"Карантин вихідного дня смертоносніше повного локдауна": бізнесмени погрожують владі саботажем

"Карантин вихідного дня смертоносніше повного локдауна": бізнесмени погрожують владі саботажем
Читать на русском

На вихідні припадає дві третини обороту закладу. При цьому у більшості рестораторів приміщення взяті в оренду. І за неї потрібно платити, якщо заклад вже відкрився

Карантин вихідного дня в Україні можуть ввести вже на наступному тижні. Він передбачає, що у вихідні дні все, крім транспорту, магазинів і аптек буде закрито. Глава МОЗ Максим Степанов зазначив, що це альтернатива повного локдауна, який Україна вдруге вже не витримає.

Однак власники малого та середнього бізнесу так не вважають. Вони пояснюють, що карантин вихідного дня матиме ще більш згубні наслідки, ніж повний локдаун.

APnews проаналізував їх думки. Пояснюємо, що не так з новим форматом карантину.

Гібридний локдаун

Так, ресторатор і співвласник мережі Tarantino Family Дмитро Федотенков пояснив, що на п'ятницю, суботу та неділю припадає дві третини обороту закладу, оскільки в будні відвідуваність слабка і основний приплив клієнтів трапляється у вихідні. При цьому пояснив, що у більшості рестораторів приміщення взяті в оренду. І за неї потрібно платити, якщо заклад відкрито.

"Це означає, що як тільки ти відкриваєшся, з тебе вимагають гроші. А коли три дні вимушений вихідний, ти відкритий або закритий? І який дисконт? А хто його зробить?", - прокоментував ресторатор.

Простіше кажучи, коли був повний локдаун, більшість орендодавців "консервували" приміщення і плату за оренду не брали. А зараз же виходить, що платити за оренду доведеться, так як заклад відкрито. Але платити за цю оренду буде нічим, так як в пікові дні воно закривається.

Крадете - компенсуйте

"Дослідження показують, що ймовірність зараження COVID-19 в ресторанах мінімальна. Всього 3% хворих підхоплюють заразу в закладах громадського харчування", - сказав Дмитро.

І зазначив, що за 8 місяців не запропонована жодна програма підтримки малого та середнього бізнесу.

"Багато країн надають допомогу малим підприємствам з виплати заробітної плати працівникам, вимушеним припинити роботу в період пандемії. Австралія направить на ці заходи $ 4 млрд, Німеччина - € 4 млрд, а в Швеції уряд готовий фінансувати 15% заробітної плати співробітників, чиц робочий час скоротився в результаті поширення вірусу. Компенсація кредитних виплат і орендних платежів по всій Європі. У багатьох країнах підтримка підприємництва організована також через відстрочку податкових виплат і зниження ставок податків, як, наприклад, це зараз відбувається в Туреччині, де знизили ПДВ і застосували відстрочку сплати соцвнесків. Ми теж маємо на це право", - пояснив ресторатор.

Він відмітив, що за весь цей час влада не зробила нічого, щоб підготуватися до другої хвилі пандемії.

"Не побудовані госпіталі. Не налагоджена система національного тестування. Не вибудувана система навчання і мотивації лікарів. Влада домоглася того, що тонізувала сферу послуг. Обрушили економіку (тільки ринок ресторанного бізнесу скоротився в два рази), замість обіцяного півмільйона робочих місць, зростання безробіття на 59% (рік до року). Але якщо ви крадете у рестораторів три дня бізнесу - компенсуйте! Інакше на ваш гібридний локдаун ви отримаєте комбінований саботаж", - сказав ресторатор.

Загнеться малий бізнес - загнеться країна

Відзначимо, що ця ситуація торкнеться не тільки кафе і ресторанів, а в цілому - бізнес і економіку. Так, бізнесмен і банкір Олег Гороховський зазначив, що локдаун вже не потрібен. Додав, що він нічого не змінить, окрім як остаточно доконає малий і середній бізнес.

"Загнеться малий бізнес - загнеться країна і навіть не стільки економічно, скільки ментально - кожна невдача відсікає велику кількість тих, хто не хоче, обпікшись, пробувати знову. Ми ризикуємо отримати величезну кількість тих, хто поставить хрест на бажанні робити тут бізнес і, в кінцевому рахунку, прийде по допомогу або просто поїде", - сказав він.

А які шляхи виходу з ситуації?

Бізнесмен заявив, що насправді зараз варто припинити спекуляції на темі локдауну, а також запропонував інші шляхи вирішення проблеми.

  • прибрати податкове навантаження з маленьких підприємств;
  • знайти кошти, нехай навіть через секвестр, на надання орендних і процентних канікул для малого і середнього бізнесу;
  • почати робити держзакупівлі, при інших рівних, у малого і середнього бізнесу і допомагати їм з оформленням заявок на участь в торгах, де покупцями є розпорядники державних бюджетів всіх рівнів;
  • включити їх бізнес-приміщення до переліку одержувачів комунальних субсидій;
  • продотувати рекламні інструменти для бізнесу в регіональних і центральних ЗМІ (тут, до речі, при правильному підході і грошей особливо не потрібно - порожні рекламні площі і вільні/дешеві слоти на ТБ є завжди).

Відзначимо, що ситуацію з карантином вихідного дня прокоментувала й інфекціоніст. За її словами, він не допоможе знизити кількість хворих, якщо люди і далі продовжать їздити в набитих маршрутках.

Читайте також:
"Готуємося, ніби до революції". Як працюватимуть фестивалі в Україні під час пандемії коронавірусу

Новини партнерів

Ілон Маск почав продавати ексклюзивну "Тесла-текілу" за 7000 гривень
Поправляв зачіску та тренував: нардеп Лерос звинуватив Тищенко в організації бійки з Юрченко