"Коронавірусна" нерухомість: чи варто купувати квартиру після карантину і що буде з цінами

"Коронавірусна" нерухомість: чи варто купувати квартиру після карантину і що буде з цінами
Ексклюзив
Читать на русском

Чи можна зараз купляти чи продавати квартиру або ж краще почекати до осені? А якщо вже купляти, то яку - первинку чи вторинку? Що буде з цінами та які прогнози на ринку нерухомості? Розбиралась редакція APnews

Карантин і режим самоізоляції привели до зниження числа угод на ринку нерухомості. Агентства якийсь час були закриті, продавці на ринку не працювали. Економіка падає, багато хто обіцяє другу хвилю коронавірусу. Як всі ці "карантинні" зміни і прогнози впливають на ринок нерухомості, розбиралась редакція APnews.

Ми поспілкувалися з різними експертами у сфері нерухомості: ріелторами, аналітиками і економістом, щоб наблизитися до істини максимально близько. Насправді, точної відповіді на це питання вам ніхто не дасть, однак, цікавлячись темою придбання нерухомості (для себе або на перепродаж, первинної або вторинної), коментарі експертів в цьому питанні можуть бути як ніколи до речі.

Якщо продавати квартиру - то зараз, якщо купувати - можна почекати

Економіст Володимир Дебой зазначив, що ситуація з економікою зараз дуже нестабільна і складно передбачувана. Особливо це пов'язано з прогнозами про другу хвилю коронавірусу.

"Прогнозують другу хвилю коронавірусу, і, відповідно, якихось обмежень - в економіці, в пересуванні людей і так далі. Якщо розглядати Україну, то, з одного боку, у нас вже було падіння економіки "нижче нікуди", і ми, як країна, жили на кредитах і позиках. А з іншого боку, економіка продовжує падати всі ці місяці", - пояснив експерт.

Однак все ж назвав кілька чинників, які так чи інакше можуть вплинути на добробут людей в найближчому майбутньому.

  1. Різко зменшився приплив грошей з-за кордону.
  2. Дуже обмежена кількість людей, які будуть повертатися на роботу в Європу, тому що зараз приїхати туди нелегально, як це робили раніше, набагато складніше - потрібні трудові візи і офіційне працевлаштування. А це вже певні труднощі, які не кожен готовий подолати.
  3. Накопичення у людей закінчуються.
  4. Люди взяли кредити на будівництво будинків, в т.ч. і покупку квартир ще до карантину, сподіваючись, що їх джерела доходу будуть стабільні. Однак у деяких це джерело стало вичерпуватися.

"Досвід європейських країн показує, що кредитування під житло стало більш складнодоступним, по-друге, почався продаж квартир, за які не можуть розрахуватися люди, які не мають доходу. Україна - особлива країна, де населення, не маючи доходу, все одно платить, тому що у нас великий тіньовий апарат. А в Європі якщо доходу немає, то людина стає неплатоспроможною. Там банки вже відчули неплатоспроможність позичальників. У нашому ж випадку гасити кредит зможуть не всі, хто взяв його раніше. І, відповідно, стане питання дострокового продажу квартир за згодою банку", - сказав економіст.

5. Зараз на розгляді уряду є пропозиція посилення санкцій за несплату комунальних послуг - людей не випускатимуть за кордон або навіть можуть заарештувати їх майно. А кожна квартира - це витрати на її утримання.

"Ми знаємо, що в Україні борги по комуналці значно зросли, це говорить про те, що люди або не платоспроможні, або вважають за краще витрачати гроші на щось інше - хтось на медикаменти, хтось на продукти харчування і так далі. Все веде до того, що неплатоспроможність людей призведе до "вимушеного" продажу квартир, звідси до осені може впасти ціна. Безумовно, комунальні платежі взимку виростуть, буде необхідність платити більше. Таким чином люди, які не зможуть платити, виставлять нерухомість на продаж, і ось тут в перевазі будуть люди, у яких будуть гроші і ресурси для реального викупу цих квартир", - зазначив Володимир Дебой.

