
Одні кажуть, що ялинку слід прибрати до Водохреща. Інші - що вона повинна стояти до китайського Нового року. А треті - що ялинка сама "підкаже", коли її прибирати
Після новорічних свят настає ледь не найприємніший період - прибирання. І ось, коли вже доїли всі салати і навіть перемили весь посуд, виникає питання: а коли ж слід викидати ялинку? Відповідей на нього кілька. Більшість з них відштовхуються від традицій і прикмет.
Банальна відповідь: коли захочете. Є ті, хто не поспішає з цією справою через особливу святкову атмосферу або ж через відсутність вільного часу. І ми вас розуміємо :) Не дарма ж вже кілька років як придуманий жарт про "слабаків", які викидають ялинки в березні.
І тим не менше, якщо ви вже задалися цим питанням - редакція APnews з радістю знайшла на нього відповідь.
Коли слід прибрати ялинку - прикмети та традиції
Традиція №1. Ялинку слід прибрати до Водохреще. За давніми традиціями наших предків вважалося, що "очистити" будинок від будь-якого натяку на новорічні свята слід до Водохреща, 19 січня. Орієнтуючись на церковний календар, люди вже до середини січня прибирали ялинку, наводили порядок в домі, позбавлялися від зайвого сміття і ховали до наступного року новорічну символіку.
Традиція №2. Ялинку не слід прибирати до 13 лютого. Цієї традиції дотримуються зазвичай ті, хто святкує Новий рік за фен-шуєм і стежать за китайським календарем. Саме 13 лютого настає китайський Новий рік, а куди ж без ялинки? Правда, якщо ви віддали перевагу живому дереву, то воно навряд чи буде стояти до цього часу. В такому випадку його можна замінити високою гарною квіткою, і зі стелі спустити на неї декоративні прикраси. Вважається, що це допомагає залучити позитивну енергію в будинок, гроші, здоров'я і любов.
Традиція №3. Ялинка сама "підкаже", коли її прибирати. Деякі ж вважають, що ялинка "сама підкаже", коли її варто прибрати. Згідно прикметам, деревце здатне вбирати енергетику будинку і гостей, які приходять. Виходячи з цього, воно здатне подавати господарям дому "сигнали". А факт того, що у когось ялинка в'яне вже через тиждень, а у когось може стояти всі три - тільки підігріває це повір'я.
Одні кажуть, що прибирати ялинку варто тоді, коли вона починає темніти, кінчики гілок стають насичено коричневого кольору або ж починає розсихатися стовбур.
Є ще одна прикмета і стосується вона падаючих іграшок. Вважається, що ввібравши багато негативної енергетики, ялина починає "скидати" з себе новорічні декорації. Особливо це стосується тих випадків, коли іграшки починають падати при відсутності людей (і тварин) в кімнаті. Особливо забобонні люди вважають це дуже тривожним знаком.
Що кажуть медики
Незалежно від того, жива ялина стоїть чи штучна, медики не рекомендують довго тримати такого роду "пилозбірник" вдома. На думку лікарів, а саме - педіатрів, ялинка не повинна стояти більше трьох тижнів. Особливо це стосується приміщень, де живуть маленькі діти або алергіки.
Справа в тому, що в ялинці можуть розвинутися пилові кліщі або грибок. Педіатри відзначають, що банальний пил, що зібрався на ялинці, може викликати алергічні реакції у вигляді нежиті, свербіння в очах і носоглотці, чхання. Тому за рекомендаціями лікарів, ялинку слід прибрати з дому через 7-10 днів після свята.
Як прибрати ялинку - поради
Зі штучною ялиною в цьому питанні проблем бути не повинно. Інша справа - жива. При розборі живої (і вже, часто, частково сухої ялинки) часто опадає хвоя, можна вколотися голками. Тому перед початком процесу радять застелити підлогу газетами або тканиною, щоб голки з ялинки опадали на неї, і можна було б легко їх потім утилізувати.
Знімати з ялинки прикраси краще в "зворотному" порядку: спочатку іграшки, а після - гірлянду. А "роздягнену" ялину після цього обмотати харчовою плівкою, поліетиленом або покривалом і винести з дому.
Як утилізувати ялинку
Якщо раніше всі звикли виносити ялинку просто до контейнерів зі сміттям, які стоять в кожному дворі, то вже сьогодні (і кілька років вже як) в великих українських містах відкривається все більше пунктів прийому ялинок.
Здавши ялинку туди, ви даруєте їй "друге життя". Справа в тому, що зібрані дерева потім перероблять на тріску через спеціальний механізм і використовують для мульчування (захисту ґрунту від пересихання і перегріву) лунок вічнозелених рослин. Також старі дерева можуть в подальшому використовуватися як тирса для опалення або підстилки для тварин (наприклад, в зоопарках). Нерідко їх використовують і як корм.
Так, здати ялинку в пункт прийому - більш трудомісткий процес, ніж просто викинути її в смітник. Доведеться навіть загуглити адреси, підлаштуватися під їх графік роботи і доставити її туди. Але тим не менш, така "еко-традиція" все ж кращий варіант на сьогоднішній день.