Інвестняня, "зелені" тарифи та вік молоді. Які закони протягла Рада, поки всі стежили за терористом в Луцьку

Інвестняня, "зелені" тарифи та вік молоді. Які закони протягла Рада, поки всі стежили за терористом в Луцьку
Читать на русском

Редакція APnews розібралася, які закони прийняли депутати на засіданні парламенту 21 липня і що вони означають для українців

Інформаційне поле 21 липня була повністю зайнято "луцьким терористом", причому не тільки в Україні, а й в усьому світі. Тим часом Верховна Рада в цей же день прийняла ряд законопроектів, які в майбутньому так чи інакше змінять життя українців.

Редакція APnews розібралася, які закони прийняли депутати на засіданні парламенту і що вони означають для українців.

Закон про "зелену" енергетику

Так, 21 липня Верховна Рада підтримала законопроект №3658, який закріплює ключові положення урядового меморандуму з виробниками «зеленої» енергетики. «За» проголосували 288 народних обранців. Так, згідно з ним, знижуються тарифи на "зелену" енергетику.

Суть змін полягає в тому, що частина металургійних підприємств буде купувати електричну енергію без цільової надбавки на відновлювану енергетику.
Самі по собі "зелені" тарифи - це тарифи, за якими держава виплачує власникам сонячних і вітроелектростанцій кошти за їх електроенергію. Вони вище за ринкову вартість електрики, щоб стимулювати розвиток альтернативної енергетики в Україні. Однак рівень тарифів привів до того, що сама електроенергія для споживачів також дорожче.

"Це дійсно компромісне рішення, яке дозволить зменшити тариф для сонячних електростанцій на 15%, а для вітрових електростанцій - на 7,5%. На практиці це означає, що держава і всі українці заощадять майже 7 млрд грн щорічно. До 2030 року меморандум дозволить зменшити обсяг виплат «зеленої генерації» приблизно на 2 млрд євро ", - заявив прем'єр-міністр Шмигаль.

Локалізація в закупівлях

Також в першому читанні прийняли за основу законопроект №3739 про локалізацію в закупівлях. Законопроект надає переваги місцевим виробникам при проходженні тендерів. За нього проголосували 248 народних депутатів.

Стосується він не всіх закупівель, а вузької групи продукції машинобудування для потреб енергетики, ЖКГ і транспорту. Документ зобов'язує мати місцеву складову в певних видах машин, що закуповуються за рахунок держави або місцевих органів влади.

Згідно з ним, до мінімального ступеня локалізації є певні вимоги. Зокрема, рівень 25-45% з 2021 року і 40-60% з 2024 року. Таким чином вітчизняним виробникам стане легше вигравати тендери. Однак вони не завжди конкурентні на загальному ринку - не готові платити реальну ціну або не можуть дати необхідну якість. Тому покупки можуть не завжди бути вигідними - за ті ж гроші, але менше.

"Інвестняні"

Також в першому читанні прийняли і законопроект № 3760 про "інвестняні" - про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями. Простіше кажучи, кожному інвестору великої компанії, який приведе в Україну не менше певної суми, забезпечений контракт з державою. Підтримали його 244 депутата.

Так, підтримка проектів українських та іноземних інвесторів буде при певних умовах, зокрема:

  • якщо сума інвестицій становить мінімум 30 млн євро;
  • якщо створюється не менше 150 нових робочих місць із середньою заробітною платою працівників не менше ніж на 15% вище середньої заробітної плати у відповідній сфері в регіоні;
  • якщо термін реалізації проекту - 5 років,
  • якщо термін дії спеціального інвестиційного договору з урядом - 15 років.

Але крім умов є і пільги: звільнення від сплати податку на прибуток підприємств і мита при ввезенні на митну територію України нового устаткування, надання права на користування земельною ділянкою для реалізації інвестиційного проекту зі сплатою орендної плати за спеціальними умовами та інше.

Таким чином інвестори отримають інвестиційного менеджера, який буде супроводжувати їх протягом всього проекту. Але загальний обсяг державної підтримки не повинен перевищувати 30% від суми інвестицій в проект.

Зниження віку молоді

Також Верховна Рада прийняла за основу законопроект «Про основні засади молодіжної політики». За нього проголосували 265 народних депутатів.

Законопроектом пропонується знизити вік молоді з 35 до 29 років для того, щоб удосконалити процес формування та реалізації молодіжної політики.

Одне з головних його завдань - створити умови для участі молоді у громадському, політичному, соціально-економічному, культурному житті суспільства, популяризувати та актуалізувати роль та важливості участі молоді у процесі ухвалення рішень. А зниження віку молоді має дозволити цілеспрямовано використовувати ресурси для молодих людей у перехідний період, протягом якого молодь найбільше потребує підтримки.

Відтак законопроект спрямований на роботу із такими групами молоді: школярі від 14 до 17 років; молоді люди, які отримали освіту в закладах освіти I – IV рівнів акредитації від 18 до 24 років; та молодь, що працює, віком від 25 до 29 років.

Управління відходами

Також у першому читанні розглянули та пвдтримали проєкт закону «Про управління відходами» №2207-1-д. За нього проголосували 234 народних депутати.

Законопроєкт спрямований на вдосконалення системи управління відходами та покращення стану навколишнього природного середовища. Зокрема, ним пропонується ввести ієрархію управління відходами та основні вимоги до розширеної відповідальності виробника, ввести систему довгострокового планування управління відходами на національному, регіональному та місцевому рівнях.

Пропонується встановити порядок збору, вивезення та обробки побутових відходів, забезпечити впровадження їх роздільного збору та рециклінгу, передбачити вимоги до якісному наданню послуги з управління відходами та нарахування плати за таку послугу. При цьому будуть внесені зміни до Кодексу України про адміністративні порушення і встановлена повноцінна система відповідальності за правопорушення у сфері управління відходами.

Читайте також:

Новини партнерів

Кабмін утворив ще одне міністерство в Україні
У Харкові поліція перевіряє інформацію про нове захоплення заручників