"Кладовища" замість пляжів. Еколог пояснив, чому медузи масово "викидаються" на берег

"Кладовища" замість пляжів. Еколог пояснив, чому медузи масово "викидаються" на берег
Ексклюзив
Читать на русском

Олег Деркач зазначив, що Чорне море і так насичено органікою, а його переудобрення та забруднення тільки погіршує ситуацію

Щорічно українці спостерігають на пляжах Чорного моря цілі "кладовища" медуз, тому що для їх розмноження сприятливі умови, але живуть вони недовго. Про це в ексклюзивному коментарі APnews розповів заступник голови Національного екоцентру України Олег Деркач.

Еколог нагадав, що медузи - хижаки, тому вони масово розмножуються там, де є багато їжі для них - зоопланктону. При цьому він вказав, що в Чорному морі з досить великих медуз водяться аурелії та корнероти, чий термін життя не такий вже й довгий.

"Медузи - це хижаки, тому багато що вирішує харчування. З огляду на те, що вони харчуються зоопланктоном, концентрація якого зазвичай спостерігається в місцях забруднення води - місця скидання каналізаційних стоків, пляжі, місця, де річки впадають в море, тому що часто їх води забруднені різними добривами з полів. Все це створює прекрасні умови для розвитку фітопланктону, яким харчується зоопланктон, що привертає медуз. У свою чергу, вони активно харчуються та розмножуються, але у них, як й у всіх живих організмів, свій термін життя. Наприклад, аурелія живе один сезон - вона відкладає яйця та вмирає, а корнероти можуть жити кілька сезонів", - пояснив еколог.

Деркач зазначив, що після смерті частина медуз опускається на дно, але частину під час штормів виносить на пляжі, через що ми й спостерігаємо "кладовища" медуз.

"Зазвичай є два варіанти розвитку ситуації після смерті медуз - вони або осідають на дні, де їх поїдають інші морські мешканці, або ж їх викидає на берег під час шторму або сильних хвиль. Основні "кладовища" медуз знаходяться на дні моря, тому ми їх не бачимо, але частину з них викидає на берег", - уточнив керівник Південної філії НЕЦУ.

Крім того, він підкреслив, що Чорне море, на відміну від Середземного, насичене органікою, що й сприяє розмноженню медуз, через що їх кількість збільшується.

"Ми часто спостерігаємо "кладовища" медуз на пляжах, де відпочиває багато людей, тому що вони активно забруднюють воду. Надмірне розмноження медуз - аналог "цвітінню" води. Це говорить про дисбаланс природних систем", - додав вчений.

Також він розповів, що ж потрібно для зміни ситуації.

"Необхідно максимально зменшити забруднення навколишнього середовища: впровадити очисні споруди, довести до ладу берега й поля, відмовитися від засобів, що містять фосфор, а також відмовитися від використання пластика, який потрапляє в навколишнє середовище у вигляді мікропластіка. У свою чергу, мікросластік потрапляє в харчові продукти, в тому числі й в дику рибу, яку вживає в їжу людина", - підсумував Деркач.

Читайте також:

Як раніше повідомляв APnews, в Раду внесуть законопроекти про збільшення штрафів в десятки разів за "порчу" річки Дніпро

Новини партнерів

Перший пішов: УПЛ перенесла матч "Львів" - "Минай" через коронавірус
У винного в смертельній ДТП Єфремова розлад особистості - адвокат