Юрист розповів, як і хто повинен замінити Зеленського у разі захворювання на коронавірус

Юрист розповів, як і хто повинен замінити Зеленського у разі захворювання на коронавірус
Ексклюзив
Читать на русском

Якщо Зеленський не зможе виконувати свої обов’язки, тимчасово замінити його не зможе ніхто

Якщо президент України Володимир Зеленський захворіє на коронавірус, він зможе керувати державою віддалено. Про це в ексклюзивному коментарі APnews повідомив юрист Ростислав Кравець.

Він пояснив, що це відбуватиметься так само, як у разі знаходження президента у відпустці. Зеленський зможе так само підписувати укази та займатись іншою діяльністю. За словами юриста, подібні ситуації були й за попередніх президентів, включаючи Петра Порошенка та Віктора Януковича.

"У свій час навіть, я з цього приводу запит робив, коли ще Янукович був на посаді, коли Крим був наш. Янукович відбув у робочу відпустку до Криму. Законодавством не передбачено таке поняття як "робоча відпустка", але це вже постановили українські суди неодноразово, коли ставилось питання про підписання, наприклад, Петром Порошенком указів про люстрацію, звільнення суддів, коли він знаходився за кордоном. Вони постановили, що президент виконує свої обов’язки безперервно, навіть знаходячись за кордоном. Те саме питання буде стосуватись, якщо він буде знаходитись на лікарняному. Тому тут жодних проблем не виникає", - підкреслив Кравець.

Водночас, якщо Зеленський не зможе виконувати свої обов’язки, тимчасово замінити його не зможе ніхто.

"Відповідно до вимог Конституції, ніхто не може. І є вже декілька рішень судів з цього приводу, стосовно того, коли президент на лікарняному чи перебуває у відпустці, ніхто не може виконувати обов’язки президента. Тобто президент призначається на п’ять років і повинен виконувати", - зазначив юрист.

Він додав, що нормами Конституції України передбачено відсторонення президента, якщо він не може виконувати свої обов’язки.

"У разі, якщо він не зможе виконувати за станом здоров’я свої обов’язки, тоді він відсторонюється від посади, і це передбачено прямими нормами Конституції", - розповів Кравець.

Щоб відсторонити президента, необхідні висновок лікарів, рішення Верховного та Конституційного судів. Після цього до проведення чергових виборів обов’язки президента має виконувати голова Верховної Ради.

"Для цього потрібно пройти певний шлях, для цього потрібні певні висновки лікарів, потрібне рішення Верховного суду, рішення Конституційного суду. І після цього, як передбачено у Конституції України, його може бути відсторонено від посади. Тоді виконуючим обов’язки стає голова Верховної Ради і проводяться чергові вибори президента України. Те ж саме, що відбулось у нас, наприклад, у 2014 році, коли відстороняли в порядку імпічменту президента Януковича. Тут буде відсторонення у зв’язку з неможливістю виконання за станом здоров’я, однак тут трохи інша буде процедура. Таким чином, тільки після того, як ця процедура може пройти, тоді може бути розв'язання питання Верховною Радою про відсторонення. Однак процедура прописана таким чином, що юридично я не думаю, що це взагалі можливо буде зробити", - резюмував юрист.

Як повідомляв APnews раніше, президент України Володимир Зеленський пройшов тест на коронавірус COVID-19.

Новини партнерів

У столиці понад 40 нових випадків коронавірусу: 26 осіб з Києво-Печерської лаври, медики та піврічна дитина
Лікар розповів, чи переносять комарі та інші комахи коронавірус