Виходячи з усього перерахованого вище, економіст вважає, що якщо продавати квартиру - вигідніше зараз, поки немає загальної депресії. А якщо купувати - то можна почекати до осені, швидше за все, вибір буде більше, ну і продавці будуть більш поступливими в питанні знижок.

У вересні 2020 ціни можуть почати рухатися вниз

Схожу з економістом думку має ріелтор Дмитро Ісоков. Експерт у сфері нерухомості теж пропонує почекати до осені, прогнозуючи, що у вересні ціни можуть почати рухатися вниз.

"Я не можу стовідсотково сказати, як правильно вчинити. Але з того, що я бачу, то число охочих купити квартиру після карантину значно зменшилося по відношенню до числа бажаючих продати", - сказав експерт.

І зазначив, що восени можливий варіант розвитку подій, коли на продаж просто буде виставлятися більше квартир, відповідно, буде з чого вибрати і можна буде торгуватися.

"А ті покупці, які купують не одну квартиру, а кілька (для здачі в оренду, наприклад) - вони, як правило, вичікують падіння цін. Економіка падає, тому багато хто прогнозує падіння і цін на нерухомість. Пов'язано це може бути ще і з тим, що люди, які виплачують іпотеку, не зможуть далі здійснювати платежі, тому вони вдадуться до продажу нерухомості. Особисто я б чекав осені", - сказав Ісоков.

Ріелтор Наталія Куршакова зазначила, що прогнозувати щось складно і радить зараз квартиру не купувати.

"Ціни повернулися до тих, які були до карантину. Вони було опустилися, а зараз повернулися до тіх, які були. Ну це стосується "вторинки" так точно. Ціни можуть і впасти, можуть і піднятися. Сказати точно зараз не може ніхто. Платоспроможність населення дуже складно передбачити, але мені все ж здається, що зараз не найкращий час купувати квартиру. А "первинку" тим паче", - сказала експерт.

Дешеве житло можна було купити...в червні

Аналітик Сергій Костецький вважає, що ситуація глобально не зміниться, тому якщо є бажання купувати квартиру, можна це зробити, не боячись.

"У глобальному сенсі в плані цін нічого не змінилося після карантину. Всі люди прекрасно розуміли, що карантин закінчиться, і що це не якась там глобальна економічна криза, як у 2008 році, коли взагалі було незрозуміло, що буде далі. Агентства нерухомості всі були закриті, продавці на ринку нерухомості не працювали. Тільки в кінці травня повідкривалися відділи продажів по первинці. Був певний сплеск, і ось як раз той період (місяць тому, в червні) був дуже примітним, тому що як ніколи було дуже багато варіантів дешевого житла", - зазначив Костецький.

Він пояснив, що така ситуація склалася, тому що зазвичай, коли з'являється дешева квартира на продаж, її відразу забирало агентство. За період карантину ж, коли господарі з дешевими варіантами з'являлися (яким треба було терміново продати, або ті, хто їхав кудись), в агентства вони навіть не зверталися, тому що ті не працювали. І коли карантин зняли, всі почали різко звертатися в до фахівців і з'явилася купа варіантів на вторинному ринку і за дуже низькими цінами.

"Така ситуація була аж до червня. Зараз же дешеві квартири порозбирали, залишилися самі звичайні, ціни особливо не змінилися", - сказав експерт.

Купівля з метою перепродажу - безглуздо, а для себе - можна

Сергій Костецький зазначив, що ті люди, які зараз на вторинному ринку будуть купувати квартиру з метою перепродажу - зроблять це даремно.

"Це абсолютно безглузда ідея, бо і через рік, і через півтора - ціни будуть майже однакові, а квартири, які у власності менше трьох років, на них податок буде 8,5 відсотків", - сказав експерт в сфері нерухомості.

