ЗеРеформа СБУ. Як президент пропонує "перекроїти" відомство і що буде зі службовцями

Володимир Зеленський
Ексклюзив
Читать на русском

Законодавча ініціатива президента спрямована на приведення законодавства України у відповідність з сучасними викликами і реальній загрозі безпеки нашої держави.

Президент Володимир Зеленський вніс у Верховну Раду законопроект №3196 про внесення змін до Закону України "Про Службу безпеки України" щодо удосконалення організаційно-правових засад діяльності СБУ у вівторок, 10 березня.

У четвер, 12 вересня, на сайті парламенту з’явився текст законопроекту. Згідно з пояснювальною запискою, даний проект закону спрямований на приведення законодавства України у відповідність з сучасними викликами і реальній загрозі безпеки нашої держави.

Кадрові зміни в СБУ

Також Зеленський у законопроекті запропонував оптимізувати організаційно-штатну перебудову, шляхом перетворення СБУ у відомство, до якого входитимуть тільки особи зі спеціальними званнями. Натомість, кількість співробітників СБУ скоротять у декілька етапів. Перший етап - 1 січня 2021 року, коли у відомстві мають залишити 25 тисяч осіб, другий у 2022 році - 23 тисячі, і третій у 2027 році — 15 тисяч.

Варто наголосити, що кількість співробітників СБУ у країні напряму залежатиме від воєнного стану. У разі війни цифра може зрости до 20 тисяч осіб.

"У разі, якщо станом на 31 грудня 2021 року заходи із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях не завершені, комплектування Служби безпеки України військовослужбовцями продовжується та припиняється не пізніше ніж через рік після завершення таких заходів", - йдеться у тексті законопроекту.

У законопроекті з’явився перелік умов, відповідно до яких голову СБУ можуть звільнити з посади:
- заява про звільнення за власним бажанням;
- призначення на іншу посаду;
- досягнення 65-річного віку;
- порушення Конституції та її законів;
- втрата громадянства;
- несплата аліментів;
- конфіскація незаконно нажитого майна або необгрунтованих активів за рішенням суду.

Наразі чинний закон забороняє призначати народних депутатів співробітниками СБ України, проте ініціатива Президента навпаки – дозволяє.

Конфіденційність

Проект закону дозволяє керівництву СБ України тримати в таємниці інформацію про службу і її діяльність, якщо така інформація може загрожувати державній безпеці, а також здоров’ю і життю людей.

Ця норма дозволить зберігати конфіденційність роботи у випадку, якщо, наприклад, журналісти ставитимуть "незручні" запитання.

Натомість, законопроектом забороняється приховувати інформацію щодо протиправних дій когось із співробітників або ж бюджету Служби безпеки України.

Фінансова складова

Законопроектом пропонується збільшити заробітну плату співробітникам СБУ. Тепер же розміри окладів будуть встановлюватися в законі, а не рішенням Кабінету міністрів. На сьогодні оклад глави СБУ становить 152 тисячі гривень, а за кілька років, згідно з проектом закону, ця сума має сягнути 75 прожиткових мінімумів.

Зміни до інших законів

Крім того, законодавча ініціатива Президента торкнеться й інших законів.

До Кодексу про адміністративні правопорушення президент пропонує передбачити кримінальну відповідальність особам, які перешкоджають діяльності СБУ у розмірі від 15 до 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

До Кримінального кодексу Зеленський планує внести пункт про покарання у вигляді від 5 до 15 років за перешкоджання роботі перешкоджання співробітникам СБУ в особливий період.

Що стосується Цивільного процесуального кодексу, то співробітникам СБУ хочуть дозволити подавати позов до суду щодо так званої цивільної конфіскації.

Як повідомляв APNews, Зеленський планує змінити Бюджетний та Податковий кодекси.

Новини партнерів

Сивохо про сутичку з радикалами: Війна - це бізнес і великі гроші
Радикали напали і повалили Сергія Сивохо на землю на презентації "Нацплатформи примирення". Відео