховної Ради.

Орендуєте житло безпосередньо у господаря не переплачуючи при цьому ріелторам. Або може бути хочете спокійно продати або купити квартиру без посередників? У нас для вас погані новини.

Незабаром народні депутати візьмуться за регулювання "тіньового" ринку оренди нерухомості та тотального нагляду над продажем нерухомості.

Редакція APnews розбиралася, чим загрожує законопроект № 3618 "Про ріелторську діяльність", який зовсім недавно внесли до Верховної Ради.

Що пропонується

Документ пропонує ввести обов'язкову співпрацю з ріелтором будь-якого, хто захоче купити або продати, орендувати або здати квартиру, будинок або іншу нерухомість. Таким чином, якщо потрібно буде знайти житло, то це можна буде зробити виключно через рієлтора.

При цьому всі, хто захоче працювати у сфері нерухомості, буде зобов'язаний скласти спеціальний іспит, в ході якого повинен підтвердити свою кваліфікацію ріелтора. По проходженню іспиту ріелтор отримає спеціальне свідоцтво. Іспит повинна проводити комісія "Національної федерації фахівців у сфері ріелторської діяльності", до складу якої увійдуть фахівці від професійних об'єднань. Також Федерація буде відповідати за Єдиний реєстр ріелторської діяльності.

Ріелтори, які складуть іспит, повинні будуть вносити інформацію за договорами з нерухомістю в Єдину інформаційну базу, яка повинна забезпечити систематизацію і швидкий пошук перевіреної інформації та надасть можливість користуватися інструментами при операціях з нерухомістю. Також ріелторів зобов'яжуть проводити паспортизацію квартир і будинків, що буде необхідно навіть для розміщення реклами про продаж або здачі в оренду.

На думку авторів документа, впровадження такої ініціативи призведе до виходу з "тіні" ринку ріелторських послуг та збільшення надходжень до бюджету країни.

Як пропонують карати

В покарання за порушення нового закону нардепи особливо не ухитрялися й запропонували штрафи, правда не малі. Так, за порушення положень цього документа передбачається штраф у розмірі 47 200 гривень.

Крім того, карати будуть й недобросовісних ріелторів, які працюватимуть без спеціальних свідоцтв. Якщо ріелтор вперше порушив вимоги, то йому загрожує штраф від 8 500 до 17 000 гривень та конфіскація прибутку від незаконних операцій. У разі, якщо ріелтор попадається на такому порушенні не перший раз, то штраф становитиме від 17 000 до 34 000 гривень, а також конфіскують прибуток.

Не ринок, а Дикий Захід

Один з ініціаторів документа, народний депутат від "Опозиційної платформи - За життя" Олег Волошин заявив, що окремі сектори української економіки нагадують Дикий Захід.

"Відсутність чітких і зрозумілих правил на низці ринків дозволяє нечистим на руку бізнесменам розводити мільйони громадян на гроші. Найбільш очевидними прикладами цього є туризм та ріелторська діяльність. Щоб навести порядок в останній великою групою депутатів від різних фракцій був 9 червня 2020 року зареєстровано законопроект 3618, який так й називається "про ріелторську діяльність". Зауважу, що не "про операції з нерухомістю", а саме про конкретний вид бізнесу. Іншими словами, сама філософія документа не передбачає втручання в священне право громадян самостійно розпоряджатися своєю власністю", - йдеться в повідомленні .

При цьому він вказав, що законопроект повинен навести порядок тільки в роботі ріелторів та ніяк не зачіпає інших громадян України.

"Мова йде виключно про створення правил для тих, хто вирішив звернутися до посередників у вигляді різних агентств нерухомості. Природно, що звикли до лову риби в каламутній воді контори намагаються зірвати прийняття законопроекту всіма методами", - зазначив нардеп.

За його словами, документ не зобов'язує українців звертатися до посередників для укладення угод з нерухомості, а також передбачає обмеження для них.

Рай для рейдерів та догляд в "тінь"

В Асоціації ріелторів України вважають, що документ обмежує права громадян країни на розпорядження своєю нерухомістю, містить потенційні корупційні ризики, порушує антимонопольне законодавство, а також порушує права суб'єктів ринку. Представники Асоціації звернулися до голови парламентського комітету з питань економічного розвитку Наталуха Дмитру з проханням залучити їх фахівців до роботи над документом.

За словами директор АСНУ Юрія Піти, документ сильно обмежує права українців на розпорядження своєю нерухомістю.

"Обмежуються права громадян на розпорядження майном, своєю нерухомістю. У цьому випадку - обов'язкова вимога вносити в незрозумілий реєстр цю нерухомість. Таким чином, нав'язуються ріелторські послуги. Зобов'язати власника звертатися до ріелтора, щоб той продавав його майно, вносив дані до реєстру тощо - є перепоною при розпорядженні власністю. Друге питання корупційне - створюється певна структура, яка матиме можливості для зловживань та безмежні права. При цьому в документі незрозуміло та завуальовано прописано ряд положень, що дає можливість трактувати їх на свій розсуд", - пояснив експерт.

