Кредит під 1702%. Як українців розводять МФО і як не стати жертвою "нульової позики"

Кредит під 1702%. Як українців розводять МФО і як не стати жертвою "нульової позики"
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews з’ясувала, на що саме потрібно звертати увагу при укладанні кредитного договору з МФО, щоб не потрапити у халепу.

Мікрокредитні організації, що пропонують кредити під 0%, абсолютно легально і, навіть, з вашої легкої руки, можуть змусити заплатити шалені штрафи, якщо підписати кредитний договір, неуважно його прочитавши.

На що саме потрібно звертати увагу при укладанні кредитного договору з МФО, щоб не потрапити у халепу – з’ясовувала редакція APnews.

Зазначимо, що у Національному банку України попередили, що в таких організаціях можуть приховати деякі нюанси договору. Максимальна ставка, яка була зафіксована за останній час, була на рівні 1702% річних.

Економіст Олег Пендзин стверджує, що сьогодні на фінансовому ринку кредитів під 0% бути не може хоча б тому, що Нацбанк забезпечує рефінансування під 6%.

Щоб не потрапити у халепу і не сплачувати величезні штрафи, потрібно уважно читати умови кредитного договору, наголошує економіст.

"Ми завжди маємо розуміти наступне: у банків немає дешевих грошей. Якщо ви отримуєте кредит під 0%, то задавайтесь питанням: хто буде відшкодовувати банку збитки, пов’язані із наданням вам кредиту?

Як правило, ці кредити надаються в межах діючих державних програм здешевлення відсоткових ставок. Тобто, отримати кредит у банку під 0% нереально, тому що на сьогоднішній момент на ринку таких грошей немає. Національний банк України рефінансування дає під 6% річних. Якщо додати до цього відсоток обслуговування банку, то ви отримаєте найдешевший кредит, який теоретично можливий, - під 10%.

Тобто, ви працюєте в межах державних програм. Як правило, державні програми здешевлюють відсоткові ставки", - констатував Пендзин.

За його словами, обов’язково потрібно дивитися кредитну угоду та звертати увагу на гарантії, що надає банк.

"Треба визначити, що саме від вас вимагатиме банк – поручителі, речі, пов’язані із заставним майном. Коли ви берете кредит, ви повинні добре ознайомитися з програмою, під яку ви берете ці гроші; ознайомитися з кредитною угодою в банку, де все має бути чітко прописано", - пояснив він.

Пендзин також роз’яснив, яким чином мікрокредитна організація може "здерти" гроші з позичальника, якщо Верховна Рада не забезпечить здешевлення відсоткової ставки у Держбюджеті, наприклад, на наступний рік:

"Коли ми говоримо про відшкодування відсоткових ставок зі сторони бюджету, то майте на увазі, що раз на рік в Україні приймається Закон "Про Державний бюджет", де закладаються видатки на наступний рік. Якщо цього року в бюджеті було закладено видатки на здешевлення вам відсоткової ставки, то не факт, що це буде на наступний рік. Якщо щось зміниться в економіці, депутати "забудуть" це зробити. Такі ситуації вже були з аграрними виробниками, коли робили програму здешевлення кредитів на три роки. Перший рік – здешевлювали, а на другий рік не передбачали грошей в держбюджеті і позичальник залишався один на один з банком по відношенню до кредиту, що значно дорожчий.

Банк забере свої відсотки у будь-якому випадку, і йому абсолютно все одно – забрати ці відсотки з позичальника чи з держави. Якщо держава не буде віддавати відсотки, то банк забере їх з вас, тому що банк, в свою чергу, ще має віддавати відсотки тим, хто взяв депозити".

Водночас, економіст Олексій Плотніков наголосив, що укладати договори необхідно лише в банківських установах, що ведуть прозору діяльність.

"По-перше, треба кредитуватися в банківських установах, а не в кіосках, що стоять на базарах і кажуть "кредити без довідок, без паспорту".

По-друге, потрібно дивитися договір кредитування і що там прописано, тому що формулювання договорів можуть бути поставлені будь-яким чином. Може бути прихована комісія, прихована пеня, відсоток на відсоток. Особливо ретельно треба читати те, що пишуть дрібним шрифтом в нижній частині цього договору.

Хоча Верховна Рада і приймала нормативний документ, що забороняє приховані комісії і тому подібне. При цьому, всі ці небанківські установи, що кредитують громадян, знаходять можливості… "відсоток на відсоток", "обов’язкове повернення", жахливі штрафи за кожен день", - наголосив він.

Плотніков також звернув увагу на один із "підводних каменів" кредитних договорів, де приписано наступне:

"Потрібно уважно читати договір кредитування. Якщо це ставка не річна, а 12% протягом місяця, то виходить 144% на рік. Треба, щоб в договорі було прописано "під річну ставку 12%" (цифра умовна).

Загальне правило: якщо у цій сфері щось надзвичайно вигідне трапилось, то потрібно дуже обережно ставитись, тому що вкрай вигідні відсотки, яких немає на ринку – підозрілі".

У підсумку, варто наголосити, що при укладанні кредитного договору з мікрокредитною організацією необхідно звертати увагу на такі речі:

  • умови, надруковані дрібним шрифтом;
  • наявність комісій;
  • штрафні санкції;
  • право банку змінювати умови угоди без згоди позичальника.

Новини партнерів

"Динамо" - "Зоря": прогноз на головний матч туру в УПЛ
Вживав марихуану та горілку: Винуватець смертельної ДТП Желепа заявив, що не пам’ятає, як сів за кермо та куди їхав