"Креатив лісників" або фатальна випадковість: що приховується за масовими пожежами в Україні

"Креатив лісників" або фатальна випадковість: що приховується за масовими пожежами в Україні
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews розбиралася, в чому ж насправді причина масштабних лісових пожеж і хто винен.

Пожежі в лісах Київської області вирують вже не перший день і навіть не перший тиждень. При цьому з'явилися кілька версій причин ситуації, що склалася, однією з яких стало приховування діяльності так званих чорних лісорубів.

Редакція APnews розбиралася, в чому ж насправді причина масштабних лісових пожеж і хто винен.

Винні люди

За словами спікера ДСНС в Київській області Вікторії Рубан, основною причиною виникнення пожеж є діяльність людини. При цьому вона зазначила, що станом на понеділок, 27 квітня, ситуація стабілізувалася завдяки дощам.

"Зараз ситуація в порівнянні з минулим тижнем значно стабілізувалася, тому що пройшли дощі, трава більш-менш мокра. У нас виїздів менше десятка на гасіння сухої трави. Основною причиною виникнення пожеж стала діяльність людини", - зазначила Рубан.

При цьому тривають роботи з ліквідації загорянь біля сіл Крива Гора і Рудьки - Буряківка. Водночас, загрози поширення зараз немає, але спостерігається незначне задимлення на окремих ділянках. Співробітники ДСНС здійснюють протоку, лісової підстилки, що тліє, пеньків і деревини.

Крім того, з початку робіт створено близько тисячі кілометрів мінералізованих смуг і доріг. Всього до боротьби з вогнем в зоні відчуження залучено 1060 осіб та 235 одиниць техніки, з них від ДСНС понад 1000 осіб і 220 одиниць техніки, в тому числі три вертольоти.

Читайте також:
Київ задихається, неможливо вийти на вулицю: у ДСНС пояснили, що відбувається

"Владі вигідно розпускати чутки про" чорних лісорубів "і не шукати винних"

Водночас еколог Володимир Борейко вважає, що українська влада спеціально розпускає фейки про диверсантів і "чорних лісорубів", щоб вигородити справжніх винуватців.

"Коли трапляється якась трагедія, то завжди існують якісь пояснення, мета яких вивести з-під удару справжніх винуватців, тобто уряд України минулий і нинішній, тому і з'являються фейки, як у Авакова (глава МВС Арсен Аваков, - ред.), що це нібито диверсанти. Цей фейк спростовується тим, що якось багато диверсантів, тому що ліси горять по всій Україні. Це ж скільки треба диверсантів запустити? І питання до того ж Авакова, чому вони їх не хапають? Другий фейк - нібито лісники випалюють ліси, нібито під цим видом рубають. Ця версія заснована на тому, що людей тягне теорії змови. У всьому винні москалі, масони. Але ця версія спростовується тим, що ринок деревини стоїть. Лісникам просто не вигідно. У Київській області кілька десятків тисяч кубів лежить деревини хорошої, але нікому продавати", - пояснив Борейко.

При цьому він назвав ряд справжніх причин, за яких виникають лісові пожежі:

 • неосвічений народ, який палить багаття;
 • ліквідація пожежної інспекції, яка контролювала лісників;
 • зняття лісгоспів з державного фінансування і переведення їх на систему самоокупності;
 • відсутність пожежних машин у лісгоспів;
 • відсутність контрольних вишок;
 • відсутність штату лісгоспів.

"Лісгоспи в Житомирській області, вони теж дуже бідні і їм нічим гасити. Якщо була б нормальна система, як в Білорусі, де є теж Чорнобильська зона, тільки там порядок і все нормально фінансується державою. Ось ці ось розповіді, що там диверсанти, що там "чорні лісоруби" - це так запущено ... Це знову на когось зіпхнуть і знову нічого не будуть робити. Треба робити висновки", - підсумував еколог.

Водночас виконавчий директор НЕЦУ Віталій Шаравара вважає, що не тільки навмисні підпали та погане фінансування лісгоспів призводить до масштабних пожеж.