При цьому він вказав, що завдання документа не в регулюванні ринку, а зобов'язати ріелторів платити гроші, при цьому нічиї права не захищені.

"Завдання цього документу не регулювати ринок, а зобов'язати всіх ріелторів платити цій структурі гроші й на цьому крапка. Все інше неважливо. Документ не захищає права ні споживача, ні ріелтора, ні держави. Там прописана якась корупційна схема. Буде колапс, тому що отримання дозвільної документації незрозуміле, тому якийсь час ринок нерухомості може просто зупиниться, тому що не будуть готові, як це часто буває, реєстри, фахівці, які не матимуть документів, а без них не можна. Завтра людина захоче продати квартиру, а не може, тому що нічого цього немає. У нас вже були подібні ситуації з оцінювачами. Цей закон дуже сильно обмежує можливості самостійно розпоряджатися майном", - розповів Піта.

Крім того, він вказав, що прийняття законопроекту може призвести до колапсу на ринку нерухомості, коли ніхто не зможе продати майно.

"У мене є квартира, яку я хочу продати. Я знаходжу покупця, а мій покупець - сусід й ми домовляємося. Це ж не підприємництво, що там треба якісь додаткові реєстрації проводити. Беремо оцінку, йдемо до нотаріуса, підписуємо договір, оплачуємо та й все. За цим законопроектом, треба йти до ріелтора, підписувати у нього договір, вносити до реєстру інформацію, платити за користування базою й тільки після цього я можу продати сусідові свою квартиру. Це все додаткове обмеження - ось в цьому вся проблема. Ця база з персональними даними, як вона буде захищена? Ця база буде знаходитися в приватних руках, де вся інформація про нерухомість, про власника - це дуже добре для рейдерів", - зазначив директор АСНУ.

Також він вказав, що в документі не вказані навіть тарифи на надання послуг, що дозволяє цим маніпулювати.

"Там не прописані ніякі вимоги до тарифікації, хоча в законі повинні бути хоч якісь обмеження. Все віддається на розсуд цієї організації. Вона може поставити будь-які тарифи й це все лягає на плечі споживача, тому що ріелтори не платитимуть з власної кишені. Який це буде розмір ми не знаємо, як встановлять. Там може бути повна свобода й тут також можуть бути зловживання, бо немає ніяких обмежень. Там немає державного регулювання. З одного боку це начебто добре, але з іншого боку така воля, напевно, передчасна", - вважає Піта.

Крім цього він підкреслив, що через цей законопроект в Україні тільки збільшиться "тіньової" ринок нерухомості, тому що люди не захочуть платити гроші за користування реєстром та не будуть звертатися до нотаріусів.

"Тіньовий ринок оренди буде ще більше. Зараз й так не хочуть платити ці божевільні податки у 20%, тому вони в "тінь" йдуть. Після прийняття цього закону ще більше піде, тому що там для того, щоб підписати договір до трьох років, нотаріус не потрібен, тому люди просто будуть домовлятися. Навіщо їм ці реєстри? Вони не будуть туди звертатися. Чи законно це чи незаконно їм все одно, тому вони будуть ще більше йти в "тінь", будуть ще менше податків платити. Люди не йтимуть законним шляхом, тому що це буде невигідно, тому "тіньовий" ринок буде тільки розширюватися", - підсумував експерт.

Багато українців не мають коштів для покупки свого житла, особливо в великих містах, тому їм доводиться орендувати квартири або кімнати в них. По-перше, оренда доступніше, ніж покупка квартири. По-друге, зручно для людей, які за власним бажанням або змушені за іншими обставинами часто переїжджати.

Винаймати бюджетну квартиру можна безпосередньо домовившись з її власником, знайшовши потрібний варіант через знайомих, в соціальних мережах або на спеціальних сайтах не витрачаючи додаткових грошей. Ті, хто не хоче самостійно займатися пошуком домівки, можуть звернутися в агентства нерухомості або до приватного ріелтора, який підбере потрібний варіант житла. Правда за такі послуги доведеться чимало заплатити - приблизно половину вартість квартири в місяць, що сильно б'є по кишені.

Після прийняття цього документа в нинішній редакції винаймати законно недорогу квартиру стане вкрай складно, адже ціни на них підскочать через додаткові платежі, але на скільки - не зрозуміло.

Новини партнерів

Медійна атака на Третьякову чи обмовка. Політтехнологи пояснили, кому потрібен скандал з дітьми “низької якості”
В Києві напівголий чоловік на коні заїхав в супермаркет купити пиво