Інвестиції в економіку обвалилися на 34,9%. Економісти пояснили, як це вдарить по кишенях українців

Інвестиції в економіку обвалилися на 34,9%. Економісти пояснили, як це вдарить по кишенях українців
Ексклюзив
Читать на русском

Практично у всіх галузях зафіксовано зниження інвестицій в українську економіку.

Капітальні інвестиції в економіку України знизилися на 34,9% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, про що свідчить Держстат. Валовий внутрішній продукт буде й надалі знижуватися, а вихід держави із коронакризи може суттєво затягнутися.

Про це в коментарі редакції APnews заявили економісти.

За даними статистичного відомства, зниження інвестицій було зафіксовано у всіх галузях.

За словами Олега Пендзина, в світлі останніх подій, які суттєво вдарили по економіці країни, підприємці повинні обережно вкладати гроші у свій бізнес.

"Капітальні інвестиції відображають можливість бізнесу реінвестувати у власне виробництво. Тобто, це не прямі інвестиції. Капітальні інвестиції – це те, що підприємства економлять в результаті своєї діяльності і реінвестують у свою роботу. Це говорить тільки про те, що на сьогоднішній момент економіка України знаходиться у дуже важкому стані і невизначеність з приводу коронавірусу, з приводу майбутнього карантину призводить до того, що підприємцям зараз дуже обережно потрібно вкладати кошти у розвиток власного бізнесу. І це відображається на капітальних інвестиціях. Це є ознакою загального падіння ВВП в Україні, і це є загальний тренд, який на сьогоднішній момент є у всьому світі", - наголосив він.

За прогнозами економіста, вихід України із коронакризи може відчутно затягнутися.

"Зараз у держрозвитку немає нарощування виробництва. Без покупки нового обладнання, будівництва нових цехів, створення нових торговельних точок бізнес не зможе наростити ВВП. Все це означає тільки одне – Україна буде значно важче виходити з кризи, ніж наші "сусіди", які наситили свою економіку дешевими грошима. Гроші можуть бути отримані двома шляхами – або інвестиції або кредити. Кредитів немає, інвестиції знизились. Тобто, період виходу економіки із кризи може бути достатньо серйозно затягнутий", - зазначив Пендзин.

Водночас Олексій Плотніков пояснив, що зниження інвестицій в економіку України напряму впливає на довгострокові вкладення коштів:

"В тому числі це впливає на вкладання грошей в будівництво, в розробку великих інфраструктурних проектів, створення можливостей для того, щоб країна розвивалась в майбутньому.

Все це в даному випадку загальмовано десь на 30%.

Якщо подивитися тенденції попередніх років, то цифра набагато більша, тому що в принципі у нас зростання капітальних вкладень немає. Зменшення відбувається вже протягом останніх 5-6 років. Це свідчить про відсутність розвитку. Це свідчення про те, що немає в країні грошей, а також про те, що рідше з’являються гроші, їх прагнуть кудись вивезти чи вкласти в щось швидке, а не в довготермінові проекти, до яких і мають відношення капітальні вкладення, тому".

Що буде з ВВП?

Як пояснив Плотніков, ще більше падіння ВВП є цілком прогнозованим явищем в теперішніх умовах. МВФ заявляв про падіння на рівні 8,2%. Це досить відчутний показний, відзначає економіст.

"В червні були оновлені прогнози Міжнародного валютного фонду. Вони дають падіння на кінець року – мінус 8,2%падіння ВВП, НБУ дає тільки 6%, хто ще дає певний «оптимізм». Скажу, що мінус 8,2% падіння – це дуже відчутно і дуже погано. Навіть при тому, що є коронакриза, є питання внутрішні. Це і погане врядування, яке започаткував перший уряд президента Зеленського.

Теперішній прем’єр навіть після того, як була зроблена корекція бюджету, все рівно є невиконання на 51 мільярд гривень по доходам і на 38 млрд по витратам. Всі ці речі пов’язані з тим, що перспективи розвитку країни зупинились і ми закінчимо рік з падінням. Що буде далі – сказати важко. Це залежатиме і від коронавірусу, і від багатьох інших речей, але оптимізму тут мало", - підсумував економіст.

Як повідомляв APnews, підвищення мінімальної зарплати до 5000 грн може загнати український бізнес у "тінь".

Новини партнерів

В Україні у потягах з’явиться воєнізована охорона з наручниками та дубинками
Радбез Білорусі вирішив стабілізувати ситуацію у країні боротьбою з протестами та тиском на ЗМІ