Коефіцієнти УЄФА: Україна може втратити другу путівку в ЛЧ через "Колос" та "Десну"

Коефіцієнти УЄФА: Україна може втратити другу путівку в ЛЧ через "Колос" та "Десну"
Читать на русском

Наочно пояснюємо як втратити п'ять місць у рейтингу за один сезон.

Єврокубковий сезон не встиг як слід розпочатися, а вже два українські клуби вилетіли з Ліги Європи. Ці події дозволили Шотландії обійти нас в таблиці коефіцієнтів УЄФА. А що це взагалі за таблиця така і на що вона впливає?

Редакція APnews розібралася в питанні, і підготувала вичерпне пояснення того як формується турнірний шлях наших клубів в єврокубках. Благо, в боротьбі за перемогу в Лізі Чемпіонів і Лізі Європи все ще беруть участь три українські клуби.

"Чорний четвер" українських клубів

Насправді не відбулося нічого незвичайного - дебютанти єврокубків "Десна" і "Колос" синхронно програли свої матчі у відборі Ліги Європи. "Десна" нічого не змогла протиставити "Вольфсбургу", хоч і показувала симпатичний футбол, а також кілька разів загрожувала воротам.

Своєю чергою "Колос" в екстра-таймах поступився хорватської "Рієці". При цьому ще в основний час у форварда ковалІвцІв Євгена Селезньова був супершанс принести перемогу своїй команді, але цього не сталося.

Тепер в єврокубках залишилися всього три представники України - "Зоря", яка почне сезон в групі Ліги Європи, "Динамо", яке знаходиться в одній перемозі від виходу в групу Ліги Чемпіонів. І "Шахтар", який в груповий етап Ліги Чемпіонів вже потрапив.

Такий різний шлях наших клубів якраз і пов'язаний з таблицею коефіцієнтів УЄФА. А після того як Шотландія випередила нас в цій таблиці, шлях українських клубів в Лізі Чемпіонів і Лізі Європи стане ще трохи складніше.

Що це взагалі за таблиця і як в ній розібратися

Всього в УЄФА існує три різні рейтингові системи. Рейтинг національних збірних нас зараз не цікавить, так само як і рейтинг футбольних клубів. Україну обійшли в рейтингу футбольних асоціацій, і ось чому це важливо.

Річ у тім, що саме від місця в цьому рейтингу залежить кількість команд кожної країни в єврокубках, а також стадія, з якої кожен з цих клубів стартуватиме. Підсумковий рейтинг формується на основі п'яти останніх сезонів і підраховується таким чином. Кожна команда отримує за підсумками виступів у єврокубках якусь кількість балів. Після цього всього набрані командами з однієї країни бали сумуються і діляться на кількість представників конкретної країни в єврокубках.

За кожну перемогу в єврокубку команда отримує 2 бали і 1 бал - за нічию (в кваліфікаційних раундах бали діляться навпіл - тобто команда отримує 1 бал за перемогу і 0,5 бала за нічию). За участь в груповому етапі Ліги чемпіонів УЄФА команда автоматично отримує чотири бали і ще чотири - в разі виходу в плей-офф.

У плей-офф, до слова, команди також чекає додаткова стимуляція за вихід в наступну стадію. Так, за вихід в 1/8, 1/4, 1/2 фіналу і фінал Ліги чемпіонів УЄФА, а також за вихід в 1/4, 1/2 фіналу і фінал Ліги Європи УЄФА клуби отримують бонусні бали за кожен раунд.

Коефіцієнти УЄФА: Україна може втратити другу путівку в ЛЧ через "Колос" та "Десну"

Наскільки все погано

До недавнього часу Україна займала в рейтингу дев'яте місце, що дозволяло чемпіону країни (в цьому сезоні це "Шахтар") відразу стартувати в груповому етапі Ліги Чемпіонів, а срібному призеру ("Динамо") стартувати в головному єврокубку з третього кваліфікаційного раунду.

Своєю чергою третя команда України ("Зоря") автоматично потрапляла в групу Ліги Європи (за умови що кубок України виграє чемпіон або віце-чемпіон). Володар четвертого місця ("Десна") стартував у відборі Ліги Європи з третього кваліфікаційного раунду, а переможець плей-офф за Лігу Європи ("Колос") - з п'ятого місця.

Однак вже з наступного сезону ми втратимо дуже "жирний" коефіцієнт за сезон-2015/16 (тоді вдалося набрати цілих 9,8 балів). З цим і пов'язане падіння нашої країни в рейтингу з 9-го на 13-е місце.

А 13-а країна в рейтингу не тільки втрачає пряму путівку в групу Ліги Чемпіонів (прямої путівки немає вже починаючи з 11-го місця), а й відкочується назад у кваліфікаційній сітці. Так, чемпіон країни почне свій шлях з третього кваліфікаційного раунду (а віце-чемпіон - з другого кваліфікаційного раунду) Ліги Чемпіонів. Володар кубка стартуватиме в третьому кваліфікаційному раунді Ліги Європи, а третя і четверта команди чемпіонату будуть стартувати з другого раунду.

Коефіцієнти УЄФА: Україна може втратити другу путівку в ЛЧ через "Колос" та "Десну"

Що буде далі

Насправді великої трагедії не сталося - в єврокубках у нас як і раніше залишається три команди, в той час, як у Шотландії залишилося дві команди з чотирьох, і жодного представника в Лізі Чемпіонів. Більш того, навіть не почавши виступ в групі Ліги Чемпіонів "Шахтар" вже приніс в скарбничку України чотири бали, "Колос" забезпечив нашу країну двома балами, "Десна" - 0,5 очка. "Динамо" вже принесло в скарбничку 2,5 бала, при цьому киянам ще має бути другий матч проти "Гента" в плей-офф Ліги Чемпіонів.

Все це означає, що у України є 9 очок, які після поділу на п'ять команд-учасниць приносить 1,8 бала. У Шотландії зараз 13 очок і 3,25 бала. Сума ж всіх набраних балів за останні п'ять сезонів дає Шотландії 28,125 балів, а Україні - 28,1 балів. Відставання в 0,025 бала відіграти українським командам буде цілком реально.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що київському "Динамо" в матчі з "Гентом" підкорилося значуще досягнення. Динамівці першими в Східній Європі здобули 100 перемог в найпрестижнішому європейському клубному турнірі.

Новини партнерів

Після ДТП з п'яним офіцером курсантки з відірваними ногами вже місяць в лікарні
В Україні можуть перенести осінні канікули для школярів: названо причину і дату