Хатні клопоти визнають роботою: новий закон зробить домогосподарок джерелом наповнення ПФУ

Хатні клопоти визнають роботою: новий закон зробить домогосподарок джерелом наповнення ПФУ
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews з'ясовувала, що саме в Раді готують для українок і як "турбота" держави може вплинути на сімейне життя громадян.

Народні депутати внесли у Раду законопроект, який передбачає визнання домашніх клопот - роботою у повному розумінні цього слова. Таким чином, законодавці планують захищати права жінок.

У разі прийняття документу, в законодавстві з’являться "працівники з сімейними обов’язками", контракти для домогосподарок та "неоплачувана доглядова праця". При цьому, законопроект має ряд суперечностей.

Редакція APnews з'ясовувала, що саме парламентарі готують для українок, щоб забезпечити їм "соціальну захищеність" та як "турбота" держави може вплинути на сімейне життя громадян.

Безпека й захист чи втручання в сімейне життя?

Відповідно до тексту законопроекту, домашня праця - спрямована на обслуговування домашнього господарства (сім'ї) робота, що виконується особою віком від 16 років на підставі трудового договору регулярно та на професійній основі.

Ініціатори законопроекту наполягають, що відповідні зміни здатні створити революцію в захисті прав жінок і поширенні гендерної рівності.

Основні тези проекту Закону:

  • Пропонується доповнити Кодекс законів про працю положеннями щодо роботи працівників із сімейними обов'язками та осіб, які виконують домашню працю;
  • визначити положення про те, що не допускається залучення до робіт у нічний час, до надурочних робіт і робіт у вихідні дні і направлення у відрядження вагітних жінок, а також жінок, які мають дітей віком до трьох років, без їх письмової згоди (наразі діє повна заборона);
  • також автори законопроекту у порівняльній таблиці зазначили, що пропонується встановити у ЗУ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" можливості добровільної сплати внесків на соціальне та пенсійне страхування для осіб, які виконують домашню працю. Однак, в самому тексті документу слово "добровільно" не використовується, що у майбутньому може містити достатньо віроломні ризики.

Юрист Алі Сафаров нам у коментарі пояснив, що "добровільний" внесок може в кінцевому результаті виявитися обов'язковим. У такому випадку жінки, котрі не мають постійного доходу, стануть ще одним джерелом наповнення Пенсійного фонду.

"Загалом, сам по собі принцип більш-менш зрозумілий, проте конкретна реалізація у нас створює, скоріше, більше загроз. В першу чергу, це загроза того, що в самому проекті Закону йдеться не про "добровільні" внески в Пенсійний фонд, а саме про внески на соціальне страхування. Слово "добровільно" в законопроекті не використовується, що суттєво міняє справу.

Це може призвести до того, що жінка, яка зараз не має джерел надходження грошей, та, яка працює тільки вдома, і, відповідно, вона не має джерел, з яких сплачувати такі внески.

Якщо ввести це як обов'язковий платіж, то це створює величезну загрозу. Якщо жінка одружена. То вона матиме ці гроші від чоловіка. А якщо вона неодружена, мати-одиначка, з дитиною, на пенсії?

Тобто, створюється дуже багато зайвих загроз. Замість того, щоб захищати жінок – створюється додаткове джерело для наповнення Пенсійного фонду", - зазначив Сафаров.

Трудовий договір, якому не місце в сім'ї

Також в законопроекті йдеться про трудовий договір, однак достеменно не зрозуміло, між ким він укладатиметься і як регулюватимуться такі відносини в контексті сім'ї.

"Особливості регулювання домашньої праці визначаються умовами трудового договору. При цьому гарантії щодо зайнятості, часу відпочинку, оплати праці, охорони праці, праці жінок, молоді, інвалідів надаються в порядку, передбаченому законодавством про працю.

Трудовий договір може бути розірваний у будь-який час за згодою сторін за умови попередження про це не менше як за два тижні", - йдеться у порівняльній записці до законопроекту.

Юрист наголосив, що будь-яка спроба врегулювати таку формалізацію в законодавстві не зможе бути реалізована.

"Стосовно трудового договору. Я не просто не розумію, я категорично не уявляю це, як юрист з досвідом роботи. Трудовий договір між ким? Якщо є подружжя, то на них розповсюджується Сімейний Кодекс і у подружжя тривають саме сімейні відносини, в яких зокрема, в тому числі сказано про розподіл домашніх обов'язків, але це не трудові взаємовідносини, згідно до Кодексу Закону про працю.

Щонайменше, трудові взаємовідносини передбачають, що роботодавець має забезпечувати робітника всім необхідним для роботи. Тобто, це означає, що чоловік має поставити пральну машинку-автомат, а інакше трудовий договір не виконується. Сама концепція трудового договору – це дуже невдале формулювання і безпосередньо в законопроекті це використовується. Це точно не трудовий договір. В будь-якому форматі формалізувати ці взаємовідносини 100%-во неможливо. Якщо це створить додаткові небезпеки для втручання держави в сімейне життя, то безперечно це більша загрозу, ніж будь-яку користь, що можна отримати від такого роду договорів", - підсумував Алі Сафаров.

Чергова хороша ідея, яка не працює в нашій країні

У законі фігурує таке визначення як "неоплачувана доглядова праця", а також визначення повноважень спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків щодо організації наукових і експертних досліджень з оцінки вартості неоплачуваної доглядової праці, як діяльності жінок і чоловіків. Прописана ця норма для того, щоб зменшити розрив в оплаті праці жінок і чоловіків.

Відповідна ініціатива українських депутатів – це спроба реалізувати чергову пораду європейського законодавства, яке на порядок відрізняється від нашого і навряд чи адаптується під нього у випадку цього законопроекту.

За словами юриста, ідея, що пропагує революцію в захисті прав жінок і поширенні гендерної рівності – однозначно, цивільна, проте не факт, що її вдасться реалізувати в Україні.

"Насправді цей законопроект розробляється на підставі резолюції. В європейському законодавстві є пропозиція для країн-членів Європейського Союзу приймати такі речі для того, щоб захистити жінок, зокрема, тих, які все життя не працюють а тільки забезпечення ведення домогосподарства. Це як додатковий фактор для їх соціального захисту. Основні фактори залишаються – це медичне страхування і пенсійне страхування.

Тобто, по досягненню пенсійного віку, коли жінка вже не зможе працювати, щоб вона мала певну захищеність і не залишилася без будь-якого джерела для існування", - додав Алі Сафаров.

Новини партнерів

КНУ ім. Шевченко пішов на карантин через масові спалахи COVID-19
Нобелівську премію з літератури отримала американка Луїза Глюк