Аналітік зазначив, що ті, хто хоче зараз купити квартиру для себе - можна купувати, варіанти на ринку ще є непогані, але якщо з метою перепродажу - не найкращий час.

"Зараз дуже багато конкурентів серед покупців. По-перше, тому що на первинному ринку зараз не все добре, є великі ризики. Тому частина покупців з ринку первинної нерухомості перейшла на вторинний ринок. Конкурентність на хорошу квартиру буде висока, і на вторинному ринку з часом буде складніше вибрати нормальне житло. Тому з точки зору перепродажу - не заробиш нічого, але якщо для себе - то можна. І чим раніше людина дозріє, тим краще", - зазначив експерт.

Якщо ви хочете купити квартиру - моніторити ринок потрібно кожен день

У той же час Сергій Костецький підкреслює, що якщо ви хочете купити квартиру, потрібно моніторити ринок кожен день.

"Зрозуміло, що можна взяти ті пропозиції, які знаходяться в загальнодоступних базах даних, але там, зазвичай, нічого" цікавого "немає. Тут потрібно вибрати район, де ви хочете купити квартиру, бюджет, і постійно моніторити пропозиції. Тоді можна буде щось вибрати і "схопити" якийсь хороший варіант. Неважливо, зараз або восени - нічого не зміниться. Останні пару років відбувається регулярно то зростання, то зниження цін, причому на якихось пару відсотків, що несуттєво", - пояснив аналітик.

У будівництво краще поки не вкладатися

Сергій Костецький зазначив, що з первинним ринком зараз все дуже складно. Ситуації з такими великими забудовниками як "Укрбуд" і "Аркада" дестабілізували ринок.

"Після банкрутства" Укрбуду ", незрозумілої ситуації з" Аркадою "(люди постійно бунтують, мітингують) - ті люди, які хотіли купити квартиру на первинному ринку, зараз або замислюються, або переходять на вторинний ринок. Особливо ті, хто для себе купує. Спекулянти зараз дуже обережно вибирають для себе об'єкт для інвестування, в кілька разів зменшилася кількість угод на "етапах фундаменту". Раніше ж як аналізували: якщо компанія велика, у неї багато зданих об'єктів, а тим більше, якщо вона пов'язана з державою, то забудовник точно надійний і можна інвестувати. Після ситуації з "Аркадою" і "Укрбудом", які як раз і підпадали під перераховані вище критерії, зараз, на жаль, неможливо визначити, надійний забудовник чи ні. Тому що все, що раніше люди знали - це не працює", - сказав аналітик.

Експерт зазначив, що збанкрутувати може кожен, і навіть експерти в цій галузі не можуть дати гарантію якомусь забудовнику, що він точно виконає свою обіцянку.

"Сьогодні у компанії є гроші, а через півроку їх немає. Первинний ринок - це рулетка. Тому на питання, чи купувати сьогодні "первинку", особисто я б не купував", - підкреслив Костецький.

Що прогнозує Нацбанк

У звіт за перше півріччя 2020 Нацбанк включив блок оцінок про нерухомість і спрогнозував, що буде з ринком. Так, з результатів їх звіту випливає, що наслідки пандемії на ринку житла помітні, але короткострокові і часткові. Нацбанк пояснює, що масштабної трансформації ринку не буде, а баланс відновиться одночасно з ослабленням карантину.

Якщо конкретніше, то, за оцінками Нацбанку, ціни на житло від на вторинному ринку під час карантину знизилися лише на 2%. Що ж стосується первинного ринку - за рік вартість нерухомості все ж зросла, первинний ринок навіть в травні показав зростання на 9.1% у гривні в порівнянні з 2019 роком. Нацбанк прогнозує, що ціни і далі будуть йти вгору.

Читайте також:
45 років у черзі за квартирою: у КМДА розповіли, скільки киян отримали житло за п'ять років

Новини партнерів

Рада підтримала легалізацію грального бізнесу
За минулу добу в Україні більше людей одужало від COVID-19, ніж захворіло