Адвокати пояснили, чим загрожують нові повноваження поліцейських зупиняти авто без причини

Адвокати пояснили, чим загрожують нові повноваження поліцейських зупиняти авто без причини
Ексклюзив
Читать на русском

Редакція APnews з’ясовувала, наскільки дієвий закон може бути насправді.

Верховна Рада 13 липня у першому читанні схвалила законопроект №2695, згідно з яким патрульним поліцейським дозволяється зупиняти будь-який транспортний засіб безпідставно.

Передбачається, що такий спосіб регулювання ситуації на дорогах дозволить зменшити кількість порушень правил дорожнього руху і ДТП.

Редакція APnews з’ясовувала, наскільки дієвий закон може бути насправді.

На думку адвоката Ростислава Кравця, закон передбачає "свавільний підхід" правоохоронних органів до забезпечення порядку на дорогах.

"Національній поліції намагаються додати додаткових повноважень: не тільки зупиняти транспортні засоби без будь-якої причини, а й отримувати від водіїв відповідні посвідчення і документи на автомобіль. Вони матимуть право отримувати ці документи у власні руки і при цьому водієві автомобіля навіть заборонено виходити з машини до окремого дозволу працівника поліції. Це у разі, якщо буде прийнятий закон.

Що стосується питання зупинки без будь-якої причини, то законом передбачено, що такою причиною може бути профілактична операція, про яку повинні повідомляти навіть на сайті МВС.

Однак, такий свавільний підхід до прав громадян фактично не обмежує права поліцейських і, на мій погляд, жодним чином не знизить кількість ДТП, не покращить безпосередньо стан аварійності на дорогах", - наголосив адвокат.

За його словами, ігнорування прав громадян з боку правоохоронних органів прослідковується давно, а ухвалення зазначеного документа може становити для людей ще більшу загрозу.

Він вважає, що це крок до тоталітаризму в країні.

"Весь цей законопроект, якщо ознайомитись з його головною метою, є виключно надання більших прав поліцейським, за які вони не будуть нести жодної відповідальності.

Права звичайних громадян у нас вже давно почали ігнорувати. Тим більше, в самому законопроекті також це прослідковується з посиленням прав поліцейських, зі збільшенням штрафів, збільшенням терміну розглядів справ і притягнення до відповідальності.

Вся ця ситуація говорить про єдине: держава не має можливості виконувати свої функції і поступово перетворюється в тоталітарну країну", - зазначив Кравець.

Водночас, адвокат Юрій Рожков вважає, що поліція може ще більше зловживати своїми повноваженнями, якщо законопроект ухвалять у другому читанні. Зупинка транспортного засобу повинна мати підставу.

"Якщо цей законопроект ухвалять у другому читання, то повноваження поліцейських будуть законними. Наскільки він доцільний? Я вважаю, що це буде лише спонукати співробітників поліції зловживати своєю владою, наданою їм цим законом.

Зупинка повинна бути законною, наприклад, на підставі рішення про відпрацювання, як це було раніше. Начальник видав наказ про відпрацювання по районах і зупиняємо всіх підряд.

Тепер працівник поліції може вимагати вийти з транспортного засобу, може вимагати відкрити капот, багажник, зробити поверхневий огляд…він і зараз є, але поверхневий огляд можна здійснювати лише на законних підставах", - констатував адвокат.

Також Рожков представив своє бачення змін:

"Я б пропонував законодавцю внести ще такі зміни: якщо зупинили транспортний засіб, то треба дати 15 хвилин для того, щоб скласти адмінпротокол. Якщо не склали, то треба вважати як безпідставне зупинення, яке можна оскаржувати, притягати до відповідальності поліцейських за таку безпідставну зупинку. 15 хвилин достатньо для складання протоколу, якщо таке адмінправопорушення відбулось. Такі зміни були б доцільніше".

Раніше APnews повідомляв, як оскаржити або не платити штраф з камер автофіксації порушень ПДР.

Новини партнерів

"Ми повинні платити за русифікацію": В'ятрович прокоментував законопроект Бужанського
Долар стане по 29, але це добре. Як зміниться політика Нацбанку при правлінні Шевченка