Квартирне питання. Як не стати жертвою шахрайства при оренді житла

Квартирне питання. Як не стати жертвою шахрайства при оренді житла
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews виокремила "характерні риси" шахрая у квартирному питанні.

Практично кожна доросла людина хоча б раз у житті зіштовхувалась із необхідністю орендувати житло, проте не всі знають, як себе убезпечити від шахраїв, для яких ринок нерухомості – суцільна нажива.

Редакція APnews поспілкувалася з аналітиком із нерухомості Сергієм Костецьким, щоб виокремити "характерні риси" шахрая у квартирному питанні.

Щоб не стати жертвою шахрайства, потрібно завжди вимагати оригінали документів на квартиру і паспорт власника житла при укладанні договору, наголосив Костецький.

Посередниками між власником житла і орендарем в основному виступають ріелтори. Вони позиціонують себе як надійні партнери для обох сторін:

  • перевіряють відповідність опису умов проживання у виставленій для оренди квартирі;

  • пояснюють права власника;

  • гарантують платоспроможність, дбайливе ставлення до чужого майна із боку орендаря.

"По-перше, потрібно дивитися, як здають квартиру. Якщо здається через агентство нерухомості, то обов'язково потрібно приїхати в агентство нерухомості, зустрітися з ними і на перегляд квартири вже їхати з ріелтором від агентства. Це найоптимальніший варіант.

Основна маса - це представники агентств нерухомості. У них обов'язково повинні бути документи на квартиру", - наголосив Костецький.

За його словами, на етапі показу квартири варто попросити показати документи або хоча б їх копії. На етапі укладення договору - обов'язково вимагати показати оригінали документів.

"Якщо вам кажуть, що у них оригіналів немає і здають за дорученням, то потрібно вимагати оригінал довіреності, вивчити всі документи, наскільки вони відповідають дійсності.

Розпізнати шахрая вкрай складно, тому що вони до цього підготовлені. У зв'язку з цим, єдиний вихід - це обов'язкова зустріч в офісі агентства, укладення договору не в самій квартирі, а в офісі агентства. Якщо є підозрілі моменти, то обов'язково потрібно просити показати оригінали документів, тому що на угоді завжди повинен бути господар. Якщо господар квартири є, то у нього в будь-якому випадку повинні бути оригінали документів. Потрібно перевірити, щоб це дійсно були паспортні дані господаря, щоб фотографія не була переклеєна, щоб дані відповідали тим, що записані в оригінальних документах", - констатував аналітик.

Довіреність, видану за дорученням необхідно перевірити на справжність у нотаріуса або за допомогою відповідного Реєстру, адже цей документ також можна підробити, розповів Костецький.

Основна передумова, що забезпечує гарантію безпечної оренди квартири - це оригінали документів на житло.

А якщо просять "завдаток" на картку?

"Завдаток завжди підписується. І це, як правило, відбувається в офісі агента з нерухомості. Якщо вас хтось просить скинути гроші на картку в якості завдатку, то 99%, що це – шахрайство. Ніколи в житті нікому нічого не потрібно перераховувати, якщо ви не бачили правовстановлюючих документів на квартиру», - наголосив аналітик Костецький.

Важливий момент

Коли ви приходите просто дивитися квартиру, то ріелтор може вам показати її без господаря житла, але коли укладається договір, то власник обов'язково повинен бути присутнім.

"У цей момент потрібно вивчати повністю всю "піднаготну" квартири.

Також варто звертати увагу, що якщо квартира здається і на сайті написано "без посередника", то або її здає сам ріелтор, або це шахрай, тому що, як правило, такі люди в агентство не звертаються. Вони самі намагаються розміщувати оголошення та таким чином обманювати людей.

Насправді, на вудку потрапити дуже просто, особливо якщо мова йде про оренду житла", - резюмував аналітик.

Як не стати жертвою шахрайства? Головне

Експерт з нерухомості Іван Кудояр доповнив перелік умовностей, які дозволять убезпечити себе від шахрайства у "квартирному питанні":

  1. Завжди потрібно мати справу з власником квартири. Ріелтори, представники, юристи можуть брати участь лише у переговорах. Проте обговорювати ціну і умови угоди потрібно лише з власником квартири.
  2. Потрібно завжди дивитися оригінали документів.
  3. Якщо хочете перестрахуватися, то варто поцікавитися сім’єю, а також, де живе власник квартири. Так би мовити, навести довідки.
  4. Договір на оренду квартири варто укладати у нотаріуса, тому що нотаріус при укладенні договору заходить до відповідного Реєстру і перевіряє власника на відсутність заборон і проблем.
  5. При в’їзді в орендовану квартиру краще за все зробити фото меблів та описати їх. Це убезпечить вас від безпідставних обвинувачень у майбутньому.

Раніше APnews повідомляв, чи варто купувати квартиру після карантину і що буде з цінами.

Новини партнерів

З "Минаю" пішли відразу вісім футболістів
Кріштіану Роналду можуть оштрафувати через його 10-річного сина