"Сьогодні ми спостерігаємо зміщення кліматичних зон, зменшення кількості опадів, зниження рівня ґрунтових вод і водності річок, почастішання посух. Це, в свою чергу, і було причиною сприятливих факторів для виникнення масштабних пожеж. Більш того, подібна тенденція може бути загострена в результаті прийняття бездумних управлінських рішень в державі по використанню водних ресурсів, реалізації невиправданих інфраструктурних, сільськогосподарських, енергетичних проектів тощо. Серед них - проект будівництва міжнародного водного шляху Е40, реалізація якого прямо призведе до зниження водності річок Полісся і побічно призведе до висушування боліт в регіоні, збільшення випаровування", - пояснив Шаравара.

За його словами, причиною пожеж у 2020 році можуть бути:

 • аномально малосніжна зима;
 • весна з малою кількістю опадів;
 • вітряні погодні умови;
 • зміни клімату;
 • людський фактор, заснований на ментальній пам'яті весняної толоки насадженої радянською системою;
 • "масовий психоз";
 • диверсійна робота ворожих спецслужб;
 • бандитизм у вигляді умисних підпалів для приховування істинних масштабів вирубки лісів, особливо на ділянках, що мають природоохоронний статус і підлягають особливій охороні, або там, де рубка просто заборонена або не було отримано відповідних дозволів на проведення таких робіт.

При цьому він вказав, що наслідки можуть бути непоправні, бо приведуть до масового спалаху торфовищ і лісів.

Читайте також:
Набрав чинності закон про збільшення штрафів у 18 разів за підпал сухої трави

Пожежі - "креативи" лісників

Член постійної комісії Київської міської ради з питань екологічної політики Олеся Пинзеник зазначила, що в Києві два роки тому ввели мораторій на суцільну вирубку лісів, що не подобається лісничим.

"Я неодноразово виїжджала в ліси, які належать до Києва, і бачила ці масштабні вирубки. У Києві немає лісів під комерційну заготовлено, але попри це комерційна вирубка відбувається. Для того, щоб цього уникнути був прийнятий мораторій на суцільну вирубку. Наше рішення багатьом лісникам не подобається, тому вони там "креативлять". Питання пожеж - це один зі шляхів цього "креативізму" - вирубувати ліс і влаштувати там пожежу", - розповіла Пинзеник.

При цьому вона зазначила, що для запобігання пожеж необхідно збільшити штрафи.

"Щодо підпалів - підняти штрафи. З'ясувалося, що у нас штрафи підняли по селах, а по містах наша Верховна Рада штрафи не підняла. Також необхідно ставити спостережні вежі. У нас немає матеріальної технічної бази для гасіння пожеж. Проблему лісових пожеж необхідно вирішувати комплексно", - підсумувала член екологічної комісії Київради.

Читайте також:
Знову пожежна ситуація: еколог розповів про причини пожеж в Україні та скільки вони триватимуть

Нікого не заарештували, але пред'явили підозри

За словами прес-секретаря Національної поліції Київської області Віталії Грохольської, зараз поліція не заарештувала жодної людини, яка причетна до пожеж в Київській області. При цьому вона вказала, що правоохоронці пред'явили три підозри.

"Всі кримінальні виробництва були відкриті за частиною 1 статті 245 (знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу, - ред.) Кримінального кодексу України. Ще вирішується питання відкриття кримінального провадження за цією статтею 245 по Києво-Святошинському району біля річки Ірпінь, де двоє молодих людей знаходилися біля загоряння, а третій це зняв на відео. Даний ролик виявили правоохоронці та внесли подія в Єдиний реєстр обліку правопорушень, провели перевірку і встановили особи людей, які причетні до спалаху сухостою біля річки. Зараз вирішується питання щодо оголошення підозри жителям Ірпеня", - повідомила речник поліції області.

При цьому вона зазначила, що правоохоронці не розглядають версію спеціальних підпалів для приховування незаконної вирубки лісу в Київській області.

Читайте також:
Кривавий бенкет або ослаблення умов відстрілу: в Раді під виглядом "захисту полювання" намагаються протягнути браконьєрський закон

Новини партнерів

Уряд тимчасово заборонив українцям виїжджати за кордон на заробітки
Карантин не для всіх: як і куди можна влаштуватися на роботу за кордоном у розпал пандемії