Юрист пояснив, чи має право держава без дозволу збирати дані хворих Covid-19

Юрист пояснив, чи має право держава без дозволу збирати дані хворих Covid-19
Ексклюзив
Читать на русском

В законі чітко не вказано, як саме будуть захищені персональні дані людей, які були зібрані в період карантину

Верховна Рада України у понеділок, 13 квітня, схвалила за основу та в цілому законопроект №3320 "Про внесення змін до закону "Про захист населення від інфекційних хвороб" щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".

Документом передбачено, що на період карантину та протягом 30 днів з дня його скасування дозволяється обробка персональних даних без згоди особи. Це стосується даних щодо стану здоров’я, місця госпіталізації або самоізоляції, прізвища, ім’я, по батькові, дати народження, місця проживання, роботи (навчання) за умови використання таких даних виключно з метою здійснення протиепідемічних заходів.

Юрист Ростислав Кравець зазначив, що Кабінет міністрів України повинен чітко визначити, які протиепідеміологічні заходи дають право на збір таких даних без згоди особи. Про це він розповів в ексклюзивному коментарі APnews.

"Відповідно до цього закону, ці норми, по-перше, будуть обмежені в часі. Вони встановлюються на період карантину та протягом 30 днів з дня його скасовування. На цей період дозволено обробку персональних даних без згоди особи. Але є чітка мета: виключно з метою здійснення протиепідеміологічних заходів. Які це заходи повинен визначити Кабінет міністрів і безпосередньо влада, тобто законодавчо вони повинні бути визначені. Безпосередньо є відповідна форма - екстрене повідомлення про інфекційне захворювання, яка передбачає внесення у відповідні реєстри відповідних даних: стану здоров’я, місце госпіталізації, прізвище особи, дата народження, місце проживання, роботи, навчання. Фактично надалі ці дані знищуються", - зазначив він.

Кравець підкреслив, що в законі чітко не вказано, як саме будуть захищені персональні дані людей, які були зібрані в період карантину, а також нема даних про те, кому можуть надаватись дані хворих на COVID-19. У зв’язку з цим, за словами юриста, виникає питання про конституційність зазначеного рішення.

"На мій погляд, що стосується безпосередньо цих змін, з огляду на рішення Конституційного суду, які раніше визнавали неконституційними питання щодо верифікації через те, що в законі не передбачено механізму захисту, а також того, кому можуть бути надані ці дані. Тому в цьому випадку, як зазначено в цьому законі, також виникає питання, по-перше, захисту цих персональних даних, хто несе відповідальність за ці персональні дані, і по-друге, перелік тих осіб, які мають доступ до персональних даних. Оскільки це не передбачено, то дійсно виникає питання конституційності. На жаль, народні депутати не звертають увагу на рішення Конституційного суду. Можна сказати, що навіть в тій ситуації, яка в Україні склалась з необхідними невідкладними заходами, однак це не знімає відповідальність з народних обранців за порушення законодавства", - вказав він.

Також юрист вважає, що влада не зможе розробити повноцінний механізм для захисту персональних даних хворих на коронавірус, оскільки "уряд демонструє повну професійну непридатність".

"Те, що стосується того, чи зможуть вони зробити механізм. Зважаючи на те, що на сьогодні уряд демонструє повну професійну непридатність, то механізм, на мій погляд, вони створити не зможуть. Навіть Міністерство цифрової трансформації, ми бачимо, воно весь цей час, вже рік буде, якихось досягнень не мало на чому продемонструвати. Тому і в цьому випадку я не очікую, що уряд зможе належним чином налагодити безпосередньо захист персональних даних, ні контроль за їх використанням", - резюмував Кравець.

Як повідомляв APnews раніше, Верховна Рада України ухвалила за основу і в цілому доопрацьований законопроект про зміни до державного бюджету на 2020 рік у зв'язку з епідемією коронавірусу.

Новини партнерів

Поліція відкрила 56 кримінальних справ і 6042 адмінпротоколів за порушення карантину
Ситуація критична: вогонь у Чорнобильській зоні досягає сховища радіоактивних відходів